Pondelok, 18. október, 2021 | Meniny má LukášKrížovkyKrížovky

Oldřich Říha z Katapultu robí muziku a... nevie zapnúť práčku

Keď v roku 1977 zložili a zaspievali pesničku Až (Až se bude psát rok dva tisíce šest... pak bude možná pozdě na to chtít se ptát... co děti? Mají si kde hrát?) zrejme im ani na um nezišlo, že v roku 2006 ešte stále budú koncertovať, vypredávať sály a tešiť sa z priazne publika. Ale je to tak. Rok 2006 sa písal už vlani a oni píšu tridsiaty druhý rok existencie svojej kapely. Katapult... Trojica charizmatických rockerov – Oldřich Říha, Jiří Šindelář a Tolja Kohout. Líder kapely Oldřich Říha, zvaný Železnej Olda, so zmyslom pre humor jemu vlastným, sa s nami v pohode porozprával.
Rok 2006, o ktorom spievate vo svojom hite Až, máme už za sebou. Naozaj ste si pred tridsiatimi rokmi, keď táto skladba vznikla, predstavovali, že v roku 2006 bude svet vyzerať tak, ako v texte Ladislava Vostárka?

To vôbec nie! Vláďa Vostárek napísal text a priniesol mi ho. Ja píšem muziku na texty... no, nerád hovorím texty, lebo sú to príbehy. Takže on priniesol príbeh, ja som si ho prečítal, okamžite sa mi vybavila muzika, ale opýtal som sa ho, čo tým myslí. Pretože rok 2006 mi v tom roku 1977 pripadal ako sci-fi od Raya Bradburyho, také niečo kozmické, vzdialené, v inom tisícročí, a že to už budem asi mŕtvy. Zrejme. A on mi tak lakonicky povedal, že si to spočítal, a že v roku 2006 bude v dôchodku, že je to rok jeho odchodu do dôchodku. A ja, v tej mladosti, mu hovorím – ty vole, ale to budeš mrtvej! V roku 1977 mi človek, ktorý mal šesťdesiat rokov, pripadal ako mŕtvy. No áno, a dnes ja mám päťdesiat deväť a pripadám si ako mladý debil! Ako keby som bol dvaja, jeden mladý blbý a druhý ten, čo mu je tých šesťdesiat. Ale má pravdu, že predstava roku 2006 bola pre mňa kozmická, neskutočná, veď sme si to ten minulý rok náležite užili. Pripadalo nám neuveriteľné, že vôbec môžeme hrať.

Poslucháči pražského Rádia Beat navrhli Katapult uviesť do beatovej siene slávy. Za celoživotný prínos českému big beatu. Ako ste túto správu prijali?

Je to od našich fanúšikov obrovské ocenenie. Je to veľmi dobrý pocit. Ale na druhej strane, máme z toho trochu aj obavy, pretože po každom ocenení alebo veľkom úspechu Katapultu nasledoval obrovský problém. Spomínam si na Zlatého slávika 1979. Kvôli nám ho museli prehodiť do Bratislavy, pretože my sme boli v tom čase v Prahe zakázaní. Nemohli sme byť v televízii ani v rádiu, v novinách... Zlatý slávik československý bol jeden jedinýkrát udeľovaný v Bratislave v PKO, a to preto, že Katapult nesmel v Prahe hrať. Nuž, nedajbože, aby sa niečo stalo, lebo každý náš úspech je vykúpený neúspechom alebo problémom. Jan Werich hovorieval: Krásne doby skončili, teraz to všetko odnesieme.

Do beatovej siene slávy budú uvedení aj Michal Prokop a Petr Novák in memoriam. Ktorí z vašich big beatových súputníkov je vám blízky?
Ja som mal rád práve Petra Nováka. My sme na sklonku jeho života hrali spolu také dvojkoncerty, pre našu generáciu a malo to obrovský úspech. Petr potom umrel, takže sme o tú krásu prišli. On začal hrať už niekedy v rokoch 1966 až 1968, Katapult až v roku 1975, takže on bol vlastne predzvesťou českého big beatu. My sme na neho nadviazali s drsnejším big beatom, hard rockom. Platili sme vtedy za tvrdú kapelu a inšpirovali sme ďalšie a ďalšie súbory, na Slovensku, napríklad, kapely Elán a Tublatanka sa vôbec netaja tým, že Katapult bol pre nich inšpirácia a si nás vážia.

