Nositeľkou tejto nádhernej hrivy je Tepličanka Sabína Bekmatovová. Dnes jedenásťročná gymnazistka si vlasy pestuje nepretržite od dvoch rokov a dolu z nich išli maximálne dva centimetre. O väčšom skrátení nikdy neuvažovala, lebo by tým porušila rodinnú tradíciu. Sabínka je totiž napoly Slovenka a napoly Kirgizka. „Jej stará mama zomrela tiež s takými dlhými vlasmi a Sabínka je pokračovateľka tejto tradície. V Kirgizsku sú u žien vlasy cenné, pokiaľ sú po kolená,“ vysvetlila mama. Sabínka potrebnú dĺžku má, no koľko centimetrov nosí na hlave, zatiaľ nemerala. Aký-taký dôkaz o dĺžke by mohli dať vypadnuté vlasy, z ktorých najdlhší vraj meral 103 centimetrov.
Sabína Bekmatovová si želá, aby jej vlasy dorástli, hoci starostlivosť o ne nie je vôbec jednoduchá a jej nositeľke trochu komplikuje život. Umývanie predstavuje hotový rituál. Samotné zmývanie, česanie a sušenie trvá päť hodín, takže Sabínka je v nedeľu od piatej popoludní do desiatej večer obeťou starostlivosti o svoju korunku krásy. „Pri šampónovaní stojí vo vani, aby sme ich dokázali dôkladne umyť. Dĺžka nám komplikuje aj rozčesávanie. Hrebeň prejde celou dĺžkou len vtedy, keď sú polosuché, inak dcéru nerozčešem. A na polosuché vlasy si musím počkať, lebo ich nesušíme fénom, aby sme ich nepoškodili. Na večer jej ich zapletám, aby jej nezavadzali,“ opísala celú tortúru mama. Aby podporili rast vlasov, dbajú aj na správnu výživu. V Sabínkinom jedálničku sa preto objavujú veľmi často ryby a syry.
Fráza: „Dlhé vlasy, krátky rozum...“ na Sabinku neplatí. Patrí medzi šikovné žiačky a na literárnej súťaži Paulínyho Turiec získala druhé miesto. Na husté, hnedé a hlavne dlhočizné vlasy je pyšná a ako povedala, rada by ich chcela mať také po celý život. A ak bude mať raz dcéru, samozrejme, kirgizský zvyk s vlasmi bude pestovať aj u nej.