V krajskom kole chemickej olympiády si minulý týždeň v Ružomberku zmerali svoje sily a schopnosti 33 deviatakov. Kreativitu, teoretické vedomosti spojené s rovnicami, výpočtami a rôznymi doplňovačkami mali možnosť súťažiaci predviesť pri zisťovaní neznámych látok, ich zlúčenín. Dominovala medzi nimi meď. V praktickej časti zarezonovala kyselina soľná a doslova „bombovou“ látkou bol vápenec. Poznáme ho ako východiskovú zložku pri výrobe páleného vápna, z ktorého sa pripravuje hasené. Vápenec je prevládajúcou horninou v masíve Nízkych Tatier, má aj kryštalické formy. Za spolupôsobenia oxidu uhličitého a dažďovej vody sa dokáže modifikovať na inú formu. Vďaka jeho dobrej rozpustnosti je náš región atraktívny, lebo umožňuje tvorbu krasových útvarov. Vápenec obsahujú aj minerálne vody. Je známy tiež ako vodný kameň, ktorý znepríjemňuje činnosť gazdinkám v kuchyni, poškodzuje varné kanvice, práčky. Dá sa však jednoducho odstrániť krátkym povarením s prítomnosťou octu.
Potešilo nás, že mladí chemici nášho okresu uspeli, lebo niekedy náročné úlohy potrápia aj nás učiteľov – členov krajskej komisie. Každoročne prežívame súťaživú atmosféru olympiád spolu so študentmi. Škoda, že kategória základné školy nepokračuje aj celoslovenským kolom. Hádam do budúcna nájdu financie aj na túto zaujímavú činnosť. Veď chémii patrí budúcnosť.
Najlepšie sa v krajskom kole chemickej olympiády zo žiakov reprezentujúcich liptovskomikulášsky okres darilo Radke Lehotskej zo ZŠ Hradná Liptovský Hrádok, ktorá obsadila 5. miesto a Lucii Blašťákovej zo ZŠ Demänovská cesta v Liptovskom Mikuláši, ktorá skončila dvanásta. Podmienkou na dosiahnutie titulu úspešného riešiteľa bolo získať päťdesiat bodov. Ivane Slafkovskej, Jaroslavovi Šebovi zo ZŠ Demänovská cesta a Stankovi Husárikovi zo ZŠ v Liptovskom Jáne k tejto méte naozaj veľa nechýbalo veľa.