Vyše šesťdesiat pavúkov si do začiatku júla môžete pozrieť na výstave Tarantuly sveta 2. Minulý utorok ju sprístupnili v Slovenskom múzeu ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši. Okrem pavúkov sú na výstave aj škorpióny, bičovce, šváby či mnohonôžky. Svet týchto zvierat vám pomôže priblížiť aj dvesto fotografií. Majiteľom unikátnej zbierky pavúkov je dvadsaťsedemročný Michal Šesták z Nitry, ktorého sme vyspovedali.
Ako dlho zbierate pavúky?
Začínal som pred takmer pätnástimi rokmi, no intenzívnejšie sa tejto záľube venujem päť rokov. Vzťah k prírode mám odmalička. Najskôr som zbieral hady, potom rybičky, škrečky a korytnačky.
Pamätáte si na prvého pavúka vo vašej zbierke?
Samozrejme, získal som ho na teráristickej burze, kde som bol kvôli hadom. Postupne som tých búrz navštevoval čoraz viac, takže rástla aj moja zbierka. Navyše, niektoré pavúky mi prišli poštou.
Akým spôsobom si najčastejšie zaobstarávate pavúkov?
Zbierku sa mi väčšinou darí rozširovať práve nielen na burzách, ale aj výmenou medzi ďalšími chovateľmi.
Koľko ľudí na Slovensku ešte chová pavúky?
Väčších chovateľov, medzi ktorých sa radím aj ja, napočítam dvoch - troch. Títo ľudia majú vo svojich zbierkach viac ako päťdesiat exemplárov. Menších je, odhadujem, vyše tisícky.
Kde toľko pavúkov vlastne skladujete?
Doma by mi nevošli do žiadnej miestnosti, väčšinu zvierat mám teda v prenajatom dome.
V Liptovskom Mikuláši predstavujete viac ako šesťdesiat pavúkov. Z ktorých kontinentov pochádzajú?
Takmer z celého sveta – zo strednej a južnej Ameriky, Afriky, Balkánu, Ázie a Indie.
Pavúky zrejme najviac priťahujú tých neskôr narodených...
Veru áno, moje výstavy najčastejšie navštevuje školopovinná mládež. Na pavúky sú zvedaví aj starší ľudia, ktorí, podľa mojich skúseností, majú na takéto aktivity vyhradené väčšinou víkendy.
Neboja sa ľudia pavúkov zobrať do ruky?
Pár odvážlivcov sa, samozrejme, vždy nájde. Nemám problém im pavúky na chvíľku požičať, pokiaľ dodržia určité pravidlá. Niektoré pavúky sa dajú chytiť, iné nie.
Ktoré sú najnebezpečnejšie?
Hlavne tie z Afriky a Ázie.
Väčšina ľudí sa pavúkov obáva kvôli ich jedovatosti. Sú naozaj také nebezpečné?
Nie, väčšina pavúkov je pre človeka neškodná. Jed je u pavúkov určený najmä na lovenie. Veľké množstvo pavúkov ním svoju obeť usmrtí alebo paralyzuje. K pohryznutiu najčastejšie dochádza u neopatrných detí.
Čím sa pavúky vlastne živia?
V prírode sú hlavnou zložkou ich potravy chrobáky, motýle, šváby, ploštice, iné druhy pavúkov, škorpióny a rôzne larvy. Veľké druhy dokážu bez problémov uloviť menšie cicavce, vtáky, alebo plazy. Pri chove v zajatí sa pavúky najčastejšie kŕmia cvrčkami, švábmi, kobylkami alebo múčnymi červami. Sú zvyknutí na jednostrannú potravu, odmietajú jesť niečo iné.