Utorok, 9. august, 2022 | Meniny má Ľubomíra

Majstrovstvá Slovenska v tancoch v priamom prenose na internete

„Majstrovstvá Slovenska v tancoch v Liptovskom Hrádku vnímam veľmi pozitívne. Stretla sa na nich mládež, ktorá sa venuje super činnosti – tancu,“ snažil sa prekričať hudbu Matej Bohuš, člen poroty za Liptovský Mikuláš na Majstrovstvách Slovenska (MS) 2007 Slovenskej tanečnej organizácie (STO) disciplín IDO v Liptovskom Hrádku, kým, podľa jeho slov, neporotoval. „Celá súťaž bola veľmi dobre pripravená, organizácia perfektná, klobúk dole. Atmosféra vynikajúca a všeobecne stúpla aj kvalita výkonov tanečníkov. Naviac - organizátori v Liptovskom Hrádku každý rok niečím príjemne prekvapia. Tohto roku to bol priamy prenos na internete.“
Práve priamy prenos na internete si pochvaľovali aj súťažiaci z rôznych miest Slovenska, pretože ich blízki mohli sledovať majstrovstvá doma pri počítači. A súťažiacich bolo veru neúrekom – takmer osemsto päťdesiat! Medzi nimi len jeden súbor z Liptova - Jessy Vavrišovo, ktorý však získal osemnásť ocenení (na fotografii hore).
Hlavnými usporiadateľmi boli MsKS Liptovský Hrádok, Slovenská tanečná organizácia disciplín IDO a Tanečný klub Jessy Vavrišovo, záštitu nad podujatím prevzal Žilinský samosprávny kraj. Viac sme sa dozvedeli v rozhovore s riaditeľom MsKS v Liptovskom Hrádku a prezidentom súťaže Ivanom Šenšelom.

Ako hodnotíte Majstrovstvá Slovenska Slovenskej tanečnej organizácie disciplín IDO z pohľadu organizátora i prezidenta súťaže?
Šampionát sme pripravovali asi tri mesiace: súťažnú časť malo na starosti Jessy Vavrišovo, organizačnú zabepečovalo MsKS Liptovský Hrádok. MS Slovenska sme organizovali deviatykrát, okrem toho sme organizovali aj jedenkrát Slovenský pohár v disciplínach Show Dance, jedenkrát Majstrovstvá sveta a dvakrát Majstrovstvá Európy. Z pohľadu organizátora možno považovať tohtoročný šampionát za jeden z najvydarenejších. Nemožno však povedať, že niektoré šampionáty boli horšie či lepšie. Všetky boli veľmi vydarené, ale tento bol považovaný za špičkový aj podľa hodnotenia poroty, súťažiacich, divákov...

Nebolo problémom zvládnuť obrovské množstvo súťažiacich i divákov?
Mali sme s tým trošku problémy. Veď za tri dni sme urobili tridsaťtri disciplín s počtom takmer osemstopäťdesiat účastníkov. Tých bolo treba rozdeliť do šatní, bolo treba urobiť harmonogram tak, aby sa nestalo, že jeden a ten istý tanečník pôjde po sebe v programe. Niektorí totiž súťažili aj v sólach, duách, skupinách alebo vo formáciách v jednotlivých disciplínach. Podarilo sa a ohlasy boli veľmi-veľmi pozitívne. Jediné výhrady, ktoré mali diváci, boli k malej kapacite sály. Počas troch dní bolo beznádejne vypredané a mnohí sa do sály nedostali. Práve preto sme pripravili veľkoplošnú videoprojekciu do vestibulu MsKS, kde sa sústredila ďalšia stovka, možno aj viac, divákov. Mali možnosť vidieť to, čo sa odohráva na javisku. Toto bolo jedno z obrovských pozitív. Ďalšie – priamy prenos prostredníctvom internetu i s uverejňovaním výsledkov. Keď nepovieme, že celý svet mal prístup k internetu, ale celé Slovensko určite. Rodičia i funkcionári, ktorí nemali možnosť byť v Liptovskom Hrádku, mohli, vďaka vynikajúcemu sponzorovi, sledovať šampionát naživo. Mali sme niekoľkotisíc prístupov, v jednej chvíli bolo päťdesiat až sedemdesiat priamych vstupov, takže o možnosti sledovať tance cez internet sa ľudia veľmi rýchlo dozvedeli. Najďalej nás sledovali v Írsku a Juhoafrickej republike.

