Liptovský Mikuláš – V najbližších dňoch by ste pri platení v obchodoch a iných hotovostných finančných operáciách mali byť maximálne opatrní. V uplynulých dňoch sa totiž v našom regióne objavilo niekoľko falošných bankoviek. Falšovatelia vypustili do obehu päťtisícové a tisícové bankovky, zvýšená pozornosť je teda veľmi dôležitá, ak sa nechcete stať „nevýhodnou“ zmenárňou pre falšovateľov. Policajti výskyt falošných peňazí intenzívne vyšetrujú a pátrajú po páchateľoch.
Prvý prípad falošnej bankovky sa objavil v L. Mikuláši poslednú marcovú sobotu nadránom na železničnej stanici. Dosiaľ neznámy páchateľ si kúpil lístky na vlak, zaplatil však falošnou päťtisíckou. „Pracovníčke pokladne sa bankovka nepozdávala, preto ju preverila pod UV lampou. Zistila, že bankovka nemá niektoré ochranné znaky,“ uviedla Jana Balogová, zástupkyňa hovorcu Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Žiline. Falošnú bankovku policajti odoslali na expertízu. V ten istý deň predložil doteraz neznámy páchateľ dve falošné tisícky aj v predajnom stánku na Agátovej ulici na sídlisku Podbreziny.
Počas týždňa sa v regióne akoby roztrhlo vrece s falzifikátmi, policajti zaevidovali falošné bankovky nielen v L. Mikuláši, ale aj v Ružomberku, Žiline a vo Vrútkach. Presný počet falošných bankoviek polícia, kvôli intenzívnemu vyšetrovaniu, nezverejnila. „Bankovky mali rovnaké sériové číslo, chýbali na nich viaceré ochranné znaky. Zaistili sme ich a odoslali na expertízu do Národnej banky Slovenska. Po páchateľovi intenzívne pátrame, za mrežami môže stráviť sedem až desať rokov,“ povedal Igor Mahút, hovorca Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Žiline. Policajti upozorňujú ľudí, aby si pri manipulácii s peniazmi dávali pozor.
Falošné bankovky vyvolali paniku, na pozore sa majú najmä predavačky či zamestnanci herní, na ktoré sa páchatelia zameriavajú najčastejšie. „Aj ja som našiel v tržbe po nočnej zmene falošnú tisíckorunáčku, ktorou niekto zaplatil kolegyni v nočnej zmene. Zrejme využil, že v herni bolo viac zákazníkov,“ prezradil zamestnanec jednej z herní v širšom centre L. Mikuláša. Podotkol, že bankovka bola vyrobená na pomerne kvalitnom papieri, chýbali však na nej viaceré ochranné znaky. „Keď som ju viackrát pošúchal v rukách, tak sa rozlepila. Dúfam, že policajti tých falšovateľov chytia, škody totiž, ako som počul, spôsobili vo viacerých herniach.“
Situácia s falošnými peniazmi šokovala aj majiteľa jednej z herní v L. Mikuláši. S falošnými peniazmi sa pokúšali platiť aj v jeho zariadení. Pracovníčka herne však nestratila duchaprítomnosť a včas spozorovala, že ide o falošnú bankovku. Páchateľ sa dal okamžite na útek. „V momente upozorníme aj ostatné herne, ktoré sú v meste. Je to nenormálna situácia, ktorá môže narobiť veľké škody nielen majiteľom, ale i samotným zamestnancom, ktorí musia v mnohých prípadoch vzniknutú škodu zaplatiť z vlastného vrecka.“ Je otázne, koľko zamestnancov herní alebo iných zariadnení nenahlásilo výskyt falošných bankoviek, možno aj z obáv zo škodoradostných pripomienok kolegov či zákazníkov.
Podľa oficiálnej internetovej stránky ministerstva vnútra je trestná činnosť falšovania a pozmeňovania podmienená najmä tým, že použitie falšovaných alebo pozmenených bankoviek prináša okamžitý prospech, pričom výroba falzifikátov bankoviek pre použitie v maloobchodnej sieti je pomerne jednoduchá a nevyžaduje vysoké náklady. Pri použití počítačovej techniky a kvalitnej tlačiarne je možné vyrobiť falzifikát, ktorý sa dá použiť najmä v malých obchodných prevádzkach, v ktorých nie je dostatočne vyškolený personál a chýba tam aj základné vybavenie na posúdenie pravosti bankovky, akým je napríklad lampa s ultrafialovou výbojkou. Najčastejšie falšovanými sú stále bankovky slovenskej meny.