Na Olympiáde ľudských práv študenti obhajovali vlastné názory
Hedviga Malinová, Daniel Tupý, bulharské sestričky a palestínsky lekár v Líbyi, žiak zranil spolužiaka štetcom – to sú iba niektoré témy veľkého finále celoštátnej súťaže Olympiády ľudských práv (OĽP), ktorú vyhlasuje Ministerstvo školstva Slovenskej republiky. Jej deviaty ročník sa uskutočnil v Liptovskom Mikuláši koncom marca v Združenej strednej škole. Zúčastnilo sa na nej 62 stredoškolákov z celého Slovenka. V prvej časti olympiády riešili prípady, ktoré riešil Európsky súd pre ľudské práva. Mali k nim zaujať stanovisko a vyjadriť sa, ako by postupovali oni. Jeden sa napríklad týkal arcibiskupa Jána Sokola a novinára Martina Kleina, ktorý pred desiatimi rokmi napísal článok Sedí sokol na javori, Larry Flynt a sedem faciek pokrytcovi.
V druhej časti obhajovali študenti eseje, ktoré napísali na jednu zo zadaných tém ešte pred súťažou. Výkony súťažiacich hodnotila porota a vo finále sa stretlo dvanásť najlepších. Každý si vyžreboval jednu z aktuálnych tém a bez prípravy musel na ňu reagovať. Poradiť napríklad Ahtisaarimu v prípade Kosova alebo vyjadriť sa k trestu smrti pre bývalého viceprezidenta Iraku Ramadána. „Veľmi ma potešilo, že až na jeden prípad všetci ovládali problémy doby. Iba jedna súťažiaca nebola v obraze a myslela si, že bulharské sestričky boli prostitútky,“ povedal Viliam Dolník, predseda celoštátnej komisie Olympiády ľudských práv. Jeho zásluhou olympiáda na Slovensku vznikla, organizoval, pripravoval a manažoval všetky jej ročníky.
„Tí, ktorí prichádzajú na olympiádu,vedia zaujať stanovisko k vážnym problémom a sú najlepší z najlepších. Niektorí berú olympiádu ako prípravu na prijímacie skúšky na právo, politológiu, sociálne vedy či žurnalistiku. Jeden z víťazov študoval vo Fínsku, ďalší často publikuje v denníku SME. Práve jemu raz profesor Miroslav Kusý, ktorý je odborným garantom OĽP a hlavným porotcom, povedal: ,Vôbec som s vami nesúhlasil, ale boli ste najlepší.´ To je príznačné pre túto súťaž. Nejde v nej o zhodu s porotou, ako sa to bežne berie v škole, že vtedy je študent najlepší, keď má taký názor ako jeho učiteľ. Na Olympiáde ľudských práv ide o to, aby študent vedel prezentovať, presadiť a obhájiť vlastný názor.“
Predsedom poroty bol tentoraz Viliam Figusch, lebo profesor Kusý išiel do Prahy na stretnutie s bývalým prezidentom Havlom a signatármi Charty 77. Bolo totiž práve 30. výročie od jej podpísania. Na olympiáde sa však zúčastnil a večer so študentami besedoval práve o Charte. Na olympiádu sa prišiel pozrieť a ceny víťazom odovzdal podpredseda vlády SR pre ľudské práva Dušan Čaplovič, ktorý nad ňou prevzal záštitu. Odmenou pre piatich najlepších bol študijný pobyt na svetovej konferencii pre ľudské práva vo Franfurkte nad Mohanom a ďalší piati pôjdu na týždenný seminár do Bulharska. Celoštátne finále olympiády zapezpečovala Iuventa a celoštátna komisia OĽP v spolupráci s Občianskym združením Olymp s finančnou podporou sponzorov. A aký bude jubilejný desiaty ročník? „Pracujeme na tom, aby sa Olympiáda ľudských práv stala medzinárodnou súťažou a aby ju prijali aj ďalšie štáty. Či sa to podarí, ukáže čas,“ povedal Viliam Dolník. Keďže dlhé roky bol stredoškolským profesorom na gymnáziách v Liptovskom Mikuláši aj Liptovskom Hrádku, spýtali sme sa ho na záver, aká bola mládež kedysi a aká je podľa neho dnes.„Dlho som sa stretával s názormi, že študenti sú stále horší a horší. Keby to platilo, tak dnes je už generácia samých zločincov a vyvrheľov. Študenti nie sú podľa mňa horší, sú iní. V spôsobe myslenia, presadzovania svojich práv, v životnom štýle. A to väčšinou staršia generácia vníma ako niečo negatívne.“