Zažili ste na šampionáte aj horúce chvíle?
Bolo dosť zranení. No čo je to dosť? Pri tridsiatich troch disciplínach a stovkách štartujúcich päť zranení nie je veľa. Ale dve boli väčšie. Inak sa ohlásila aj viróza, chrípka, niektoré deti vracali. Zranenia boli pravdepodobne spôsobené aj obrovskou premotivovanosťou súťažiacich, ktorí sa snažili na pódiu odovzdať všetko, čo je v nich. Na úkor organizátora možno povedať, že priestor na disciplíny Disco a Hip Hop je dosť malý. Síce spĺňa kritérie STO 12 krát 12 metrov, ale v spoločných minútach, keď šestnásť – dvadsať detí tancuje naraz, je nebezpečenstvo zranenia. STO uvažuje, že buď obmedzí počet tanečníkov v spoločných minútach, alebo ich celkom zruší.
Čo sa týka ďalších horúcich chvíľ: vždy sa snažíme harmonogram prispôsobiť skutočnému stavu. Snažíme sa prispôsobiť potrebám detí, aby sa nestalo, že deti tancujú neskoro večer, ba až v noci. My sme harmonogram prispôsobovali tomu, že v pondelok mali deti prijímacie skúšky na stredné školy. Inak nejaké veľké problémy alebo horúce chvíle, ktoré by nám spôsobovali ťažkosti, neboli. Šampionát skutočne prebehol vo veľmi dobrej atmosfére. Zorganizovali sme ho tak, aby sme nemali problémy, aby sa nestalo niečo, s čím sme nepočítali.

Atmosféra na súťaži bola úžasná. Robili ste preto nejaké špeciálne kroky?
Vstupenky predávame na miesta priamo do sály, ale na schody púšťame decká. To ony vytvárajú takú úžasnú atmosféru, že ju neviem s ničím iným porovnať. Možno len s nejakým futbalovým stretnutím. Navyše - v sobotu večer sme hrali v Moskve na MS sveta hokej s Čechmi. Vyhrali sme tri dva a keď to do sály oznámila moderátorka Alena Majeríková, bolo neskutočné, čo sa robilo. Víťazstvo našich ešte znásobilo atmosféru v sále.
Keby sme však mali v Liptovskom Hrádku vhodnú športovú halu, robíme šampionát v nej. Ale bol by určite na úkor atmosféry. Atmosféra, aká sa vytvorí na javiskovom priestore, sa v športovej hale nedá vytvoriť. Tam je totiž obrovský rozptýlený priestor. Javisko a hľadisko v sále vytvárajú akýsi kotol, kde je atmosféra znásobená menším priestorom.

Najmilšia udalosť celého šampionátu?
Odovzdávanie cien a dekorovanie víťazov po finále, pretože decká, a to je jedno, či sú to sedemročné deti alebo osemnásťroční dospelí ľudia, sú nesmierne vďační za to, ako uspeli. Tieto MS boli aj nominačnou súťažou na majstrovstvá sveta a Európy, takže víťazi sa naozaj veľmi tešili. Pri dekorovaní z detí spadne silný motivačný prvok, spadne napätie, tvária sa, aj všetko berú, veľmi prirodzene, ale skutočne sú predovšetkým nesmierne vďačné.

Deväť šampionátov máte za sebou, skúsenosti veľa, chystáte sa aj na desiaty?
Do Liptovského Hrádku na tanečné súťaže radi chodia tanečníci, choreografovia, porotcovia i fanúšikovia – je tu vraj dobrá a príjemná atmosféra. Chcú prísť aj o rok, ale my sme z organizovania šampionátov – bolo ich už deväť - trochu unavení, uťahaní. Veď gró roboty robí päť ľudí z MsKS a dve kolegyne z tanečného klubu. Ale keď sa šampionát uskutočňuje, chodia nám pomáhať rodičia, pozývame chlapcov, ktorí nám robia usporiadateľské služby, ekonómov. Na vlastnej realizácii šampionátu sa podieľa okolo päťdesiat ľudí, ale ten začiatok skutočne robí sedem ľudí. A samozrejme, MsKS nerobí len šampionát, robí aj ďalšie programy, a preto patrí všetkým mojim kolegyniam aj dievčatám z Jessy vďaka. Tri dni sme si počas šampionátu neoddýchli, ale stálo to za to.

