Paradoxne, najväčší zamestnávateľ v Ružomberku je aj najväčším znečisťovateľom. Nazrime teda do činnosti spoločnosti Mondi Business Paper SCP z pohľadu investičných akcií smerujúcich k minimalizovaniu negatívneho vplyvu výroby papiera na životné prostredie.
„Treba otvorene priznať, že celulózo-papierenský priemysel je náročný z pohľadu životného prostredia, no naša spoločnosť využíva všetky dostupné technológie, aby minimalizovala negatívne vplyvy výroby papiera na kvalitu vody, ovzdušia či pôdy. Stratégia spoločnosti v súčasnosti, ale aj smerom do budúcnosti, sa zameriava na udržateľný rozvoj a inovácie aj do procesov zahrňujúcich životné prostredie. Mondi Business Paper SCP bude neustále pracovať na tom, aby bola aj naďalej vnímaná ako spoločnosť, ktorá sa aktívne podieľa na ochrane životného prostredia,“ povedal Ľubomír Čech z tlačového oddelenia Mondi Business Paper SCP.
Investujú milióny korún
Treba otvorene priznať, že napriek mnohým (laickým) kritikom, ružomberský papierenský koncern investuje do akcií s pozitívnym ekologickým vplyvom mnoho miliónov korún. Toto tvrdenie dokumentuje aj posledný rozsiahly projekt rekonštrukcie v Mondi Business Paper SCP pod názvom Impuls. V rámci neho smerovali investície do nových, lepších technológií (označovaných skratkou BAT) v divízii Celulózka v celkovej sume 230 miliónov eur.
„Vďaka týmto technológiám (ozónové bielenie, nový regeneračný kotol, rekonštrukcia pece na vápno a ďalšie) sa podarilo podstatne znížiť vypúšťanie emisií do ovzdušia (uvoľňovanie SO2 do ovzdušia sa oproti roku 2001 znížilo o 97 % a celková redukovaná síra TRS o 95 %). Množstvo adsorbovaných organických chlórovaných zlúčenín AOX v odpadových vodách sa znížilo o 28 % oproti rokom pred rekonštrukciou. Naša spoločnosť plní všetky stanovené emisné limity a u niektorých vybraných látok (TRS, SO2, AOX) sme na spodnej hranici BAT hodnôt, teda na spodnej hranici toho, čo umožňujú tie najlepšie technológie na celom svete. Projekt Impuls teda neznamenal len zvýšenie výroby celulózy, ale aj podstatné zlepšenie ochrany životného prostredia a zníženia zápachu spôsobeného organosírnymi zlúčeninami,“ približovala nedávne ekologické zlepšenia Oľga Šotolová, riaditeľka kompetenčného centra riadenia kvality spoločnosti Mondi Business Paper SCP.
Objektívne treba povedať, že kvalita ovzdušia v Ružomberku sa oproti deväťdesiatym rokom minulého storočia výrazne zlepšila. Kritickým miestom však naďalej ostáva čistiareň odpadových vôd (ČOV) v Hrboltovej, ktorej majiteľom a prevádzkovateľom je od konca roka 1999 spoločnosť Mondi Business Paper SCP. A to aj napriek tomu, že Mondi doteraz investovalo na zlepšenie životného prostredia čistiarne viac ako 205 miliónov korún.
Biofilter na zníženie zápachu
„Najväčšia investičná akcia, v súvislosti s ČOV, bola realizovaná v roku 2001, keď sa v čistiarni inštaloval biofilter a prekryli sa sedimentačné nádrže. Celkové náklady boli vo výške 84,5 miliónov korún. Inštaláciou biofiltra sa podstatne znížil zápach z kalového hospodárstva ČOV. V ďalších rokoch sa investície pohybovali od 10 do 22 miliónov korún ročne a boli zamerané hlavne na zlepšenie technológie čistenia odpadových vôd. Vďaka tomu ČOV v súčasnosti dosahuje účinnosť čistenia chemickej spotreby kyslíka nad 80 %, čo je jedna z najvyšších účinností na Slovensku. V rámci informovania o kvalite vypúšťaných vôd bol na výstupe z čistiarne dobudovaný analyzátor CHSK, pH a teploty, ktorý v reálnom čase poskytuje údaje nielen do riadiaceho systému spoločnosti, ale aj Obvodnému úradu životného prostredia v Ružomberku,“ dozvedeli sme sa od O. Šotolovej.
Odpad zhodnocujú
Pokiaľ mapujeme vplyv výroby ružomberského papierenského koncernu na životné prostredie, nemôžeme obísť ani oblasť odpadov. Je totiž známe, že spoločnosť Mondi Business Paper SCP je najväčším tvorcom odpadu v okrese. V tejto súvislosti je však potrebné túto informáciu upresniť - SCP tvorí až 85 % všetkého odpadu, ktorý sa v meste počas roka vytvorí!
„Nepopierame, to je skutočne pravdivá informácia, ale... Aj v tomto prípade platí, že ak sa povie a, kvôli objektivite treba povedať aj b. Mondi Business Paper SCP je vzhľadom na obrovské množstvo vyrobených produktov skutočne jedným z najväčších producentov odpadov v regióne, avšak je aj jedným z jeho najväčších zhodnocovateľov. Až 94 % z celého objemu odpadu vytvoreného v roku 2006 sa rôznymi formami a pre rôzne účely ďalej zhodnocovalo. V Mondi Business Paper SCP sa energeticky zhodnocuje kôra, ktorá tvorí až 73 % celkového množstva odpadov. Vápenný kal sa využíva ako surovina na odsírenie emisií z elektrárne Nováky a biokal slúži na výrobu kompostov. Napriek tomu, že sa výroba celulózy v posledných rokoch podstatne zvýšila, množstvo odpadov z tejto výroby sa podarilo stabilizovať a nedochádza k jeho zvyšovaniu,“ povedala O. Šotolová a zdôraznila, že v tomto pozitívnom trende bude spoločnosť pokračovať aj v nasledujúcich rokoch.