A vy si ktoré slovenské kapely vážite?

Elán, pre ich vôľu, výdrž a hlavne tie ich prekrásne pesničky. Boli sme celkom hrdí na to, že sme na Letnej, keď mal Elán veľký koncert, mohli byť ako jeden z ich špeciálnych hostí. Oslovili nás ako jedinú českú kapelu a my vieme prečo. S Elánom, s Jožom Rážom máme jednoducho dobrý vzťah. S Maťom Ďurindom, Tublatankou, občas jazdíme, hrávame, absolvovali sme spolu veľa koncertov, Maťo sa mi páči, že drží tú vlajku lásky k muzike. Aj keď to má tiež občas ťažké, raz hore, raz dolu. Teraz práve koncertuje v Čechách a je perfektný.

Hráte už 32 rokov. Ako si vysvetľujete, že ľudia stále chodia na vaše koncery, vaše albumy sa predávajú, beriete zlaté platne...

Hráme základný elementárny rock and roll s bluesovými koreňmi a pesničky, ktoré nepodliehajú móde. Nikdy nezostarnú a ak sú pekné, žijú stále. A potom to, čo hovoríme, spievame a hráme, sú príbehy zo života ľudí. Sú to pravdivé príbehy, preto si ich všetky tie generácie berú za svoje. Podanie vyzerá síce jednoducho aj keď nie je jednoduché, pretože bluesová muzika sa musí hrať srdcom, takže si každý poslucháč môže myslieť, že by to tiež dokázal zaspievať, zahrať. Je to proste muzika, ktorá je príjemná, a to, čo spievame, je pravda a veľa ľudí si povie „ja som to prežil“. Ako som už povedal, hráme muziku, ktorá nepodlieha móde. Za tú dobu, čo hráme, bolo na svete už tisíce mód, ale ... hlupák stále váhá...(smiech).

V jednej zo svojich piesní spievate o stovkách hotelov, stovkách postelí, v ktorých ste spali, stovkách pódií, na ktorých ste hrali... Stále vás to baví?

Náš predseda vlády Klaus, teraz prezident, hovorieval novinárom „tak to je teda blbě položena otázka“ (smiech). Keby nás to nebavilo, tak to proste nerobíme. Máme radi rock and roll, máme radi muziku, máme radi všetky tie príbehy, takže nám cestovanie, ani tie hotely, neprekážajú. My si proste myslíme, že to k tomu patrí. Musím však povedať, že už si vyhľadávame prostredie a hotely, ktoré majú svoje kúzlo, ktoré nám konvenujú.

Koľko ton techniky so sebou vozíte?

Teraz je to desať ton, ale to je stredná váha. Naša kapela je schopná hrať v klube, v sokolovni, na „zimáku“, v hale... Vozíme aparatúru podľa toho, kam ideme, pohybuje sa to od štyroch do dvadsať ton. Minulý rok sme na Hrade hrali pre Klausa a detský deň a vtedy sme mali dvadsaťpäť ton aparatúry.

Hrávate aj na súkromných večierkoch?

Na firemných akciách, na plesoch... to áno. Ale pozvala si nás aj jedna pani na oslavu päťdesiatky svojho manžela. Hovorila, že je nútená celý život počúvať v aute Katapult, že idú trebárs na dovolenku a dvadsať hodín v aute hrá len Katapult. Tak že by nás rada pozvala. Ja jej vravím, buďte rada, že Katapult! Olympic, to by bolo horšie! (smiech)

A to už prečo?

Lebo Olympic nie je taký vzrušujúci. Olympic je skupina, ktorej hudba sa hodí pre manželky, ktoré v nedeľu o jednej varia čínu.

Ach, tak... vaša hudba sa hodí pre aké manželky?

No, my sme pre tých, čo viac počúvajú príbehy. Pretože keď varíte čínu, Olympic síce vnímate, ale varíte si ďalej tú čínu. Keď ale počúvate napríklad Hlupák váhá, tak vás to predsa len trošku viac vzruší a nemôžete tú čínu variť, sakra! Povedal by som, že naše príbehy sú viac vzrušujúce. Ľudia mi napríklad píšu – robím pri počítači, púšťam si Katapult a zabudol som pracovať, naraz som zistil, že nepracujem.

Je o vás známe, že zásadne robíte hudbu na hotové texty, teda, prepáčte, príbehy. Máte medzi týmito príbehmi svoj obľúbený?