Z čoho má najväčšiu radosť po Majstrovstvách Slovenska Ľubica Chlebová, jedna z tréneriek Jessy Vavrišovo?
„Mnohí vedúci súborov a aj tanečníci nám bez okolkov „vyznávajú lásku“ ako organizátorom. To nás dokáže posunúť dopredu a vždy sa snažíme hlavne pre tanečníkov spolu s pracovníkmi MsKS v Liptovskom Hrádku pripraviť niečo nové. Skvalitniť organizáciu, vyhnúť sa chybám z minuloročných majstrovstiev. Nedokázali by sme to však bez podpory našich rodičov, ktorí nám v zákulisí každoročne pomáhajú.
Ako trénerky sa tešíme z dobrých umiestnení našich dievčat (a musím podotknúť že aj chlapca). Show dance formácie sú kráľovskou disciplínou majstrovstiev. Sprevádzajú nás od vzniku tanečného klubu. Preto nás teší umiestnenie detí so Slepačím úletom na striebornom, juniorov s Obradom na zlatom stupienku. Až neskôr začali trénerky Ivka Slaná, Ajka Majeríková stavať sóla, duá a skupiny. Po posilnení klubu Evkou Ohraďanovou sa začala „malým choreografiám“ venovať aj ona. Samozrejme, máme radosť zo všetkých detí, ktoré sa dokážu postaviť na tanečnú plochu, odovzdať divákovi maximum zo svojho umenia. Zanechať po sebe úsmev na tvári alebo dôvod na zamyslenie.
Teší nás, že sa tvorbe choreografií venujú aj naše dievčatá. Tento rok sa na majstrovstvách s viacerými choreografiami úspešne prezentovala Mirka Iľanovská, minulý rok to boli Viera Kozáková a Petra Bartánusová.“

Najčítanejšie na My Liptov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Prehľad a automatizácia
 2. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné
 3. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete
 4. Kde u nás kúpite domácke potraviny
 5. Na Oravskej priehrade s Kalim aj Spievankovom. Vidíme sa naživo
 6. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať
 7. Dráčik nepúta príbehom, ale perlami ducha
 8. Pozrite si, kedy hrá futbalové zápasy vaše mesto či dedina
 1. Prehľad a automatizácia
 2. Dopyt v Bratislave mierne klesol, ceny však stále rástli
 3. Šéf PLANEO: Budúcnosť obchodu je v službách
 4. Čo robiť, aby dieťa neskončilo v nemocnici s črevnou virózou?
 5. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné
 6. Goralské folklórne slávnosti po prvýkrát priamo v horách
 7. Za vysokou spotrebou sa často skrýva zlá kondícia motora
 8. Ktoré regionálne projekty podporí Nadácia COOP Jednota?
 1. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete 10 078
 2. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať 7 552
 3. Dráčik nepúta príbehom, ale perlami ducha 7 320
 4. Pozrite si, kedy hrá futbalové zápasy vaše mesto či dedina 6 275
 5. Miliónová autorka Táňa K. Vasilková: Po úspechu som netúžila 5 654
 6. Kde u nás kúpite domácke potraviny 2 941
 7. Dobrá správa pre pacientov s cukrovkou 2 447
 8. Držanie peňazí na bežnom účte robí Slovákov chudobnejšími 1 883

Blogy SME

 1. Irena Šimuneková: Na výlet s deťmi - Vrchhora, priehrada Veľké Uherce
 2. Robert Štepaník: diel 72 - rubrika: moje najhranejšie v máji 2022
 3. Ján Valchár: Toto už je asi tretia svetová
 4. Petronela Čellárová: Čo sa vlastne stalo
 5. Vladimír Krátky: Ch o b o t i n y slovenské ( I. )
 6. Tupou Ceruzou: Pohodoví fašisti
 7. Ingrid Tkáčiková: VšZP rodičom pre dieťa ,,naškrabká“ 30 eur ročne na strojček na zuby
 8. Věra Tepličková: Sestry v akcii alebo Keď už blázinec, tak ako u nás v školstve
 1. Věra Tepličková: A to je koniec, vážení! Čaká nás už len zima, hlad a beznádej... Ak nezasiahne Matovič... 120 815
 2. Martin Sústrik: Korupcia v ruskej armáde 27 044
 3. Tomáš Harustiak: Kto šetrí ma za tri / Ako vyžiť z minimálnej mzdy ? / Dá sa vyžiť z minimálnej mzdy ? / Prečo Slováci nemajú peniaze / Ako vyžiť z dôchodku / 10 916
 4. Ján Šeďo: Očovčania majú do zajtra hladovku, obchod "stráži" medveď ! 8 416
 5. Jana Melišová: Svet sa zmenil... 7 407
 6. Vladimir Skala: Padá bankový sektor v Číne? 4 232
 7. Post Bellum SK: Hromady mŕtvych a nočné mory o Varšavskom povstaní 4 024
 8. Jozef Tittel: Psychológia investovania 2 640
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 45. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 3/3 - Návrat do civilizácie, 1914
 2. Jiří Ščobák: Kde dnes môžeme ušetriť? Znížiť spotrebu a náklady?
 3. Jiří Ščobák: Proč bychom si měli zapamatovat jméno Anna Chadimová? Co nám po ní zůstalo?
 4. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Ružinovská televízia - pod kontrolou politikov
 5. Jiří Ščobák: Krásne a zaujímavé historické poistné zmluvy: Existovala aj čisto slovenská poisťovňa? A čo bola „zmluva odvážna“?
 6. Monika Nagyova: O žene, ktorá milovala rúško
 7. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Novomestská parkovacia: Firma bez kontroly, ktorá nepodnikala, iba míňala
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 44. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 2/3 - Skaza lode Karluk, 1913 - 1914
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Švošov, ilustračná foto.

