Liptovské Sliače - Smiechovicou a mastným chlebom a cibuľou privítali v Kultúrnom dome v Liptovských Sliačoch hostí, ktorí prišli na májovú veselicu. Smiechovica je pálenka pomiešaná z rôznych druhov alkoholu. Májovníci, hudobníci a organizátori trojdňového podujatia, ktorému dali jednoduchý názov Máje, si pochutili na praženici s klobásou. Pripravili ju členky folklórneho súboru Sliačanka a pomáhali aj ich mamy. Spotrebovali na ňu približne dvesto vajec. Pridávajú do nej aj múku, aby bola vysoká a robia ju na plechoch. Šéfkuchárkou bola Blažena Mihulcová. Ženy napiekli aj typické sliačanské koláče – krapne.
Májovej veselici 26. mája predchádzala pochôdzka chlapcov - májovníkov. Od rána do večera chodili po celej dedine v krojoch a s prútennými košíkmi, do ktorých im ľudia dávali potraviny aj peniažky, aby mali z čoho prichystať veselicu. Deň predtým obišli mládenci všetky pohostinstvá v obci a pozývali na ňu všetkých obyvateľov. Sprevádzala ich ľudová hudba, zložená z členov folklórneho súboru Liptov a folklórnej skupiny Sliačanka. Na sobotňajšej tanečnej zábave hrala skupina Lúče.
V nedeľu sa po svätej omši začala májová pochôdzka. Sprievod prešiel so spevom a muzikou Nižný, Stredný a Vyšný Sliač. Večer sa opäť Sliačania stretli v kultúrnom dome na veselici. Zaspievali si a zatancovali pri ľudovej hudbe Sláčik a na svoje si prišli aj priaznivci disko.
„Máje je folklórny zvyk, ktorý má v Liptovských Sliačoch dlhoročnú tradíciu, hoci v posledných rokoch táto pekná tradícia skoro zanikla. Tento rok sa mladí ľudia rozhodli, že zvyky svojich predkov obnovia. Podujatie organizovali hlavne mládenci z folklórnej skupiny Sliačanka a pridala sa aj obec,“ prezradila kultúrna pracovníčka Alena Balážecová a organizačná vedúca folklórnej skupina Sliačanka.
Máje sadia v Liptovských Sliačoch podľa tradície vždy pred prvým májom. Tento rok sme ich v obci narátali dvadsať. Stoja pre oboma kostolmi, pred obecným úradom, pred domovom dôchodcov aj pred domami dievčat. Najvyšší by podľa pravidiel mal mať májovnícky richtár. Chlapci si ho zvolili už v januári, odkedy sa na sadenie májov pripravovali. Zvolili si aj dvoch „krčmárov“, ktorí mali na starosti financovanie, zásobovanie aj vyúčtovanie. Stromy zoťali už koncom januára, chlapci ich olúpali, nechali vysušiť, potom ich olúpali druhýkrát. Napokon z hory priniesli zelené smrečky, ktoré pripevnili na vrcholec, dievčatá ich ešte predtým ozdobili stužkami.
Iniciatívu mládeže privítal aj starosta obce Ján Ondrejka, ktorí sa im snažil vo všetkom vyjsť v ústrety a pomáhal, kde sa dalo. Nepohrdol ani smiechovicou a mastným chlebom.