Ružomberok – Nový spaľovací systém by mala do konca roka v ružomberskej prevádzke nainštalovať spoločnosť Wienerberger Slovenské tehelne. Ružomberčanom už niekoľko týždňov totiž znepríjemňuje život zápach z dymu valiaceho sa z komína v tehelni. Kritická situácia bola prvého mája, keď v tehelni začali horieť dechtové usadeniny v komíne. Minulý utorok zvolal primátor mesta Michal Slašťan rokovanie zainteresovaných strán.
Na stretnutí boli predstavitelia tehelne, samosprávy, štátnej správy, zástupcovia Slovenskej inšpekcie životného prostredia v Žiline, Obvodného úradu životného prostredia v Ružomberku a obyvatelia mesta. „Očakávame, že po inštalovaní nového spaľovacieho systému dôjde k zníženiu emisií v ovzduší,“ uviedol Michal Matis z referátu životného prostredia Mestského úradu v Ružomberku. „Wienerberger Slovenské tehelne nainštalujú regeneratívny termický spaľovací systém na čistenie spalín,“ doplnila Adriana Bednárová, mediálna zástupkyňa pre spoločnosť Wienerberger Slovenské tehelne. Pôvodný termín, ktorý bol do konca budúceho roka, sa tak skráti o rok. Účastníci rokovania sa dohodli aj na jednorazovom meraní emisií v závode a ďalších opatreniach.
Situácia s dymom z tehelne sa priamo dotýka najmä obyvateľov sídlisk Roveň a Baničné. „Najskôr konateľ tehelne vyhlásil, že nespaľujú žiadny škodlivý odpad. Pod ťarchou dôkazov z meraní pripustil, že do tehelne dovážajú chemický odpad z papierenských kalov z istej žilinskej spoločnosti. V kaloch sa nachádzajú škodlivé látky z recyklácie papiera. Nedokonalým spaľovaním sa do ovzdušia uvoľňujú veľmi nebezpečné látky,“ uvádza sa v stanovisku občanov, ktoré poskytli redakcii. Ružomberčania spolu s vedením mesta trvajú na tom, aby bolo okamžite zastavené spaľovanie papierenského odpadu. Konateľ tehelne to podľa ich slov odmietol s tvrdením, že má uzatvorené zmluvy, ktoré musí dodržať.
Občania poukazujú aj na nedokonalú legislatívu. „Má medzery, čo tehelňa aj iní využívajú. Spaľujú nebezpečné odpady bez špecializovaných záchytných zariadení, ktoré by zabránili zamoreniu prostredia a úniku nebezpečných látok do ovzdušia. Zaradenie škodlivých odpadov treba okamžite prekvalifikovať do inej kategórie vysoko škodlivých látok, pri ktorých sú iné podmienky na spaľovanie.“ Obyvatelia oceňujú maximálne úsilie, ktoré vyvíja vedenie radnice na vyriešenie tejto problematiky. „Bohužiaľ, legislatíva je postavená tak, že samosprávy nemajú žiadne zákonné nástroje, s ktorými by mohli okamžite vyriešiť podobné problémy. Všetko majú v rukách štátne inštitúcie, ktoré sú neefektívne pri riešení takýchto problémov, lebo sa ich priamo nedotýkajú.“
Konateľ spoločnosti Miloš Klein vo svojom stanovisku zdôrazňuje, že žiadne toxické odpady v závode Ružomberok nespaľujú a dodržiavajú všetky emisné limity stanovené legislatívou Slovenskej republiky. Túto skutočnosť konštatovali podľa jeho slov na základe opakovane vykonaných kontrol aj zástupcovia Inšpektorátu životného prostredia v Žiline. Tvrdenia v petícii občanov považuje za nepravdivé, ktorých cieľom je poškodiť dobrú povesť spoločnosti Wienerberger-Slovenské tehelne. Podľa jeho slov je spoločnosť pripravená podniknúť všetky právne kroky na ochranu svojej dobrej povesti.