Rybárska sezóna na pstruhových vodách sa pred niekoľkými dňami (16. 4.) začala a rybári si už začínajú brúsiť zuby (či háčiky?) na kaprovité vody. „Je pravdou, že na kaprových vodách sa sezóna oficiálne začína od 1. 6., ale niektoré miestne organizácie, medzi nimi aj tá naša, ružomberská, dostali výnimku. A tak naši členovia môžu ísť s udicou do Hrabova, ale aj k rybníčku Sliačik už od 16. mája,“ prezradil nám predseda miestnej organizácie Slovenského rybárskeho zväzu (MO SRZ) Márius Korčák.
Už 12. mája sa však ružomberskí rybári, v súlade so zväzovými pravidlami, chystajú na preteky v love rýb, ktoré sa uskutočnia pri rybníčku Sliačik. Organizátori aj tohto roku očakávajú 60 – 70 rybárov všetkých vekových kategórií (vrátane žien), ktorí budú dokazovať, že rybársky prút vedia držať v ruke. Z pohľadu rybárskych súťaží to však nie je všetko. SRZ, ktorý so svojimi 110 miestnymi organizáciami a 120 tisíc členmi je najväčšou spoločenskou organizáciou na Slovensku, bol Svetovou organizáciou športových rybárov (C. I. P. S.) poverený usporiadaním 5. majstrovstiev sveta národov v love rýb udicou na prívlač. A keďže preteky sa v závere mája uskutočnia na rieke Váh od vyrovnávacej nádrže v Bešeňovej po Jamborov prah pri Liskovej, teda na úseku, ktorý obhospodarujú dolnoliptovskí rybári, spoluorganizátorom tohto svetového podujatia bude MO SRZ v Ružomberku.
Vráťme sa však k informácii, že ružomberskí rybári budú môcť loviť v kaprových vodách skôr ako ostatní. Z praktického pohľadu je takáto výnimka dobrá vec. Domáci rybári „svoje“ vody zarybňujú, prečo by nemali byť prví, ktorí nahodia svoje návnady, aby oklamali obyvateľov vodnej ríše a vytiahli ich na breh. Veď rovnako ako v minulých rokoch, aj tentokrát majú Ružomberčania na zarybňovanie vyčlenených 1 – 1,3 mil Sk. Aj keď časť z tejto sumy, na úrovni 100 – 170 tisíc Sk, dostanú od svojho nadriadeného orgánu za vystavenie povoleniek pre cudzích, drvivú väčšinu musia uhradiť zo svojho rozpočtu.
A čo im zarybňovanie okrem dobrého pocitu a starostlivosti o zverené úseky riek a miestnych potokov prinesie? „Nuž, v prvom rade objem úlovkov, ktorými sa môžeme pýšiť. Takmer tisíc našich členov vlani ulovilo viac ako 12 tisíc rýb so spoločnou hmotnosťou takmer 12 ton. Najčastejšie, čo je logické, bolo možné vidieť vyťahovať ryby z vôd Liptovskej Mary a rieky Váh. Ružomberskí rybári sa môžu za vlaňajšok pochváliť úlovkom takmer 5 ton kaprov, 5,65 tisíc pstruhov, ale okrem iného aj 153 kusov šťúk či 336 zubáčov,“ nazeral do minuloročnej štatistiky M. Korčák.
Z nej poskytneme čitateľom ešte jeden postreh - neustále klesá počet lipňov v dolnoliptovských vodách. A dôvod? Dá sa vraj pomenovať jedným slovom – kormorán. Tento rybár s krídlami devastuje slovenské rieky už poriadne dlho. A to aj napriek tomu, že ružomberská MO SRZ mala od konca októbra minulého roka do 1. marca t. r. povolený limitovaný odstrel týchto zákonom chránených vtákov pri najviac postihnutých vodách.
„Mali sme podpísané zmluvy o odstrele kormoránov - pernatých rybožravcov so siedmimi poľovníckymi združeniami, ale napriek tomu sme sa kormoránov nezbavili. Len začiatkom roka nám kŕdeľ asi 170 kormoránov na rieke Váh, ale aj potoku Revúca, spôsobil pokles úlovkov rýb o viac ako 600 kusov. V záujme ochrany rýb preto naša organizácia opätovne požiadala o vydanie novej výnimky na odstrel kormoránov,“ dozvedeli sme sa od M. Korčáka. Ten nám ešte poskytol vysvetľujúcu informáciu týkajúcu sa tvrdenia, že počet lipňov v našich vodách klesá práve kvôli kormoránom na ich brehoch. „Lipeň je totiž pomalá, pohodlná ryba. Preto ju kormorán chytí skôr ako rýchleho pstruha.“
A my v tejto súvislosti len vyslovme otázku - boli pri odstrele kormoránov poľovníci dostatočne aktívni? Veď skutočný počet ulovených vtákov je po rozdelení na sedem poľovných združení žalostne málo. Preto, ak príslušný rezort Ružomberčanom opätovne schváli povolenie na mimoriadny odstrel kormoránov, poľovníci by si mali oproti minuloročnej „povolenke“ vyčleniť omnoho viac nábojov pre týchto dravých vtákov.