Liptovský Mikuláš – Pouličné osvetlenie v Liptovskom Mikuláši potrebuje modernizáciu. Prevažná časť lámp je po ekonomickej životnosti a náročná na spotrebu elektrickej energie. Poslanci mestského zastupiteľstva schválili projekt na rekonštrukciu osvetlenia v celom meste.
Dnes sa na mimoriadnom zasadnutí budú zaoberať zmluvnými podmienkami a rozpočtom na túto akciu. Rokovanie má tiež odstrániť prípadné riziká vstupu mesta do akciovej spoločnosti, ktorá predložila komplexný systém modernizácie verejného osvetlenia. Jeho cieľom je tiež znížiť náklady na spotrebu elektrickej energie. „Väčšina lámp v meste je v havarijnom stave. S modernizáciou už nemôžeme dlhšie čakať,“ povedal na rokovaní mestského zastupiteľstva minulú stredu Ján Blcháč, primátor Liptovského Mikuláša. Lampy podľa jeho slov majú viac ako 30 rokov. Práve vek sa nepriaznivo podpísal na ich stave. „Je len otázkou času, kedy môže dôjsť k nejakému nešťastiu. Bol by som veľmi nerád, keby niekomu v meste spadol na hlavu stĺp verejného osvetlenia,“ uviedol primátor. Súčasné osvetlenie už nevyhovuje požiadavkám doby. Má nepriaznivý vplyv na spotrebu elektrickej energie, ktorú mesto platí zo svojho rozpočtu. „Zabúdať netreba ani na bezpečnosť, na ktorú má osvetlenie veľký vplyv,“ podotkol.
Fakulta elektrotechniky Žilinskej univerzity urobila audit verejného osvetlenia v meste. Z viac ako 2500 svietidiel je takmer v deväťdesiatich percentách využívaná sodíková príbojka. Tá má veľký príkon. Verejnoprospešné služby, ktoré majú na starosti pouličné osvetlenie, postupne nahrádzali sodíkové výbojky s veľkým príkonom úspornejšími. „Nešlo o koncepčné riešenie, ale o odstránenie bodových chýb. V našom meste je výkon svetelného bodu inštalovaný na viac ako 200 watov, v európskych mestách sú hodnoty o približne polovicu nižšie,“ vysvetlil Miroslav Tuli, poverený vedením odboru dopravy a komunálnych služieb Mestského úradu v Liptovskom Milkuláši.
Problémom je aj stav oceľových stožiarov. Viac ako tretina z nich je hrdzavá. Na niektorých nie sú zakryté elektrovýzbroje, čo môže mať najmä pri špekulovaní detí tragické následky. Miroslav Tuli poukázal aj na svietidlá. Tie sú v jednotlivých mestských častiach umiestnené na elektrických betónových stožiaroch. „Vzdialenosť jednotlivých svetelných bodov je prispôsobená vzdialenosti stožiarov a nie norme, ktorá určuje osvetlenosť verejných priestranstiev. Súčasným technickým a bezpečnostným podmienkam nevyhovujú ani elektrické rozvádzače.“ Prekročená životnosť káblov sa podpisuje pod veľkú poruchovosť osvetlenia. „Aj pri najväčšej snahe Verejnoprospešných služieb nemôžeme zvýšiť stabilitu funkčnosti jestvujúcej osvetľovacej sústavy. Časté výpadky, ktoré majú za následok nefungovanie osvetlenia, sú predmetom oprávnenej kritiky občanov,“ dodal M. Tuli.