Najuznávanejšie pražské odborníčky na dojčenie, primárka novorodeneckého oddelenia Fakultnej Thomayerovej nemocnice Magdaléna Paulová a jej zástupkyňa Anna Mydlilová spolu s profesorkou Lekárskej fakulty Masarykovej Univerzity v Brne Annou Klimovou viedli kurz pre laktačné poradkyne z celého Slovenska, ktorý sa uskutočnil v Liptovskom Jáne. Zúčastnili sa ho nielen ženy zdravotníckych profesií – detské sestry, pôrodné asistentky, gynekologičky či učiteľky odborných predmetov na zdravotníckej škole, ale aj mamičky.
Kurz zorganizovala Súkromná základná umelecká škola (SZUŠ) v Liptovskom Hrádku v spolupráci s Českou laktačnou ligou.
„Každá mamička si želá, aby bolo jej dieťatko zdravé a je schopná preto veľa obetovať. Pritom niekedy stačí málo. Netreba kupovať drahé vitamíny a z reklám známe dokonalé výživné umelé mlieka. Stačí sa rozhodnúť dojčiť svoje bábätko, venovať mu samú seba a dopriať mu tak najzdravší spôsob výživy spolu s emocionálnou podporou a láskou,“ pripomína Eva Ohraďanová, riaditeľka SZUŠ.
Dojčené deti sú zdravšie
Hovorí sa, že na dojčení niet čo pokaziť. Tehotné ženy vôbec netušia, že aj keď je dojčenie najprirodzenejším spôsobom výživy, je zároveň aj neľahkou úlohou. A tak sa stáva, že aj keď je mamička rozhodnutá svoje bábätko dojčiť, nie je na to dostatočne pripravená a stráca pevnú pôdu pod nohami.
„Po pôrode pomáha ženám s dojčením zdravotnícky personál. Len čo opustia pôrodnicu, začnú pochybovať, či robia všetko správne. Veľmi často sa dopúšťajú základných chýb v technike dojčenia, ktoré môžu viesť k ťažkostiam a bez podpory odborne vyškolenej poradkyne ich nedokážu vyriešiť. Výsledkom je obmedzenie dojčenia, nespokojné dieťa a predčasné odstavenie,“ vysvetľuje Eva Ohraďanová, ktorá je mamičkou a sama vyskúšala, ako veľmi dokáže laktačná poradkyňa pomôcť. „Rozhodli sme sa usporiadať kurz laktačného poradenstva, aby sme pomohli vyriešiť nedostatok laktačných poradkýň nielen v Liptove ale na celom Slovensku,“ hovorí.
Materské mlieko obsahuje všetky živiny potrebné pre správny vývoj a zdravie dieťaťa a to vo vyváženom pomere, prispôsobenom vyvíjajúcemu sa tráviacemu systému a meniacim sa nárokom dieťaťa. Väčšine detí stačí materské mlieko na plnú výživu počas prvých šiestich mesiacov života. Neskôr je materské mlieko spolu s príkrmom vhodnou výživou až do dvoch rokov. Vývoj obranyschopnosti dojčaťa totiž nie je pri narodení celkom ukončený a práve obranné látky v materskom mlieku chránia dieťa pred pôsobením mnohých vírusov a baktérií. Výlučne dojčené deti majú menej často hnačky, zápaly horných i dolných dýchacích ciest, stredného ucha. Dojčenie chráni aj pred výskytom alergií, anémie, cukrovky, obezity, syndrómu náhleho úmrtia a cievnych chorôb v neskoršom veku.
Materské mlieko je nielen výživa
Dojčenie však nie je len výživa a ochrana pred chorobami. Je tiež veľmi dôležité pre psychický vývoj dieťaťa. Posilňuje citové puto medzi matkou a dieťaťom. Pri dojčení cíti dieťa matkin dych a tlkot srdca, teplo a nehu materinského objatia. Napĺňa sa vzájomná potreba lásky a pocitu bezpečia.
Čas strávený v tesnej blízkosti dieťaťa pri dojčení dáva matke pocit uspokojenia a sebadôvery. Pomáha jej porozumieť potrebám dieťaťa a čo najlepšie ich uspokojiť. Vďaka dojčeniu sa maternica zväčšená tehotenstvom rýchlejšie vracia do pôvodného tvaru, hlavne v prvých hodinách po pôrode. Dojčiaca matka tak stráca menej krvi, menej často trpí chudokrvnosťou a rýchlejšie sa po pôrode zotavuje. Dojčenie pomáha matkám aj k návratu k hmotnosti pred otehotnením. Ženy, ktoré dojčili aspoň pol roka, sú menej vystavené riziku vzniku rakoviny prsníka alebo vaječníkov.
Odborne vyškolená laktačná poradkyňa dokáže odhaliť a riešiť problémy s dojčením, s ktorými si mamičky nevedia rady. „Jednou z najčastejších príčin neúspechu dojčenia je nesprávna technika dojčenia. To znamená nevhodná poloha matky a dieťaťa, nesprávny spôsob prisatia dieťaťa, zlé držanie prsníka rukou matky, odťahovanie prsníka od nosa dieťaťa a ďalšie. Nesprávna technika dojčenia môže viesť ku vzniku odrenín a trhliniek na bradavke, ktoré dojčenie komplikujú. Trhlinky sú bolestivé a môžu sa stať vstupnou bránou pre infekcie. Nesprávna technika dojčenia však môže spôsobiť aj bolestivé naliatie prsníkov, upchatý mliekovod, zápal prsnej žľazy, alebo nedostatočnú tvorbu mlieka,“ upozorňuje Anna Mydlilová. Toto všetko, ako aj silný alebo slabý vypudzovací reflex a ďalšie ťažkosti sú odborné laktačné poradkyne schopné vyriešiť.
Bezradným mamičkám pomôže poradkyňa
Nepoučené mamičky o spomínaných nástrahách nevedia a neočakávajú ich. Často potom bývajú neuspokojivým priebehom dojčenia zaskočené. Ťažkým obdobím každej dojčiacej mamičky bývajú aj v istých fázach rastu dieťaťa vyskytujúce sa laktačné krízy a stavy prechodného nedostatku mlieka. Najčastejšou chybou vedúcou k predčasnému ukončeniu dojčenia, je unáhlené zavádzanie príkrmu alebo umelého mlieka.
„Skôr než sa mamička rozhodne pre umelé mlieko, mala by vedieť, ako podporiť tvorbu vlastného mlieka. Čím skôr totiž zaradí do výživy dieťaťa umelé mlieko, tým skôr skončí tvorba jej vlastného mlieka. Ak dieťatko priberá nedostatočne, mamičky by mali vyhľadať najbližšiu poradkyňu, ktorá ich naučí, ako zvýšiť tvorbu materského mliečka. Deti potom rýchlo pôvodné straty doháňajú, prospievajú a sú spokojné,“ radí Magdaléna Paulová.
Výsledkom odborného kurzu pre laktačné poradkyne je, že aj liptovské mamičky sa už majú na koho obrátiť s problémami pri dojčení. V Liptovskom Mikuláši sú štyri poradkyne, ktoré poskytujú poradenstvo zdarma. Jedna z nich odpovedá na e-mailové otázky a ostatné tri poradia aj telefonicky. V prípade potreby sú však pripravené za mamičkou a bábätkom vycestovať aj do ich domácnosti. Zoznam poradkýň nájdete na www.szuslh.sk.