Až štyria zo šiestich slovenských vojakov pôsobiacich v misii UNIFIL v Libanone sú Liptáci. Zdravotná sestra slobodníčka Adriana Gažová z Liptovského Mikuláša a jej kolegyne, tiež slobodníčky a sestričky, Janka Rajtková a Alexandra Mrázová z Ružomberka. V ružomberskej Ústrednej vojenskej misii pôsobí ako veliteľ slovenského chirurgického tímu chirurg a traumatológ podplukovník František Nikel.
„Cieľom mierovej misie je udržiavať pokoj v prihraničnej línii medzi Libanonom a susednými štátmi, spolupracovať s miestnymi autoritami a pomáhať civilným obyvateľom napríklad pri oprave ciest, pri dodávkach elektrickej energie a vody či v rámci zdravotníckej pomoci. V pohotovosti sme v rámci belgickej vojenskej nemocnice v Tibnine nonstop sedem dní v týždni“, povedal F. Nikel ministrovi obrany Františkovi Kašickému a náčelníkovi Generálneho štábu Ozbrojených síl SR generálovi Ľubomírovi Bulíkovi. Tí navštívili Libanon 22. a 23. mája.
Veliteľ Nikel, ktorý má za sebou už misie v bývalej Juhoslávii a vo Východnom Timore dodal: „Slovenský tím pomáha pri bežných zraneniach a zasahuje aj v rámci brušnej, hrudnej a neurologickej chirurgie. Pomáha nielen vojakom, ale aj civilistom. Takáto pomoc sa však stretáva s nevôľou súkromných nemocníc v okolí, ktoré tak prichádzajú o platiacich pacientov. Minister pritom potvrdil, že veliteľ libanonských ozbrojených síl generál Michel Suleiman aj predseda vlády Fouad Siniora sa počas rokovaní prostredníctvom neho poďakovali našim zdravotníkom práve aj za pomoc civilným občanom.
Prítomnosť slovenských vojakov v Libanone má byť nateraz obmedzená na dva desaťtýždňové turnusy a skončí sa začiatkom leta. Podplukovník F. Nikel ako jediný absolvuje obe rotácie. Na slová vojakov o tom, že sú výborný tím, reagoval minister s uspokojením, že naša účasť v operáciách medzinárodného krízového manažmentu má v budúcnosti stáť práve na vysielaní kompaktných tímov a organických jednotiek. Prezrel si zariadenia nemocnice skladajúcej sa zo stanov a zdravotníckych kontajnerov, pričom štyri ženy z misie obdaroval nielen slovami chvály, ale aj kyticami kvetov.
V misii UNIFIL pôsobilo v čase ministrovej návštevy skoro 14-tisíc vojakov z 31 krajín.