To nemôžete mať. Keď napíšete blbú pesničku, tak ju nehráte, nie? Všetko, čo som napísal, sa mi páči, všetky tie pesničky hrám rád, nemôžem o jednej povedať, že je lepšia, pretože by som tým ublížil tým ďalším. Ja som raz povedal, že tie pesničky to sú moje deti. A povedzte o jednom dieťati, že je blbé. Keď som zostavoval Grand Greatest Hits Katapult, album, ktorý sa teraz predáva a je úspešný a mal som vybrať štyridsať pesničiek zo 140, pripadalo mi to, akoby som musel sto detí zavraždiť. Sto detí do plynu! Povedal som to pred novinármi a pražské noviny napísali Říha vraždí vlastné deti! Ale môžem vám povedať, že to bola strašná práca, sedieť nad tým zoznamom a vyberať, to nie akože vyberáte tie najlepšie. To vraždíte tie dobré. Takže už sa ma nepýtajte, ktorú pesničku mám najradšej. Všetky!

Muzikantov, rockerov, či beatnikov na koncertoch vždy sprevádzali pekné dievčatá. Funguje to stále? Vidíte ich v publiku?

K nášmu údivu to funguje proporčne. V tom zmysle, že pred sebou vidíme doslova širokorozchodné publikum od osem do šesťdesiat rokov. Sú tam mladé pekné dievčatá a sú tam dámy, ktoré majú šesťdesiat. Ale vy sa pýtate hlavne na tie pekné mladé dievčatá, však? Samozrejme, že ich tam vidíme. To je zaujímavé. Asi nás chcú vidieť. To bude charizmou, tú 59-ročný chlap nesporne má, že áno (smiech). Ja si vravím zvesela, že dievčatá v poriadku, nie je ich toľko, ako kedysi, ale sú. Naše publikum sa regrutuje asi z týchto vrstiev – rodiny s deťmi, otec a matkou alebo manžel s manželkou privedú deti, manžel má milenku, tá tiež príde, tá má manžela a majú deti. Ona má tiež milenca, ten tiež má manželku... asi tak nejako. Povedal by som, že všetci v hľadisku sú príbuzní (smiech).

Čo to fajčíte?

Doutníčky... Mňa štve, keď všetci vravia, nefajčite, nejedzte mastné, to nerobte, tamto nerobte, furt nám niečo radia, zakazujú. Fajčenie je moja neresť, ale príjemná.

A ešte aké máte neresti okrem fajčenia?

Mám rád pivo. Ale nie do opitosti, nikdy som nebol opitý. Pijem pivo pre radosť, mám rád pivo po výkone, pretože ja športujem. To ale nie je neresť, však? Keď vidím loptu, loptičku, to je jedno, či futbalovú, tenisovú, squashovú, tak do toho idem! No a po športovom výkone, alebo po koncerte, proste milujem dať si pivo. Láska k pivu mi, samozrejme, prináša kilá. Striedam tých tridsať kíl hore a dolu. Istý čas pijem pivo, potom si poviem, no ale ty si prasa! Holím sa v kúpeľni nahý a keď som „ten tlstý“, tak sa holím chrbtom k zrkadlu. To ma inšpiruje a zhodím tridsať kíl za pol roka. No a za dva roky ich mám zase, vďaka pivu, naspäť.

Hlavne, že to viete, a je vám to zrejme jedno...

Prdlajz.... vôbec mi to nie je jedno! Hovoria mi, nepi pivo, daj si jedno malé denne. Ja po koncerte jedno malé pivo? To by som skolaboval! Alebo keď hrám tenis. Alebo squash. Viete, čo to je hrať dve hodiny squash? A pritom porážam dvadsaťročných chalanov. Keby vedeli, koľko mám rokov, tak sa normálne zastrelia... Robím aj v lese! Mám výbavu drevorubača a chystám si drevo na zimu. Päť hodín nosím metre dreva, spotený, čo myslíte, prečo to robím? No aby som mohol ísť na pivo! Fajčiť nemusím, keď niečo robím, ale pivo, na to myslím stále...

Na ženy nie?

