Hodina prírodovedy sa dá stráviť aj inak, ako v školskej lavici. V Základnej a materskej škole v Liptovskom Jáne majú ideálne podmienky na to, aby sa v prípade priaznivého počasia mohli žiaci učiť aj na školskom dvore. Majú na ňom dokonca jednu špeciálnu triedu. Nemá steny ani okná, iba strechu, pod ktorou sú stoly a lavice. Žiaci sú na čerstvom vzduchu a pred sebou vidia nádhernú panorámu Tatier. Radi sa učia vonku, besedujú, rozvíjajú témy o rodinnej výchove, kreslia, maľujú, pozorujú prírodu, športujú, čistia okolie.
Netradičnú hodinu prírodovedy zažili žiaci jánskej školy aj 4. mája. Prišli medzi nich štyria zamestnanci štátnych lesov z polesia Čierny Váh. Besedovali s nimi o ochrane lesov a prírody a porozprávali im aj o živote lesných obyvateľov. Rozumeli si hlavne so štvrtákmi, pretože na vlastivede sa práve učili o vtáčikoch v lese, o rôznych drevinách a stromoch. Lesníci im pripomenuli, že v lese sa musí dodržiavať lesný poriadok, nesmú klásť oheň, odhadzovať odpadky. Na školskom dvore potom spolu s deťmi zasadili päť stromov - lipu, smrek, dub, borovicu a jedľu. Každý stromček označili menovkou. O stromy sa budú starať, polievať ich a ošetrovať spolu so školníkom. „Prídeme sa na ne pozrieť aj keď vyrastieme a budeme si pamätať, kedy sme ich zasadili“, povedali nám deti.
Riaditeľka školy Jana Pivková sa teší, že školský dvor skrásnel a pribúdajú na ňom nové stromy.„Keď robili v obci kanalizáciu, celý školský dvor nám prekopali a padli za obeť aj ovocné stromy. Teraz sa ho snažíme dostať do pôvodnej podoby. Urbárnici z Komposesorátu Marcovská nám darovali červené smreky. Vysadili sme ich ako náhradu za 50- ročné topole, ktoré bude treba o dva roky vypíliť, lebo už sú choré a staré. Je nám ich ľúto, lebo žili s nami veľmi dlho. Boli príbytkom veveričiek, ktoré často ráno stretávali deti cestou do školy. Pozorovali ich život aj pod oblokmi tried, kde sa preháňali na starom orechu,“ prezradila J. Pivková a dodala: „Žiaci sa starajú aj o skalku s približne dvadsiatimi druhmi trvaliek neďaleko triedy v prírode. Máme veľa plánov, ako zveľadiť okolie školy a vedieme deti k tomu, aby si svoje životné prostredie chránili a starali sa oň. Vypracovali sme enviroprojekt na stavbu kompostoviska v zadnej časti dvora pri Štiavnici, kde chceme odborne skladovať prírodný odpad - lístie, pokosenú trávu a podobne. Dúfam, že sa nám to podarí. Kompost použijeme ako hnojivo a vyhlásime súťaž o najkrajší muškát. Už sa teším, ako všetky okná v triedach budú žiariť farbami kvitnúcich muškátov.“