V súbore sa od jeho vzniku pod vedením Pavly Ganobčíkovej vystriedalo niekoľko generácií detí
„Celý život sa vraciame pod tú najvzácnejšiu strechu – pod babkinu strechu. Tam som aj ja nachádzala klenoty v podobe rozprávok, zvykov, piesní, tancov a hier,“ hovorí Pavla Ganobčíková (nar. 1938), ktorá v roku 1972 ako učiteľka založila v Základnej škole v Oravskom Veselom Detský folklórny súbor Piľsko. Názov dostal podľa majestátneho vrchu, ktorý čnie nad jej rodnou obcou. Súbor si uplynulý víkend pripomenul svoje 35. výročie. „Vzácne dedičstvo, ktoré nám zanechali naši starí a prastarí rodičia, treba zachovať a odovzdať ho ako posolstvo ďalším generáciám,“ tvrdí táto stále neúnavná nadšenkyňa folklóru. Od samého vzniku súboru jej pri vedení súboru pomáhal a sprevádzal ju jej manžel Serafín Ganobčík (nar. 1937), ktorý sa stal majstrom v hre na heligónke. Len vďaka obetavej práci tejto manželskej dvojice súbor prežil vyše troch desaťročí na slovenskej folklórnej scéne a účinkuje tam naďalej.
V súbore sa od jeho vzniku vystriedalo už niekoľko generácií detí. Tí, ktorí v ňom začínali začiatkom sedemdesiatych rokov minulého storočia, majú dnes už dospelé deti, vnukov a vnučky. Z nich mnohí takisto prešli, prechádzajú, alebo onedlho prejdú „školou“ súboru Piľsko. V súčasnosti má detský kolektív aj s prípravkou niekoľko desiatok členov. Manželia Ganobčíkovci sa s ním zameriavajú hlavne na pôvodný folklór obce a okolia, v ktorom dominuje bezprostredný prejav detí, hry, spev a tanec. Počas svojej existencie mal súbor vo svojom repertoári takmer tridsať rozličných programových čísel. Ako vari najznámejšie možno spomenúť Elje, velje, bavíme sa na veselie, Na studienky, Muj kuň, muj kuň, moja mašina, Regrúti, či jeden z posledných programov Pod babkinou strechou. Milovníkov folklóru deti očarili tancami „matusovska“ a „šustana“, ktoré už neodmysliteľne patria práve k tomuto súboru. Detský kolektív absolvoval za 35 rokov vyše 130 vystúpení u nás a v zahraničí. Získal množstvo ocenení, obec a Oravu úspešne reprezentoval na folklórnych festivaloch a súťažiach na Slovensku, v Maďarsku, Českej republike, Poľsku, Francúzsku, Švédsku a Nórsku. Niekoľkokrát získal hlavnú cenu na Celoštátnom detskom folklórnom festivale i titul laureáta na Medzinárodnom folklórnom festivale v Strážnici. Spolupracoval so Slovenskou televíziou a Slovenským rozhlasom a vydal vlastný CD nosič.
Pavla Ganobčíková sa okrem práce so súborom venuje aj zbieraniu a zapisovaniu ľudových piesní, hier, tancov, zvykov, prísloví a pranostík zo svojho goralského okolia. Svoj život zasvätila tomu, aby sa jej s ľuďmi, ktorí „sa nadchli ťažkým goralským slovom, odzemkom a šústanou“, podarilo uchovať život Pod babkinou strechou.