Ružomberok – Znížiť percento používaných kalov a ich nahradenie pilinami sa zaviazali ružomberské tehelne. Okrem toho musia splniť sedem opatrení, ktoré vyhodnotia desiateho augusta. Taký je záver rokovania všetkých zainteresovaných strán, ktoré sa minulý štvrtok uskutočnilo na ružomberskej radnici.
Zúčastnili sa ho zástupcovia mesta, tehelne a Slovenskej inšpekcie životného prostredia v Žiline. „Do konca roka vybudujeme novú spaľovaciu jednotku, na ktorú v tomto období robíme projekty,“ informoval Miloš Klein, konateľ spoločnosti Wienerberger Slovenské tehelne. Investícia za niekoľko desiatok miliónov korún ovplyvní výrobné náklady spoločnosti. Podľa jeho slov zápach, na ktorý sa ponosujú občania, spôsobujú organické látky v spalinách. „Dodržiavame všetky limity,“ podotkol. Tehelne sa zaviazali, že znížia podiel organických látok, ktoré pridávajú do výrobkov. Tým sa podľa M. Kleina má znížiť pachová záťaž. „Prestaneme spaľovať kaly zo Žiliny, zatiaľ budeme používať kaly z Mondi Business Paper SCP,“ dodal konateľ spoločnosti.
Mesto je s prijatými opatreniami spokojné len čiastočne. Skonštatoval to viceprimátor Vladimír Lajčiak. „Hlavné opatrenia sú smerované ku koncu roka. Tie čiastkové by mali eliminovať súčasný stav,“ povedal. Sedem opatrení, ktoré prijali na štvrtkovom stretnutí, vyhodnotia desiateho augusta. „Ak s nimi nebudeme spokojní, budeme trvať na obmedzení výroby na polovicu,“ konkretizoval V. Lajčiak. Čiastočne spokojní s výsledkami rokovaní sú aj zástupcovia petičného výboru. „Maximálne budeme spokojní vtedy, keď budú zrealizované všetky opatrenia,“ uviedol Ľubomír Schmida, predseda petičného výboru. Za najdôležitejšie označil namontovanie spaľovacieho zariadenia a zastavenie spaľovania kalov zo Žiliny.
„Za dôležitú považujeme aj kontrolu teploty v peci. Nemalo by dochádzať k spáleniu kalov na začiatku pece, čo má za následok nekvalitné spaľovanie. Kaly sa vznietia a nekvalitne spálené idú do komína.“ Petičný výbor požadoval aj zriadenie telefónnej linky. Občania by na ňu mali hlásiť nadmerné znečistenie ovzdušia zápachom alebo zadymovaním. „Po dohode s primátorom mesta môžu ľudia telefonovať na mestskú políciu na číslo 159,“ doplnil Ľ. Schmida.