Vlaňajšok bol v Mestskom úrade Ružomberok z pohľadu získavania mimorozpočtových zdrojov viac-menej úspešný. Ustálenú frázu – viac-menej – sme použili preto, lebo v teoretickej rovine sa vždy dá dosiahnuť viac, ale na druhej strane menej je niekedy viac. Inak povedané, systematická práca je efektívnejšia a kvalita by mala byť vždy hodnotená vyššie ako kvantita.
Vlani sa pomohlo hlavne Vlkolíncu
„A o kvalite predkladaných projektov svedčí aj fakt, že peniaze, ktoré sme vlani získali z mimorozpočtových zdrojov, sme už aj minuli. Spomeniem vydaný fotokatalóg prezentujúci všetky lokality UNESCO na Slovensku v celkovom náklade 300-tisíc korún a spracovaný bol aj projekt na vybudovanie náučného chodníka pamätihodností vo Vlkolínci, niekdajšej osady, ktorá je dnes súčasťou Ružomberka, v náklade 110-tisíc korún. V budúcnosti rátame s možnosťou požiadať o schválenie tzv. europeňazí na realizáciu tohto projektu. Po jeho dobudovaní sa rozšíria možnosti spoznávania nielen samotného Vlkolínca, zapísaného do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO, ale aj jeho okolia,“ vysvetľoval Pavel Scheer z referátu regionálneho rozvoja, cestovného ruchu a grantov pri podnikateľskom oddelení Mestského úradu v Ružomberku.
V súvislosti s hodnotením euroaktivít v minulom roku je potrebné uviesť, že Ružomberok ešte aj vlani pracoval na realizácii troch projektov, ktoré príslušné komisie schválili ešte v r. 2005. Išlo o vypracovanie projektovej dokumentácie integrovaného systému odpadového hospodárstva v meste vo viacerých oblastiach - estetizácia zberových stojísk, zberové dvory, stavebný odpad, čistiareň priesakových vôd skládky a kompostovanie biologického odpadu. Ešte stále sa dotvára aj plán hospodárskeho a sociálneho rozvoja mesta, ktorý bude komplexne dokončený až v septembri tohto roku v náklade 1,9 milióna korún. Aktualizoval sa aj projekt postupného uzavretia a rekultivácie skládky odpadov v Ružomberku.
Bude nová plastika?
V decembri tohto roka si v Ružomberku pripomenú 110. výročie postavenia historickej budovy, sídla terajšieho mestského úradu, ktorá sa začala stavať v r. 1895. Je len logické, že napriek jej už niekoľkokrát vynovenému vonkajšiemu vzhľadu sa hlavne na jeho vnútorných priestoroch podpísal zub času.
„Aj to je jeden z dôvodov, prečo žiadame MK SR o odsúhlasenie dotácie vo výške 4 miliónov korún na opravu vnútorného dvora budovy. Musíme odstrániť zatekanie do týchto priestorov, potrebné je opraviť zemnú izoláciu i obnoviť omietky,“ dozvedeli sme sa od P. Scheera.
V schvaľovacom konaní má Ružomberok ešte ďalšie tri projekty. Na zhotovenie plastiky A. Hlinku do jeho pamätnej izby v Černovej žiada mesto dotáciu vo výške 168-tisíc korún. Na vybudovanie informačného systému vo Vlkolínci chce 210-tisíc korún. Tieto financie by sa mali použiť na zhotovenie viacjazyčných informačných tabúľ a označenie významných objektov. „V súvislosti s plánovanou výstavbou Auparku sa židovská synagóga stane prirodzeným centrom mesta a v ňom by určite nemala stáť ošarpaná, zanedbaná budova. Preto žiadame o dotáciu vo výške 4,7 milióna korún, ktoré použijeme na opravu fasády tohto historického objektu,“ vysvetľoval P. Scheer.
Orientácia na odpadové hospodárstvo
Viac-menej je jasné, kam budú v Ružomberku tohto roku smerovať financie získané z mimorozpočtových zdrojov. Na čo sa však v centre dolného Liptova chcú zamerať v nasledujúcom období? Základný rámec týchto aktivít určilo mestské zastupiteľstvo schválením zoznamu takmer tridsiatky projektov, ktoré by sa mali postupne pripraviť.
„Niektoré projekty sú menšieho, iné zase väčšieho charakteru. Medzi tie väčšie patrí pripravovaná rekonštrukcia verejného osvetlenia v meste, ďalšie zámery zase súvisia s budovaním integrovaného systému odpadového hospodárstva, ktorého cieľom je komplexne riešiť túto problematiku,“ naznačil okruh budúcich aktivít P. Scheer.