Ružomberok - Metropola dolného Liptova bola v minulosti vnímaná ako synonymum mesta so zlým životným prostredím. Svoju negatívnu popularitu si získala hlavne kvôli zapáchajúcim merkaptanom v ovzduší. Osemdesiate roky minulého storočia sú však už iba zlou spomienkou. Miliardové investície, smerujúce k zamedzeniu znečisťovania životného prostredia, priemyselnou výrobou v ružomberskej papierenskej fabrike, priniesli očakávaný efekt.
No aká je v Ružomberku situácia v znečisťovaní životného prostredia v súčasnosti? Ktoré firmy si pripisujú najväčšie čierne body a za čo? „V oblasti znečisťovania vôd je najväčším hriešnikom firma Mondi Business Paper (BP) SCP, a. s., ktorá je vlastníkom a správcom verejnej kanalizácie a čistiarne odpadových vôd (ČOV) v Hrboltovej. Konkrétnymi informáciami ohľadom tohto znečisťovania však disponuje Krajský úrad životného prostredia v Žiline ako prvostupňový orgán štátnej vodnej správy vo veci vydávania povolení pre uvedený subjekt. Medzi spoločnosti, ktoré v okrese Ružomberok prevádzkujú zdroje najviac znečisťujúce ovzdušie, patrí aj napriek viacerým realizovaným investíciám stále spoločnosť Mondi BP SCP, ružomberský závod spoločnosti Wienerberger - Slovenské tehelne, s. r. o., Zlaté Moravce, ako aj Speciality Mineral Slovakia, s. r. o. a Ružomberská energetická spoločnosť, a. s., Ružomberok,“ dozvedeli sme sa od Petra Bocku, prednostu Obvodného úradu životného prostredia v Ružomberku.
Špecifická situácia v Ružomberku je v oblasti odpadov. Približne 85 percent z jeho ročného objemu vytvorí spoločnosť Mondi BP SCP. To sa dalo očakávať, ale kto je na druhom mieste? No predsa všetci občania mesta – producenti komunálneho odpadu, ktorí sa svojou mierou tiež podieľajú na znečisťovaní životného prostredia. A práve v tomto období, počas jarného upratovania, sa dá očakávať nielen zvýšený objem „oficiálneho“ komunálneho odpadu, ale aj napriek rozmiestňovaniu veľkokapacitných kontajnerov aj vznik nových čiernych skládok.
Dá sa proti tomu bojovať? „Určite áno. Potrebné je napríklad maximálne zefektívniť separáciu odpadov, najmä komunálnych, s cieľom minimalizovať jeho ukladanie na skládku,“ tvrdí P. Bocko. A aj keď sú v tomto smere technické služby mesta aktívne, potrebné je prijímať ďalšie opatrenia, aby činnosť separácie bola ešte efektívnejšia.
A aké najdôležitejšie úlohy v oblasti ochrany životného prostredia mesto i celý Ružomberský okres čakajú v tomto roku? „Prioritou je začatie rokovaní ohľadom rozšírenia verejnej kanalizácie v obciach Bešeňová, Potok, Liptovský Michal, Ivachnová, Liptovská Teplá, Kalameny a Turík. Rozhodnúť sa v tomto prípade treba medzi dvoma alternatívami napojenia rozvodov na jestvujúce ČOV. Jednou možnosťou je nasmerovanie kanalizácie na zrekonštruovanú ČOV v Liptovskej Teplej, druhou napojenie sa na verejnú kanalizáciu mesta Ružomberok. V obciach Bešeňová, Kalameny, Liptovské Sliače, Štiavnica, Lisková, Ludrová, Potok a v meste Ružomberok sa zase plánuje aj dobudovanie verejných vodovodov,“ dozvedeli sme sa od P. Bocku, ktorý dodal, že menších investícií smerujúcich k zníženiu zaťažovania životného prostredia sa v okrese bude realizovať omnoho viac.