Liptovský Hrádok – Andy Warhol bol bohém, syn rusínskych rodičov, vysťahovalcov z východného Slovenska, predstaviteľ popartovej kultúry. Jeho diela sa dnes dražia za neuveriteľné sumy. Portréty tohto výstredného umelca pribúdali postupne od jesene do jari na rôznych miestach v Liptovskom Hrádku. Vidieť sme ich mohli vo vestibule polikliniky, v oknách hotela Smrek, vo výkladoch mnohých predajní, objavili sa aj v oknách kultúrneho domu a základnej umeleckej školy. Všetky vznikli v rokoch 2004 – 2006 v rámci projektu Andy Warhol Premeny portrétu, ktorého iniciátorom bol výtvarník a fotograf Daniel Brogyányi.
Autormi vystavených diel sú deti i dospelí z Liptovského Hrádku a okolia, najmä z okruhu Základnej umeleckej školy a gymnázia. Pri podrobnejšej prehliadke si pod obrázkami všimnete aj známe slovenské mená (Golonka, Dzurilová, Kukan). Do projektu sa zapojili ľudia bez rozdielu veku, vzdelania, profesie. Nájdete tu aj kresbu mladého muža s ťažkým telesným a mentálnym postihnutím. Stačí sa pristaviť a zapozerať. Východiskom pre všetkých bola obyčajná vymaľovanka – jemne predtlačené kontúry Andyho autoportrétu. Niekto sa nimi nechal viesť, niekto ich vedome poprel či pozmenil, dal priechod fantázii. Pre iného to bola šanca vyrozprávať vlastný príbeh. Napríklad Warhol ako slza z väzenskej cely, alebo Warhol veselých baletiek, Warhol ako karikatúra amerického vojaka, Warhol ako horiaci les, hniezdo s vtákom, obal gramoplatne, mapa sveta, šachovnica, dvojičky, otáznik... Stovky príbehov.
Výstava je retrospektívou, obzretím sa za krátkou epizódou výtvarného života v Liptovskom Hrádku. Je splatením dlhu voči všetkým autorom, ktorí sa nedostali do Bratislavy v čase konania výstavy Premeny portrétu.
Vlastnými silami ju vo voľnom čase pripravili pedagógovia výtvarného odboru Základnej umeleckej školy v Liptovskom Hrádku. Ako výstavný priestor si vybrali exteriér mesta. Vďaka ústretovosti majiteľov inštitúcií a obchodov sme tak mohli vidieť aspoň časť veľkej zbierky portrétov Andyho Warhola.