Liptovský Mikuláš/Ružomberok – Na cestách v Liptove sa za prvé tri mesiace tohto roka stalo menej dopravných nehôd ako vlani. Dopravní policajti ich v oboch okresoch zaznamenali 299 nehôd, v minulom roku ich bolo o 102 viac. Menej nehôd si policajti v liptovskomikulášskom okrese sľubujú aj vďaka novému pomocníkovi, ktorým je prenosný radar.
Ružomberskí dopravní policajti zaznamenali v prvom štvrťroku 158 nehôd, vlani ich v rovnakom čase bolo 192. V tomto roku zatiaľ našli smrť na cestách dvaja ľudia, šiesti sa zranili ťažko a dvadsiati deviati ľahko. „Hmotné škody sme odhadli na takmer osemnásť miliónov korún,“ povedal Peter Babala z Okresného dopravného inšpektorátu v Ružomberku. Až päťdesiat nehôd mal na svedomí nesprávny spôsob jazdy, v tridsiatich dvoch prípadoch neprimeraná rýchlosť, dvadsaťšesťkrát zapríčinilo dopravnú nehodu porušenie základných povinností. Pri dvoch nehodách asistoval alkohol. „Deväťdesiatosem nehôd sme zaznamenali na štátnych cestách prvej triedy, najnehodovejšou cestou bola I/18, na ktorej sme zaznamenali šesťdesiatsedem nehôd,“ uviedol P. Babala. Najrizikovejším dňom pre šoférov bol piatok, počas ktorého sa stalo dvadsaťšesť nehôd, o jednu menej zaznamenali policajti v stredu.
V okrese L. Mikuláš zaznamenali policajti za prvé tri mesiace tohto roka 141 nehôd, čo je o 68 menej ako v prvom štvrťroku vlaňajška. Pri nehodách vyhasli dva životy, štyria ľudia sa zranili ťažko, dvadsiati dvaja ľahko. Hmotné škody dosiahli takmer sedem miliónov korún. „V šesťdesiatich ôsmich prípadoch sa pod dopravné nehody podpísal nesprávny spôsob jazdy,“ skonštatoval Peter Holka, riaditeľ Okresného dopravného inšpektorátu v L. Mikuláši. Až dvadsaťpäť nehôd zaznamenali policajti v pondelok, ako kritický čas sa ukazujú popoludňajšie hodiny. „Pri deviatich dopravných nehodách sme zistili požitie alkoholu, prísne kontroly z našej strany budú pokračovať aj v najbližšom období,“ zdôraznil P. Holka.
S príchodom jari je na cestách viac bicyklistov, nielen im budú dopravní policajti v najbližšom období venovať zvýšenú pozornosť. „U vodičov sa okrem kontrol na alkohol zameriame na dodržiavanie povolenej rýchlosti a používanie bezpečnostných pásov. Keďže dopravných nehôd, ktorých účastníkmi sú chodci, je v poslednom období viac, posvietime si aj na ohľaduplnosť vodičov voči chodcom,“ pripomenul P. Holka. K väčšej bezpečnosti na cestách by mala prispieť aj takzvaná zelená vlna na semaforoch. Ak na križovatke pri Jánošíku bude zelená a vy pôjdete päťdesiat kilometrovou rýchlosťou, máte istotu, že až po križovatku na Garbiarskej ulici vám „neskočí“ červená. Ide o ďalší krok k väčšej bezpečnosti cestnej premávky na tomto úseku.
Liptovskomikulášski dopravní policajti sa môžu pochváliť novým pomocníkom na meranie rýchlosti – prenosným radarom. „Veľmi nám pomáha najmä na tých úsekoch, kde sa ťažšie meria s radarom, ktorý je v aute. Efekt sa dostavil už po pár dňoch, mnohí vodiči boli prekvapení, že sme ich namerali aj iným spôsobom, ako doteraz známym radarom v aute,“ dodal P. Holka. Vďaka novému radaru si budú môcť dopravní policajti naraz posvietiť na viac úsekov v okrese.