Ružomberok – Napriek tomu, že sa nezadržateľne blíži koniec školského roka, „školská“ problematika je v centre celospoločenského diania. V týchto dňoch sa totiž poslanci NR SR prú o budúcu podobu vysokoškolského zákona. A aj keď v navrhovanom dokumente je množstvo zmien, azda najvypuklejším problémom je spolu(ne)financovanie externého štúdia samotnými poslucháčmi.
Nebudeme rozoberať argumenty vládnej koalície či opozície, neoslovuje nás ani polemika o tom, či slovenské vysoké školy vychovávajú plebs, či patria do prvej päťstovky alebo až tisícky vysokoškolských ustanovizní na svete. Čitateľov týmito niekedy až žabomyšími vojnami nebudeme zaťažovať. Ponúkame len zistenia, aká situácia v oblasti externého štúdia je na Katolíckej univerzite (KU) v Ružomberku, ktorá má v akademickom roku 2006/2007 vyše 11 800 študentov na štyroch fakultách. Z celkového počtu je 5 355 poslucháčov v Ružomberku, ostatní sú na Teologickej fakulte v Košiciach alebo na detašovaných pracoviskách v Poprade a Levoči. Koľko z nich má však štatút externých študentov?
Jednoznačné nie priamemu i nepriamemu plateniu
„Na každej zo štyroch fakúlt je situácia rozdielna. Filozofická fakulta má 1 520 študentov na dennom štúdiu, externe študuje (len kvôli získaniu titulu PhD.) 23 poslucháčov. Teologická fakulta má 2 140 študentov, z počtu ktorých je do externého štúdia zaradených 1 567 poslucháčov a 57 študuje s cieľom získať titul PhD. ThLic. Pedagogická fakulta má 5 932 poslucháčov, no
3 775 z nich študuje externe a 86 má záujem získať titul PhD. Poslednou je Fakulta zdravotníctva s 2 072 študentmi, z nich na externom štúdiu máme zaradených 1 436 poslucháčov,“ dozvedeli sme sa od Ľubomíra Stančeka, prorektora KU v Ružomberku.
V duchu poslaneckých treníc o platení externého štúdia prostredníctvom viac či menej prehľadných „spriatelených eseročiek“, je logický náš záujem o túto, pre niektoré vysoké školy možno aj nepríjemnú tému. Teda, platí sa v súčasnosti v Ružomberku priamou či nepriamou formou za externé štúdium? Ľ. Stanček redakcii poskytol jednoslovnú, no jednoznačnú odpoveď: „Nie!“
Učitelia platia za rozšírenie aprobácie
Pri písaní tohto článku sme však získali informácie, že v niektorých prípadoch sú platby za vysokoškolské štúdium aj v KU realitou. Dekan Pedagogickej fakulty Amantius Akimjak, ktorá má v rámci KU v Ružomberku najviac externých študentov, v tejto súvislosti uviedol: „Pedagogická fakulta naozaj nevyberá žiadne poplatky za denné, ani za externé štúdium od študentov, ktorí neprekročili štandardnú dĺžku štúdia. Podľa platného zákona o vysokých školách, ak študent študuje študijný program prvého stupňa, študijný program druhého stupňa dlhšie ako je štandardná dĺžka štúdia, je povinný uhradiť vysokej škole za každý ďalší rok štúdia školné určené vysokou školou...“
Znamená to, že prevažne učitelia s ukončeným vysokoškolským vzdelaním, ktorí si rozširujú pôvodnú vysokoškolským štúdiom získanú aprobáciu, musia zo zákona za svoje rozširujúce štúdium platiť. No čo je v tejto súvislosti najdôležitejšie, tieto prípady nie sú súčasťou politických sporov o platení či neplatení externého štúdia. Proti týmto platbám nemá námietky opozícia, ani koalícia.
Prijatí pred schválením zákona platiť nebudú
Napriek tomu je viac-menej isté, že v oblasti externého vysokoškolského štúdia sa zrejme v krátkom čase dočkáme viacerých zásadných zmien. Znamená to, že aj KU bude musieť upraviť podmienky svojho externého štúdia. „S tým, samozrejme, rátame, ale o konkrétnych úpravách je ešte predčasné hovoriť. Určite budeme postupovať v súlade s platnou legislatívou a ak sa schváli nová metodika platieb za externé štúdium, prispôsobíme sa jej. Na druhej strane však už teraz môžem povedať, že KU v Ružomberku určite bude stanovovať poplatky za externé štúdium na minimálnej, zákonom povolenej hranici. Chápeme totiž, že náš región, z ktorého je väčšina študentov, si to vyžaduje. Sme si vedomí toho, že takýmto postojom bude škola prichádzať o časť potrebných finančných prostriedkov, ale my sme katolícka univerzita, čo mnohí nechápu,“ vyjadril svoj postoj k danej problematike Ľ. Stanček, pričom zdôraznil, že viac ako 2-tisíc poslucháčov KU, ktorí v tomto školskom roku končia externé štúdium, sa už prijatie nového vysokoškolského zákona v žiadnom prípade týkať nebude. A je veľmi pravdepodobné, že aj tí študenti, ktorí budú prijatí na externú formu štúdia v nasledujúcom akademickom roku, nebudú ešte platiť za štúdium, pretože novelizovaný zákon o vysokých školách bude schválený až po ich prijatí na vysokú školu.