Liptovský Mikuláš/Ružomberok – Osem ľudí z L. Mikuláša, z toho piatich mladistvých, obvinili policajti z falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov v spolupáchateľstve. Za mrežami môžu pobudnúť sedem až desať rokov, mladiství o polovicu menej. Kriminalisti z L. Mikuláša na náročnom prípade spolupracovali so železničnou políciou.
Falšovatelia sa zameriavali najmä na tisíckorunáčky a päťtisícové bankovky. Do obehu ich dali od februára do konca marca štrnásťkrát. Vyčíňali nielen v L. Mikuláši, ale aj v susednom Ružomberku či v Žiline. Falošnými bankovkami najčastejšie platili v herniach a rôznych predajných stánkoch, podľa našich informácií najmä večer a v noci. Prvý prípad sa objavil poslednú marcovú sobotu nadránom na liptovskomikulášskej železničnej stanici. Jeden z obvinených si kúpil lístky na vlak, zaplatil falošnou päťtisíckou. Ďalšími obeťami podvodníkov sa stali najmä zamestnanci herní a menších obchodov. Scenár bol rovnaký v každom prípade – za tovar v malej hodnote si „nechali“ vydať pravými peniazmi.
„Počas vyšetrovania sme urobili dve domové prehliadky. Zaistili sme pri nich dve počítačové zostavy, na ktorých sa bankovky falšovali a štyri oskenované tisíckorunáčky. Všetkých obvinených stíhame na slobode,“ informoval Igor Mahút, hovorca Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Žiline. „Aj keď sme aktérov tejto trestnej činnosti už obvinili, na prípade naďalej pracujeme. Zisťujeme, či táto skupina mladíkov nemá na svedomí aj doteraz neobjasnené prípady falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov,“ dodal policajný hovorca.
Rozšírenie falošných bankoviek vyvolalo v uplynulých týždňoch v regióne pochopiteľné obavy. Jeden z poškodených potvrdil, že falošná tisíckorunová bankovka bola vyrobená z kvalitného papiera. Chýbali však na nej viaceré ochranné znaky a po niekoľkonásobnom šúchaní v rukách sa rozlepila. Páchatelia ňou platili v noci v herni.
Podľa ministerstva vnútra je výroba falošných bankoviek pre použitie v maloobchodnej sieti pomerne jednoduchá a nevyžaduje vysoké náklady. Výhodou pre páchateľov tohto druhu trestnej činnosti je najmä nedostatočne vyškolený personál v prevádzkach. Najčastejšie sa stále falšujú bankovky slovenskej meny.