Liptovský Mikuláš/Ružomberok – Uplynulá streda sa v dvoch najväčších liptovských mestách niesla v znamení osláv 62. výročia ich oslobodenia. V Ružomberku a v L. Mikuláši si výročia pripomenuli slávnostnými programami, v ktorých dominovalo kladenie vencov.
Oslavy sa v metropole dolného Liptova začali o jednej popoludní na Námestí slobody, kde sa po dychovej hudbe Supranka a prednesenej básni občanom prihovoril primátor Michal Slašťan. „Dnes, tak ako už mnohokrát pred tým, opätovne stojíme na tomto pietnom mieste, aby sme vzdali hold všetkým, ktorí oslobodili naše mesto a vytvorili mu novú mierovú perspektívu. V tomto roku uplynie už 62 rokov od doby, keď skončila najväčšia vojna, akú doteraz poznal slovenský národ v svojich novodobých dejinách,“ povedal M. Slašťan. „Mnohí z hrdinov sa už dnešných dní nedožili. Sú však ešte aj takí, ktorí žijú medzi nami a pamätajú hrôzy druhej svetovej vojny - dnes už pamätníci, ktorým patrí naša česť a vďaka, rovnako ako všetkým tým, ktorých mená čítame už len na pamätných tabuliach,“ podotkol primátor.
V noci zo štvrtého na piateho apríla 1945 prenikli jednotky 1. českoslovernskej samostatnej brigády spoločne s československými delostreleckými jednotkami za podpory jednotiek 24. streleckej divízie ruskej armády k Ružomberku. K oslobodzovaniu Ružomberka najviac prispeli vojaci 4. úderného práporu a vojaci 6. prápora. Po krátkych, ale intenzívnych bojoch prenikli do Ružomberka a ráno piateho apríla prinútili nepriateľské jednotky na rýchly ústup. „Práve piateho apríla sa začala písať novodobá história Ružomberka. Dnes má Ružomberok ambíciu rozvíjať sa, rásť a krásnieť k spokojnosti občanov a návštevníkov. A to je určite najkrajší odkaz pre všetkých, ktorí sa podieľali na oslobodení nášho mesta,“ dodal M. Slašťan.
V L. Mikuláši sa program osláv sústredil na Námestie osloboditeľov, kde sa občanom po hymne a básni prihovoril primátor Ján Blcháč. Pripomenul, že ťažké oslobodzovacie boje o Liptov trvali šesťdesiatdva dní a podľa vojenských historikov boli vojenské operácie pri L. Mikuláši považované za druhé najväčšie na území bývalého Československa. „Škody v našom meste boli obrovské, poškodená bola väčšina komunikácií, najmä železničné trate a mosty. V historickom jadre našli pyrotechnici zneškodnili 1900 kilogramovú nálož, ktorú nemeckí fašisti ukryli pri ústupe v kanalizácii v priestore súčasného Námestia osloboditeľov,“ uviedol primátor L. Mikuláša.
Podľa jeho slov je potrebné, aby pedagógovia na základných školách venovali zvýšenú pozornosť regionálnemu dejepisu a vlasteneckej výchove. „Naša mladá generácia by mala lepšie poznať históriu oblasti, v ktorej žijeme. Mladým ľuďom treba vhodnou formou povedať pravdu, koľko ľudského utrpenia stála naša sloboda,“ skonštatoval J. Blcháč. Vence účastníci spomienky položili nielen na Námestie osloboditeľov, ale i na Háj Nicovô. Spestrením osláv 62. výročia oslobodenia L. Mikuláša bola simulácia bojov o mesto na Háji Nicovô. Na svoje si pri zvukoch samopalov a delobuchov prišli najmä tí neskôr narodení.