Bryndza je historicky jeden z mála produktov, ktorý má jednoznačne slovenský pôvod. Podľa tradície prvými bryndziarmi boli Staroturanci. Podľa inej verzie sa prvá bryndza vyrobila na salašoch v Trenčianskej župe a len po skaze oviec v tomto regióne sa prvotné salašníctvo a s ním aj výroba syra a bryndze začala prenášať do Liptova, na Oravu a pod Tatry.
Prvú živnostenskú bryndziareň na Slovensku založil už v roku 1787 zdatný staroturiansky mäsiar a obchodník Ján Vagač v Detve. V r. 1797 vzniká bryndziareň rodiny Molcovskej vo Zvolenskej Slatine a neskôr bryndziareň rodiny Wallovskej vo Zvolene. V neskorších rokoch nemenej známou bola aj bryndziareň v Ružomberku, ktorú založil Peter Makovický v r. 1850. Peter Makovický ml. (1864 – 1929) zase na prelome storočí vybudoval prvú priemyselnú bryndziareň v SR (po r. 1989 sa k výrobe bryndze v tejto rodovej línii vrátil Peter Lajda, pričom zachoval pôvodný názov podniku – Bryndziareň Peter Makovický).
Jednoznačným liptovským lídrom v spracovávaní mlieka a výroby viacerých druhov syra sa v druhej polovici 20. storočia stala Liptovská mliekareň. Táto spoločnosť ešte ako súčasť Stredoslovenských mliekarní Zvolen vznikla v r. 1978. Po mnohých podnikových zmenách a po následných transformáciách od r. 1989 sa v máji 2000 väčšinovým vlastníkom Liptovských mliekarní, a. s. stal francúzsky syrársky koncern Bongrain SA, ktorý patrí medzi prvú dvanástku najvýznamnejších výrobcov syra na svete.
Fakt, že Liptovská mliekareň na vysokej úrovni reprezentuje Liptov ako tradičný syrársky región, potvrdzuje aj množstvo pozitívnych hodnotení jej produkcie. Ocenenia Zlatý kosák, Slovak Gold, Najlepší exportér, Gold Alimenta, Ceny výrobcov združenia syra a mnohé ďalšie sú dôkazom, že Liptovská mliekareň patrí medzi lídrov vo svojom odbore.
A ešte jeden dôkaz o výnimočnosti slovenskej bryndze - diplom a medailu za druhé miesto v celoeurópskej súťaži čerstvých syrov získala v uplynulých dňoch v Taliansku slovenská bryndza. Cenu dostala na salóne gastronomických výrobkov a špecialít v Cremone v konkurencii niekoľkých európskych krajín, vrátane syrárskych veľmocí, akými sú Taliansko či Francúzsko.