Liptovský Mikuláš – Pomáhať predchádzať kriminalite v meste by mal v najbližších šiestich rokoch projekt Bezpečné mesto Liptovský Mikuláš. Vypracovala ho tamojšia mestská polícia. Jeho prioritou bude najmä spolupráca s občanmi.
„Dovolím si tvrdiť, že takýto projekt na Slovensku neexistuje,“ povedal Ľubomír Marjovič, náčelník Mestskej polície v Liptovskom Mikuláši. Prvý projekt bezpečného mesta vypracovali v roku 1999. „Boli sme jedno z prvých miest na Slovensku, ktoré malo vypracovaný taký projekt. Čas však uplynul a na dnešné podmienky je neaktuálny. Mesto sa odvtedy podstatne zmenilo, okrem iného pribudla pešia zóna a tisícky turistov v letnej a zimnej sezóne. Prvý projekt sme prehodnotili a vypracovali ďalší. Chceme kriminalite prechádzať skôr, ako sa môže dostať do oveľa väčších rozmerov,“ vysvetlil náčelník. Pri tvorbe dokumentu mestskí policajti oslovili všetky zainteresované inštitúcie – okrem iných jednotlivé odbory mestského úradu, okresné riaditeľstvo Policajného zboru, Centrum voľného času, Regionálny úrad verejného zdravotníctva a Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v Liptovskom Mikuláši.
„Máme eminentný záujem o bezpečnosť v meste. Chceme, aby sa ženy nebáli večer chodiť po uliciach, deti sa mohli hrať v parkoch bez toho, aby sa ich rodičia obávali drogových dílerov. Bezpečnosť v meste však nie je iba záležitosťou mestskej polície a krátkodobých represívnych opatrení. Všetci musíme pracovať na vytváraní prostredia, ktoré nedovolí, aby nám kriminalita prerástla cez hlavu,“ podotkol Ľ. Marjovič. Mestskí policajti chcú, okrem iného, aj viac spolupracovať s občanmi. Práve spoluprácu s občanmi označil náčelník za prioritu celého projektu. „Aj keby nás bolo dvakrát toľko ako momentálne, nemôžeme byť všade. Ľudia by sa mali začať správať tak, ako v západných krajinách. Tam aktívne spolupracujú s políciou, napríklad prostredníctvom občianskych hliadok a nedovolia devastovať svoje okolie.“
Projekt sa venuje aj práci mestskej polície. Samotní strážcovia poriadku by potrebovali vytvoriť podmienky, potrebné pre prácu v dnešnej dobe. „Momentálne sú snáď najhoršie v celej republike. Potrebovali by sme vytvoriť vhodné priestorové a personálne podmienky. Napríklad samostatné pracovisko kamerového systému ako chránenú dielňu. Ďalších príslušníkov by sme potrebovali prijať na prácu v okolí Liptovskej Mary. Tej pri súčasných stavoch nemôžeme venovať náležitú pozornosť. Počítame tiež s ďalším rozširovaním kamerového systému, ktorý sa nám pri práci osvedčil. Samozrejme, budeme hľadať aj ďalšie možnosti na zlepšovanie práce všetkou dostupnou technikou. Potom prehodnotíme celú organizáciu práce mestskej polície a prispôsobíme ju novým podmienkam. Počítame aj s medzinárodnou spoluprácou,“ dodal Ľ. Marjovič.
Projektom Bezpečné mesto Liptovský Mikuláš na roky 2007-2013 sa najskôr budú zaoberať členovia komisie verejného poriadku pri mestskom zastupiteľstve. Potom ho mestskí policajti odovzdajú primátorovi, aby o ňom mohli rokovať poslanci mestského zastupiteľstva.