„Neviete, kde sú moje kozliatka?“ vošla s otázkou medzi diváčky v Domove sociálnych služieb (DSS) v Liptovskom Hrádku hlavná predstaviteľka scénky o kozliatkach Jana Košútová. Triedna profesorka druhákov zo Strednej zdravotníckej školy (SZŠ) v Liptovskom Mikuláši. Ženy a dievčatá z domova jej nevedeli poradiť. Musela sa vrátiť na scénu a pokračovať v hre. Musela vyslobodiť svoje neposlušné kozliatka z vlkovho brucha.
„Zahrali sme divadielko, priniesli sme nejaké sladkosti, oblečenie zo zbierky v škole,“ rozhovorila sa po predstavení o aktivitách študentov Jana Košútová. „Všetko sme robili v rámci projektu Podpora projektového vyučovania na stredných školách, ktorý ponúkol stredoškolákom A-projekt z Liptovského Hrádku. Prvé predstavenie, rozprávku O kozliatkach z projektu Žijú medzi nami, sme odohrali v Liptovskom Jáne, druhé v Liptovskom Hrádku a ešte jedno nás čaká pre deti z Detského domova v Liptovskom Mikuláši. Naši študenti prostredníctvom divadielka prišli prvýkrát do kontaktu s mentálne postihnutými deťmi i dospelými. Zvyčajne praxujú len v nemocnici, a tak teraz majú možnosť porovnať prácu v takýchto zariadeniach a v zdravotníctve. V rámci tohto projektu vidia, ako žijú mentálne postihnutí ľudia, ako dokážu reagovať a vnímať okolie.“
Podobný názor má aj ďalšia učiteľka zo SZŠ Jana Racková, ktorá zariadenie DSS v Liptovskom Hrádku dobre pozná. Chodieva sem so študentami, aby si žiaci zvykli na mentálne postihnutých, aby dokázali s nimi pracovať. „Po maturite môžu nájsť študenti uplatnenie aj v domovoch sociálnych služieb. Niektorí z nich si už teraz obľúbili obyvateľky domova v Liptovskom Hrádku a prichádzajú za nimi aj vo voľných chvíľach,“ prezradila J. Racková.
To, že dievčatá z domova ľahko nadväzujú kontakty, potvrdili aj situácie po divadelnom predstavení. Hneď si vybrali spomedzi študentiek svoje favoritky, ktoré držali za ruky, hladkali, nadšene im rozprávali o svojich drobno-veľkých radostiach, poukazovali im svoje izby.
Hoci obyvateľky DSS z rôznych príčin nežijú medzi svojimi blízkymi v rodinách, v domove im poskytujú všetky možnosti na spoločenské i kultúrne vyžitie. Preto prišli i študenti zo SZŠ, preto „domováčky“ predviedli svoj program, preto... „Naše klientky navštevujú takmer všetky akcie, ktoré robí Mestské kultúrne stredisko v Liptovskom Hrádku. Nadštandartné vzťahy máme s Národopisným múzeom v Liptovskom Hrádku, tam sa zúčastňujeme tvorivých dielní,“ potvrdil mimodomovácke akcie riaditeľ DSS v Liptovskom Hrádku Miroslav Vozárik. „Pravidelné akcie robíme v rámci psychoterapie, výborne u nás funguje pracovná terapia – títo ľudia potrebujú činnosť, zamestnanie. Nie je všetko len v rovine zákona, že im neposkytujeme len ubytovanie, stravu, zaopatrenie... Majú možnosť venovať sa výšivkam, paličkovaniu, na malých krosnách tkajú, chodíme na výlety po celom Slovensku, na rehabilitácie do Závažnej Poruby, Aquaparku, Liptovského Jána, Turčianskych Teplíc.“
Rozprávkový vlk, alias Václav Papež zo SZŠ zvliekol svoju kožu, jeho spolužiačky v úlohe kozliatok zložili rožky, Jana Košútová sťa mama – koza odložila zásteru. Predstavenie skončilo, no radosť a šťastie v očiach žien a dievčat z DSS ostala.