Staré topole, ktoré vyrúbali pred Slovenským múzeom ochrany prírody a jaskyniarstva (SMOPaJ) v Liptovskom Mikuláši, nezhoria. Premenili sa na včely, húsenice a rôzne lavičky-pandravičky, ktoré nielen skrášlia areál múzea, ale jeho návštevníci si na nich budú môcť aj posedieť. Pričinili sa o to študenti Školy úžitkového výtvarníctva (ŠUV) v Ružomberku, konkrétne prváci z odboru tvorba hračiek a dekoratívnych predmetov a druháci z odboru propagačné výtvarníctvo. Celý týždeň pod vedením pedagógov Michala Hanulu a Ľubomíra Žilu s entuziazmom pracovali priamo na nádvorí múzea a vyrábali nevšedné lavičky a preliezačky podľa návrhov Michala Hanulu. Objekty, ktoré študenti vytvorili, budú plniť nielen estetickú a oddychovú funkciu, ale majú aj edukatívny, čiže výchovný charakter. Malí návštevníci múzea sa vďaka drevenému hmyzu možno naučia nebáť sa skutočného, pritom sa niečo o ňom naučia, aj sa zabavia. „Nálada pri práci bola výborná hlavne vtedy, keď sa podarilo osadiť húsenici plánovaných osem nôh, alebo keď konečne vyšlo slnko. Daždivé počasie totiž neprospievalo ani drevu, ani nástrojom. Pracovné nadšenie mladých výtvarníkov stúplo ešte viac, keď prišli na výstavu do múzea školáci a spontánne si posadali na dokončené lavičky-pandravičky,“ prezradila Angelika Hrivnáková, pedagogička zo ŠUV. Aby boli drevené potvorky ešte krajšie, študenti ich na záver ozvláštnili farebným morením.
Študenti bývali priamo v múzeu, cez deň pracovali a nenudili sa ani po práci. Pedagógovia im totiž spestrili každý večer rozličnými úlohami a hrami.
„Projekt Úpravy exteriéru historickej budovy múzea, ktorý vypracovala záhradná architektka, zahŕňa sadovnícke úpravy a vybudovanie environmentálnej oddychovej zóny. Oslovili sme Školu úžitkového výtvarníctva, konkrétne jej učiteľa Michala Hanulu, ktorý urobil návrhy. Drevené plastiky sa nám páčili a verím, že sa budú páčiť aj návštevníkom múzea. Študenti ešte budú v práci pokračovať. Potom budú lavičky a preliezačky osadené na spevnenú plochu. V rámci úpravy pribudne ešte tento rok príjazdová plocha aj nová plocha na otváranie podujatí v exteriéroch múzea, zámková dlažba aj vonkajšie osvetlenie. Poslednou fázou bude výsadba zelene. Celý projekt podporilo ministerstvo životného prostredia sumou približne 950 tisíc korún,“ povedala riaditeľka SMOPaJ Dana Šubová.
V najbližších dňoch študenti Školy úžitkového výtvarníctva prídu do múzea znova. Okrem iného majú v pláne dorobiť dvojmetrovú preliezačku v tvare pavúka.