Všetci traja účastníci 6. ligy z Liptova si pripísali v prvom kole novej sezóny víťazstvá.


Ján Svrček 8 h
Závažná Poruba v modrom sa v prvom kole ukázala v dobrom svetle.

Futbalisti zo Závažnej Poruby skončili v minulej sezóne v 4. lige poslední. Ale v tej novej, 5. lige, chcú ísť vyššie a za svojím cieľom si idú od prvého kola, v ktorom vyhrali vysoko a svojho súpera deklasovali 4:0.


11 h

Poznáme výhercov veľkej záhradkárskej súťaže.


11 h
Omladnutý káder L. Hrádku v zelenom.

V 4. lige, majstrovstvo regiónu sa mali predstaviť v prvom kole všetky tri liptovské celky. Napokon svoj zápas odohrali len futbalisti z Liptovského Hrádku, aj to v oklieštenej zostave a bez trénera.


13 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Takmer 90 km dlhá cyklotrasa vedie horským prostredím s výhľadmi na Kráľovu hoľu.


7. aug

Mesto v odvolaní spochybnilo výpoveď svedka.


15 h

Ani v oblastných futbalových súťažiach nebola núdza o zaujímavé zápasy.


a 1 ďalší 7. aug

Náklady za múku, ryžu alebo olej súpli prevádzkam o tristo percent.


17 h

Blogy SME

 1. Irena Šimuneková: Na výlet s deťmi - Vrchhora, priehrada Veľké Uherce
 2. Robert Štepaník: diel 72 - rubrika: moje najhranejšie v máji 2022
 3. Ján Valchár: Toto už je asi tretia svetová
 4. Petronela Čellárová: Čo sa vlastne stalo
 5. Vladimír Krátky: Ch o b o t i n y slovenské ( I. )
 6. Tupou Ceruzou: Pohodoví fašisti
 7. Ingrid Tkáčiková: VšZP rodičom pre dieťa ,,naškrabká“ 30 eur ročne na strojček na zuby
 8. Věra Tepličková: Sestry v akcii alebo Keď už blázinec, tak ako u nás v školstve
 1. Věra Tepličková: A to je koniec, vážení! Čaká nás už len zima, hlad a beznádej... Ak nezasiahne Matovič... 120 815
 2. Martin Sústrik: Korupcia v ruskej armáde 27 044
 3. Tomáš Harustiak: Kto šetrí ma za tri / Ako vyžiť z minimálnej mzdy ? / Dá sa vyžiť z minimálnej mzdy ? / Prečo Slováci nemajú peniaze / Ako vyžiť z dôchodku / 10 916
 4. Ján Šeďo: Očovčania majú do zajtra hladovku, obchod "stráži" medveď ! 8 416
 5. Jana Melišová: Svet sa zmenil... 7 407
 6. Vladimir Skala: Padá bankový sektor v Číne? 4 232
 7. Post Bellum SK: Hromady mŕtvych a nočné mory o Varšavskom povstaní 4 024
 8. Jozef Tittel: Psychológia investovania 2 640
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 45. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 3/3 - Návrat do civilizácie, 1914
 2. Jiří Ščobák: Kde dnes môžeme ušetriť? Znížiť spotrebu a náklady?
 3. Jiří Ščobák: Proč bychom si měli zapamatovat jméno Anna Chadimová? Co nám po ní zůstalo?
 4. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Ružinovská televízia - pod kontrolou politikov
 5. Jiří Ščobák: Krásne a zaujímavé historické poistné zmluvy: Existovala aj čisto slovenská poisťovňa? A čo bola „zmluva odvážna“?
 6. Monika Nagyova: O žene, ktorá milovala rúško
 7. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Novomestská parkovacia: Firma bez kontroly, ktorá nepodnikala, iba míňala
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 44. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 2/3 - Skaza lode Karluk, 1913 - 1914

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu