Ružomberok - Nielen rôzne charitatívne organizácie orientujú svoju pozornosť na marginalizované (okrajové) skupiny obyvateľov – bezdomovcov, drogovo závislé osoby, týrané ženy a deti... Dôkazom tohto tvrdenia je zariadenie sociálnych služieb pre občanov bez prístrešia, ktoré vybudovala a prevádzkuje ružomberská samospráva. „Objekt na ulici S. Viatora bol vybudovaný v náklade 1,185 milióna korún, pričom 800-tisíc korún sme získali z Fondu sociálneho rozvoja. Hlavnými aktivitami tohto tzv. komunitného centra je priblíženie sociálnych služieb pre jednotlivých členov marginalizovaných skupín v meste a ich sústredenie pod jednu strechu. Prioritou plánovanej orientácie centra sa stala poradenská činnosť, hlavne v oblasti zdravotníctva, zdravej výživy či významu vzdelávania. Otvorením Zariadenia sociálnych služieb pre občanov bez prístrešia sme tiež vytvorili priestorové a materiálne podmienky pre osobnú hygienu, výmenu šatstva,“ dozvedeli sme sa od Dagmar Majeríkovej, vedúcej oddelenia kultúry, sociálnych vecí a zdravotníctva Mestského úradu v Ružomberku, ktoré má na starosti prevádzku Zariadenia sociálnych služieb pre občanov bez prístrešia.
Podľa neoficiálnych štatistík je v Ružomberku približne 50 bezdomovcov, ktorých najčastejším „obydlím“ sú rôzne kanalizačné rozvody. V novom komunitnom centre sa v súčasnosti nachádza 9 osôb (z toho jedna žena), takže voľných je ešte 6 lôžok. Poradenskú činnosť im poskytuje aj pracovníčka Územného spolku Červeného kríža, pomocný personál tvoria dobrovoľní pracovníci z radov ružomberských komunít. Viacerých aktivít v centre sa budú zúčastňovať aj študenti Katolíckej univerzity v Ružomberku s príslušným študijným zameraním ako súčasť praxe.
„Všetky náklady spojené s prevádzkou tohto zariadenia, celé financovanie údržby tohto objektu, je zabezpečované z mestského rozpočtu. Keďže ešte len začíname pracovať v tejto oblasti, je predčasné hovoriť o konkrétnych číslach. Mnohé totiž bude závisieť aj od požiadaviek ľudí z marginalizovaných skupín, ktorí budú služby centra využívať. Avšak udržateľnosť tohto projektu, ktorá má byť minimálne tri roky, je finančne zabezpečená. A to je najdôležitejšie,“ dozvedeli sme sa od D. Majeríkovej.