Liptovský Mikuláš/Liptovská Osada – Pre liptovských starostov mal minulý štvrtok prívlastok rokovací. V L. Mikuláši rokovalo Združenie miest a obcí Liptova, v L. Osade Ružomberské združenie miest a obcí Liptova.
Medzi starostov z liptovskomikulášskeho okresu zavítal aj europoslanec Miroslav Mikolášik (na fotografii). V Európskom parlamente je členom výboru pre regionálny rozvoj a výboru pre životné prostredie, verejné zdravie a bezpečnosť potravín. Vo svojom príhovore poukázal na skutočnosť, že o všetkých peniazoch z Európskej únie rozhoduje predovšetkým jedno ministerstvo – výstavby a regionálneho rozvoja. „Budem presadzovať, aby sa väčšia právomoc preniesla na regióny. Primátori, starostovia a predsedovia samosprávnych krajov predsa najlepšie vedia, kde ich tlačí topánka.“ Dotkol sa avizovaného spôsobu financovania vodárskych a kanalizačných prác. Podľa prezentácie ministerstva životného prostredia sa o prostriedky z Európskej únie na tento účel budú môcť uchádzať len obce, ktoré majú viac ako dvetisíc obyvateľov.
„Starostovia tento fakt oprávnene považujú za diskriminačný. Netreba zabúdať na fakt, že kanalizácia chýba najmä v menších obciach. Verím, že nikdy nie je neskoro na to, aby zvíťazil zdravý rozum. Argument o počte obyvateľov je úplne neodôvodnený, výstavba kanalizácia by mala patriť medzi priority. Budem presadzovať, aby to tak bolo,“ povedal M. Mikolášik. Starostom sa na stretnutí predstavili aj zástupcovia obvodného úradu, úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, Komunitnej nadácie Liptov a Okresného riaditeľstva Policajného zboru v L. Mikuláši. „Informovali sme aj o výsledkoch rokovania Rady Združenia miest a obcí Slovenska, ktoré sa uskutočnilo minulú stredu a štvrtok vo Vysokých Tatrách. Primátora L. Mikuláša Jána Blcháča zvolili za predsedu sekcie medzinárodných vzťahov. Mňa zvolili do komisie životného prostredia a za člena predsedníctva Združenia miest a obcí Slovenska,“ uviedol Pavel Baráni, podpredseda Združenia miest a obcí Liptova a starosta Závažnej Poruby.
Starostovia ružomberského okresu sa venovali príprave na valné zhromaždenie vodárenskej spoločnosti. „Snažili sme sa zladiť požiadavky obidvoch strán,“ skonštatoval jeden z členov združenia Ján Ondrejka, starosta najväčšej liptovskej obce Liptovských Sliačov. Na stretnutí sa spoločne so zástupcami životného prostredia a Technických služieb z Ružomberka hovorilo aj o probléme viacerých obcí – čiernych skládkach. „Zhodli sme sa, že spoločnými silami musíme väčšiu pozornosť venovať separovanému zberu. V mnohých obciach ešte nie je na takej úrovni, ako by sme si predstavovali,“ dodal J. Ondrejka.