Kaburaba – tak nazval Koloman Sokol svoj vysnívaný svet, snovú, fiktívnu krajinu, v ktorej žil a tvoril, a v ktorej nebolo zla. Názov Kaburaba nesie aj ateliér, ktorý v centre Kolomana Sokola v Liptovskom Mikuláši založila v roku 2004 Spoločnosť Kolomana Sokola (SKS). Pôvodne bol zameraný na grafické techniky – linoryt, suchá ihla, monotypia. „Naším cieľom je dosiahnuť, aby názov Kaburaba vžil ako symbol pre tvorivé výtvarné činnosti, priestor, kde sa dá prísť a oboznamovať sa s výtvarným umením a novými technikami. Aby to bol priestor, kde sa ľudia budú cítiť príjemne a budú odtiaľ odchádzať pozitívne naladení,“ povedala Zuzana Gažíková, členka SKS a riaditeľka Galérie P. M. Bohúňa.
V Ateliéri Kaburaba sa konajú rôzne tvorivé dielne, kde sa záujemcovia učia okrem spomínaných grafických techník napríklad aj maľovanie na sklo, na hodváb, servítkovú techniku, prácu s odliatkami. V rámci tvorivých dielní vyrábali na Halloween tajomné svetielka, pred Vianocami vianočné dekorácie a pred sviatkom zaľúbených valentínske srdiečka.
„Podarilo sa nám osloviť ľudí, ktorí radi tvoria a privítali možnosť spoločne si vyskúšať techniky, do ktorých by sa doma sami nepustili. Sme radi, keď sa im podarí vytvoriť nejaký predmet, s ktorým sú spokojní a prídu aj na ďalšiu tvorivú dielňu. Spoločnosť K. Sokola v spolupráci s Galériou P. M. Bohúňa sa chce zamerať aj na učiteľov výtvarnej výchovy, vychovávateľov aj vedúcich výtvarných krúžkov a inšpirovať ich pre prácu s deťmi. Školským skupinám chce ponúknuť inú formu práce ako je klasická vyučovacia hodina,“ ozrejmila Oľga Dzúrová, členka SKS a pracovníčka Bohúňovej galérie a dodala: „V apríli sme sa v ateliéri Kaburaba venovali látkofarbeniu a súčasne pokračoval cyklus grafických tvorivých dielní pre verejnosť pod názvom Nebojte sa grafiky. Každý si môžete vytvoriť svoju originálnu grafiku technikou linorytu, suchej ihly, monotypie. Pripravujeme i cyklus Z každého rožku troška, kde budeme postupne predstavovať rôzne výtvarné techniky a materiály, napríklad hmotu fimo, výrobu ručného papiera, twist art či keramický šperk.“
Tvorivé dielne pre verejnosť sa konajú dvakrát za mesiac. Organizované skupiny a školy sa musia objednať vopred, ale môžu si vybrať termín, aký im vyhovuje. Lektorky by uvítali, keby sa ľudia vopred prihlásili aj na otvorené dielne, aby vedeli pripraviť dostatok materiálu. Termíny tvorivých dielní môžu záujemcovia nájsť v programe Galérie P. M. Bohúňa, Informačnom centre alebo priamo v Centre K. Sokola.
„Spoločnosť Kolomana Sokola sa v rámci grantovej činnosti usiluje v spolupráci s Bohúňovou galériou zabezpečiť finančné prostriedky na pokrytie aspoň časti materiálových nákladov, prípadne profesionálnych lektorov z radov umelcov. Aj napriek tomu, keďže ide o pomerne organizačne a materiálovo náročné techniky, je do tvorivej dielne stanovené symbolické vstupné od tridsať do sto korún, závisí od techniky. Každý účastník si totiž vyrobený predmet donesie domov,“ dodala na záver Zuzana Gažíková.
V najbližšej tvorivej dielni v ateliéri Kaburaba, ktorá bude 15. mája, sa môžete naučiť maľovať na hodváb.
V Centre Kolomana Sokola si môžete pozrieť výstavu prác z jednotlivých dielní tvorivého ateliéru Kaburaba. Príďte sa aj vy inšpirovať a vyskúšať niečo nové. Výstava potrvá do 3. júna.