Ružomberok – Nielen o zlom materiálno-technickom vybavení, ale aj o problémoch s financovaní bola reč na republikovom valnom zhromaždení Dobrovoľnej požiarnej ochrany na Slovensku. Dvojdňové rokovanie sa v uplynulých dňoch uskutočnilo v Ružomberku.
Dobrovoľní hasiči si na rokovaní stanovili priority na najbližších päť rokov. Nepozdáva sa im súčasný systém financovania činnosti jednotiek dobrovoľných hasičov v obciach. „Myslíme si, že viac peňazí by na našu činnosť mohli venovať samosprávne kraje a obce, veď pomáhame ich občanom,“ uviedol Jozef Minárik, prezident Dobrovoľnej požiarnej ochrany. „V mnohých obciach je príspevok na činnosť hasičov nižší, ako príspevok pre rôzne športové kolektívy. Neprihliadajú na naše reálne potreby,“ povedal J. Minárik.
Ďalším problémom je žalostný stav techniky a výstroja, akú majú dobrovoľní hasiči k dispozícii. „Pomocnú ruku nám podávajú okresné riaditeľstvá hasičských a záchranných zborov, ktoré nám bezplatne poskytujú svoju vyradenú techniku. Často ide o tridsaťročné autá, ktoré si opravujeme na vlastné náklady. Keby nebolo takýchto darov, tak nemôžeme zasahovať pri požiaroch.“
Ministerstvo vnútra poskytne Dobrovoľnej požiarnej ochrane ročne približne osemnásť miliónov korún, z nich financujú v každom okrese po jednom pracovníkovi. Ďalšie výdavky idú na organizovanie súťaží a vydávanie propagačných materiálov. Dobrovoľná požiarna ochrana má na Slovensku okolo stotisíc členov. Podľa jej predstaviteľov je pozitívne, že je medzi nimi aj bezmála desaťtisíc detí.