V úzadí, niekedy v minulosti až pompéznych osláv MDŽ (8. 3.) či Dňa matiek (druhá májová nedeľa) dosiaľ ostáva Deň otcov. Pritom aj tento sviatok má svoju históriu a v minulosti bol omnoho viac v pozornosti detí, ktoré si v jeden deň roku slávnostne uctievali „hlavu rodiny“. Veď Deň otcov sa spomína už v stredovekých listinách z územia dnešného Nemecka alebo Rakúska, keď sa na počesť otcov konali veľké procesie. Od roku 1700 však bol tento sviatok ponímaný skôr ako hold statusu rodiny.
Deň otcov je známy po celom svete, jednotlivé krajiny ho však oslavujú v rozličných dátumoch. Napríklad Deň otcov sa vo Fínsku pod názvom Isän päivä oslavuje v druhú novembrovú nedeľu a je oficiálnym dňom voľna. Oslavy dňa otcov sa v tejto krajine príliš neodlišujú od Dňa matiek – otcovia dostávajú darčeky, často aj raňajky do postele. Neskôr popoludní sa pripravuje špeciálne menu. Rodiny si pripomínajú a navštevujú aj svojich starých otcov.
V susednom Rakúsku bol Deň otcov organizovaný v znamení dôstojnej oslavy sprevádzanej aj nevyhnutnými pohľadnicami a špeciálne upravenými darčekmi. Okrem nemecky hovoriacich krajín však Deň otcov stratil na starom kontinente koncom 19. storočia svoj „punc“.
Na Slovensku obdoba tohto sviatku neoficiálne pripadala na deň sv. Jozefa (19. 3.). Súvisí to s obľubou toto krstného mena. Vravievalo sa, že na Slovensku je toľko Jozefov, že by pokojne mohol byť práve „ich deň“ vyhlásený za Deň mužov. Do roku 1989 sa však žiaden sviatok oslavujúci postavenie otcov v kalendári nenachádzal.
Prvé novodobé pokusy o začlenenie osláv Dňa otcov do kalendárov siahajú do začiatku 20. storočia. Prvý raz slávili v USA tento sviatok bohoslužbami v Západnej Virgínii v roku 1908. Najväčší impulz k vzniku sviatku dala Američanka Bruce John Doddová zo Spokane v štáte Washington. Jej otec bol veteránom občianskej vojny. Stratil manželku a sám dokázal dobre vychovať svojich šesť detí. Podľa niektorých prameňov, v roku 1909 oslovila pani Doddová člena americkej vlády, aby pomohol presadiť bohoslužby na počesť otcov. Stalo sa a v štáte Washington odvtedy každú tretiu júnovú nedeľu oslavujú Deň otcov. Podľa iných zdrojov, návrh oslavovať Deň otcov sa zrodil v známej celosvetovej organizácii, v Lionskom klube, pričinením jeho chicagského predsedu Hartryho Meeka - termínom bola aj v tomto prípade tretia júnová nedeľa v roku 1915.
Prezident USA Calvin Coolidge sa snažil v roku 1924 zákonom podporiť takýto návrh, ale situácia na prahu hospodárskej krízy a po utrpeniach prvej svetovej vojny tomu nebola naklonená. Myšlienku oživiť pamiatku hrdinstva otcov priniesli aj prvé mierové dni po druhej svetovej vojne. Svojho dňa sa dočkali v USA muži až v roku 1966, keď do kresla prezidenta zasadol Lyndon B. Johnson. Ten v Bielom dome podpísal proklamáciu o sviatku a stanovil deň oslavy na tretiu nedeľu v júni. Voľno na oslavy však dostali Američania až v roku 1974 od prezidenta Richarda Nixona.
V súčasnosti slávia vedno s Američanmi a Kanaďanmi tento sviatok v spomínanom termíne napríklad v Brazílii, Veľkej Británii, Francúzsku či Rakúsku. Po roku 1989 sa začal šíriť aj v strednej Európe. Najčastejšou formou oslavy je slávnostný obed detí s mamičkou a oteckom a ani staršie, už osamostatnené deti, nezabudnú poslať svojim tatkom milé blahoželania. Deň otcov má u nás aj súťažnú podobu, keď práve v júni istý týždenník vyhlasuje víťaza zápolenia o získanie titulu Otec roka.