Liptovský Mikuláš – Od začiatku februára je do upratovania mesta zapojených 140 až 150 nezamestnaných občanov. Mesto pri ich pracovnom zaraďovaní spolupracuje s miestnym Úradom práce a Verejnoprospešnými službami (VPS) mesta. Akonáhle to počasie umožnilo, VPS odštartovali aj jarné ošetrenie zelene. „Veľmi by nám pomohla digitálna mapa mestských plôch,“ naznačila vedúca údržby verejnej zelene Zora Lazišťanová (na fotografii).
Najnovšia mapa, ktorú má VPS k dispozícii, je z roku 2003. Z. Lazišťanová si oprávnene kladie otázku, či zobrazuje aktuálny stav plôch. „Je to pre nás dôležité hlavne preto, aby sme prostriedky mesta nevynakladali na údržbu zelene vo vlastníctve iných subjektov,“ dôvodila. Uviedla príklady, keď v réžii VPS pokosenú zeleň majitelia plôch odmietli uhradiť.
„Dúfam, že rovnako dobre, ako sme v meste zvládli mimoriadne upratovanie po zime, zvládneme aj priebežné zametanie i opravu výtlkov na komunikáciách,“ vyslovil sa vedúci oddelenia dopravy a verejných priestranstiev mestského úradu Miroslav Tuli. Výtlky a výmole, ktoré bezprostredne ohrozujú bezpečnosť cestnej premávky v meste, budú podľa neho opravené do 15. júna. Do konca septembra sa chce mesto vysporiadať aj s výmoľmi na ostatných verejných priestranstvách.
Ako sme sa na podnet občanov presvedčili, na tvári miesta po kose volá prerastená tráva a po starostlivej ruke rad stromkov medzi synagógou a Domom kultúry. „Ak sa jedná o našu plochu, zariadim nápravu. Pokiaľ ale viem, náš pozemok v okolí synagógy sa vykáša pravidelne,“ vyslovil sa člen prezídia Ústredného zväzu židovských náboženských obcí na Slovensku Juraj Turčan. Na otázku o vlastníkovi zanedbanej plochy stará mapa majetkovoprávneho oddelenia mestského úradu nedala jednoznačnú odpoveď. „Musím si to overiť na katastrálnom úrade, no už zajtra dáme plochu do poriadku,“ vyslovila sa Z. Lazišťanová. Aj tento prípad ukazuje, že aktuálnu a najradšej digitálnu mapu mestskej zelene potrebujú vepeeskári ako soľ.