Prírodná rezervácia Močiar v Stankovanoch, navrhované územie európskeho významu a tiež prírodná rezervácia Rojkovské rašelinisko, boli, okrem iných, témami odborného seminára, ktorý sa uskutočnil v stredu 4. apríla v Štátnom geologickom ústave Dionýza Štúra v Bratislave. Seminár s názvom Legislatívne rámce pri ochrane európsky významných biotopov a druhov so zameraním na mokrade pripravilo Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky v spolupráci s DAPHNE – Inštitútom aplikovanej ekológie. Zorganizovali ho v rámci projektu Ochrana, obnova a rozumné využívanie slatín v Slovenskej republike, ktorý je podporený Globálnym fondom pre životné prostredie prostredníctvom UNDP ako implementačnej agentúry. Partnerom projektu je Štátna ochrana prírody SR.
„V súčasnej dobe sa stretávame s mnohými aktivitami vlastníkov, užívateľov alebo aj neznámych osôb, ktoré majú negatívny dopad na biotopy alebo druhy európskeho významu, a to tak vo voľnej krajine, ako aj v chránených územiach sústavy Natura 2000. Členské štáty sú povinné zabezpečiť ochranu týchto druhov a biotopov pred poškodením alebo zničením,“ povedala V. Stanová, pracovníčka Inštitútu aplikovanej ekológie DAPHNE.
Seminára sa zúčastnili pracovníci Štátnej ochrany prírody (ŠOP SR), krajských a obvodných úradov životného prostredia a Slovenskej inšpekcie životného prostredia. „Cieľom seminára bolo podporiť obojstrannú výmenu informácií a skúseností medzi zainteresovanými subjektami s cieľom ovplyvniť a zlepšiť situáciu v uplatňovaní legislatívy pri ochrane prírody,“ dodala V. Stanová. O tom, že ide o problém, ktorý Slovenská republika musí riešiť, svedčí fakt, že sa seminára zúčastnilo bezmála dvesto hostí.
V úvodných prednáškach pracovníci ŠOP SR predstavili niekoľko prípadov porušenia podmienok ochrany v konkrétnych územiach navrhnutých do európskej siete chránených území NATURA 2000. Okrem národnej prírodnej rezervácie (NPR) Abrod v okrese Malacky, NPR Kamenná baba v prešovskom okrese, to boli aj dve spomínané prírodné rezervácie – PR Močiar a PR Rojkovské rašelinisko - v okrese Ružomberok. Obidve ležia v katastrálnom území obce Stankovany. Vo všetkých spomínaných územiach došlo, alebo dochádza, k vážnym narušeniam podmienok ochrany konaním podnikateľských subjektov alebo, ako v prípadoch rezervácií v Stankovanoch, konaním obce.
Na seminári prednášali aj zástupcovia Slovenskej inšpekcie životného prostredia, ministerstva životného prostredia, Prezídia policajného zboru SR, Generálnej prokuratúry a na záver pracovníčky Generálneho riaditeľstva pre životné prostredie pri Európskej komisii. Účastníci hľadali možnosti riešenia problémov ochrany prírody nielen na konkrétnych územiach, ale v rámci celého Slovenska. „Napriek faktu, že na Slovensku existuje a platí zákon o ochrane prírody, ktorý môžeme označiť za moderný, s jeho dodržiavaním je spojené množstvo problémov,“ povedal pracovník Správy TANAPu D. Dítě a dodal: „Aj diskusia naznačila, že ak si Slovensko s problémami v ochrane prírody neporadí, nastúpia európske inštitúcie.“ V prípade, že sa niektorý z prediskutovávaných prípadov dostane až pred Európsky súdny dvor, čakajú Slovensko nemalé problémy, okrem iného hrozí pokuta až niekoľko miliónov korún denne, ktorá plynie, kým nebude prípad vyriešený. O tom, že napr. v prípade PR Močiar, ale aj v ostatných prípadoch predstavených počas seminára, ide o reálnu hrozbu, potvrdila aj pracovníčka Generálneho riaditeľstva pre životné prostredie pri Európskej komisii L. Kárová.