O Kolembabu aj O deda sa hrali deti na dvore Rázusovie domu 18. mája. Prišlo ich viac ako dvesto z materských aj základných škôl v Liptovskom Mikuláši. Konal sa tu totiž už 6. ročník podujatia s názvom V Rázusovie uličke. Svojím vystúpením ho oživil detský folklórny súbor Pramienok, ktorý pracuje pri Dome kultúry a jeho vedúcou je Marianna Nahálková. Deti sa so súborom Pramienok zahrali v záhrade Rázusovie domu hry podľa knižky Márie Rázusovej-Martákovej Hoja, ďunďa, hoja, aké sa hrávali ich rovesníci pred takmer sto rokmi. Napríklad O prstienky, O deda, Oli Janko či o Kolembabu. Páčili sa nielen škôlkarom, ktorí sa pridali do kola, spievali o Čížičkovi a ukazovali, ako rastie mak, ale, čo je zaujímavé, hry so záujmom sledovali aj starší žiaci.
Okrem piesní zneli na dvore aj jarné verše Márie Rázusovej- Martákovej. Sympatické bolo, že ich recitovala nielen príslušníčka staršej generácie Etela Trégerová, ale aj traja malí recitátori zo Základnej školy Márie Rázusovej Martákovej – Lenka Rybínová, Jakub Bohmer a Adam Gejdoš. Svedčí to o tom, že verše vrbickej poetky sú stále živé a oslovujú aj dnešnú počítačovú generáciu.
Deti si prezreli aj interiér Rázusovie domu, v ktorom ich sprevádzala Eva Beňová z Liptovského osvetového strediska. Rozprávala im, ako sa kedysi vo Vrbici žilo, aké jedlá ľudia varili, vysvetlila, na čo sa používala dieža, čo je to rumpľa a ukázala, ako sa v drevenej banke mútilo maslo. Zaujal ich aj starý mlynček na kávu, ktorý dokonca niektoré deti poznali. O odborný výklad sa postarala Ľubica Rybárska z Múzea Janka Kráľa, pre ktorú je Rázusovie dom druhým domovom a pozná ho naspamäť. Spýtali sme sa jej, čo v ňom návštevníkov najviac zaujíma. „Starší, keď prídu do Rázusovie domu, vybavia sa im spomienky na starú Vrbicu, na detstvo a na mladosť. Je to pre nich tak trochu sentiment. A deti? Niektoré tu boli viackrát a už to tu poznajú. Radi pozerajú film o Maroškovi, hlavne prvé dva diely.“ Tentoraz síce film o Maroškovi nepremietali, ale deti si aj tak prišli na svoje. Z Rázusovie domu si okrem pekných zážitkov odniesli aj sladké medovníčky, ktoré pre ne napiekla Etela Trégerová a každá škola dostala na pamiatku aj zopár jarných básní a hier, ktoré pre ne napísala Mária Rázusová Martáková.
Podujatie sa konalo pri príležitosti Medzinárodného dňa múzeí. Pripravilo ho Múzeum Janka Kráľa a Liptovské osvetové stredisko v spolupráci s Miestny odborom Matice slovenskej v Liptovskom Mikuláši. Ročne navštívi Rázusovie dom asi dvetisíc návštevníkov.