No počkajte, ja som býk! Som narodený v znamení Býka, takže som mierny, spoľahlivý, požívačný muž. Som so svojou ženou od roku 1972. Moja žena je znamenie Panny. Strafil som sa, je to ideálne spojene. Vzal som si ju, keď bola maturantka, mala osemnásť, a dodnes sme spolu. A teraz vás vyšokujem, od roku 1991 sedíme spolu v kancelárii Katapultu. Sami dvaja. Mlčíme a pracujeme, večer ideme domov a sme manželia. Vraj sa to nemá robiť. No ale ja by som sa bez svojej ženy zastrelil. Viezol som ju raz do nemocnice na vyšetrenie a pri predstave, že si ju tam nechajú, som sa chcel strieľať. Veď by som doma nezapol ani práčku! My nie sme ten prípad, že periem a varím a ona mení žiarovky, nie sme konzervatívna rodina podľa starých zásad, žena má svoju prácu, ja mám svoju, ona sa na mňa môže spoľahnúť, ja na ňu tiež, neradím jej v ničom, ona mne tiež nie, každý si urobíme svoje. Problém je ale v tom, že ona si napokon tú žiarovku zašróbuje, ale ja nevyperiem. Ženy nakoniec chlapa vo finále nepotrebujú. Poradia si vo všetkom. Ja by som uvaril akurát smažené vajíčka, viem programovať šialené veci, ale keď vidím pračku a tie gombíky, som bezmocný.

Aké mávate pred koncertom pocity? Býva tréma?

Trému, takú tú klasickú, už určite nemávame. Hrali sme v Banskej Bystrici na amfiteátri pred osemnásťtisíc ľuďmi, v Prahe s Deep Purple, kde bolo tridsaťtisíc ľudí, so Status Quo v Brne, tam ich bolo dvadsaťtisíc. My vieme svoje, sme dosť sebavedomá kapela, máme veľa skúseností, takže klasická tréma nehrozí. Nahrádzajú ju však obavy a tie spočívajú v tom, že v deň koncertu sa môže „posrať“ úplne všetko. Ja musím použiť to slovo... ako sa to povie po slovensky? Takisto? No dobre, takže hlavná veta je – posrať sa môže úplne všetko! Tie obavy mám, sú podvedomé a odídu, až keď si budem dávať po koncerte pivečko...

Ale napriek všetkým obavám, tešíte sa na koncert, nie?

Určite! A vždy!

Najčítanejšie na My Liptov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Auto do firmy môžete mať už od 150 eur mesačne
 2. Mäspoma a Kellys Bicycles či Bivio a Minifarma
 3. Spánok – základ pevných vzťahov
 4. Šéf digitálnej platformy George: Čaká nás dekáda umelej inteligencie
 5. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch
 6. Pandémia upozornila na automatizáciu. Nahradí ľudí technika?
 7. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie
 8. Ako ušetriť v domácnosti, keď ceny energií budúci rok stúpnu?
 9. IVECO S-WAY NP: Vydajte sa cestou udržateľnosti
 10. Nie je to prvýkrát, čo sa Vám bolesť chrbta vrátila?
 1. Hodnota peňazí klesá, takto ich ochránite
 2. Ako ušetriť v domácnosti, keď ceny energií budúci rok stúpnu?
 3. Ako uľahčiť opatrovanie seniorov doma
 4. IVECO S-WAY NP: Vydajte sa cestou udržateľnosti
 5. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 6. Nie je to prvýkrát, čo sa Vám bolesť chrbta vrátila?
 7. Wüstenrot rástol v predaji životného i neživotného poistenia
 8. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie
 9. Očarujúce Cinque Terre a jeho päť svetov
 10. S deťmi za zdravím do Vysokých Tatier
 1. Stravovacie zlozvyky Slovákov. Odborníci radia čomu sa vyvarovať 21 402
 2. Pracoviská zmenila pandémia. Búšiť do klávesnice môžete aj doma 9 878
 3. Očarujúce Cinque Terre a jeho päť svetov 8 084
 4. V centre Bratislavy je na predaj 5-izbový apartmán. Takto vyzerá 6 723
 5. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie 4 555
 6. Bratovražedná vojna navždy zmenila Ameriku 4 149
 7. Bratislavu bude sprevádzať luxus 4 109
 8. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch 3 917
 9. Mäspoma a Kellys Bicycles či Bivio a Minifarma 3 541
 10. Aký polystyrén je najlepší na zatepľovanie? Sivý robí divy 3 522

Blogy SME

 1. Irena Šimuneková: Po hradoch - 51 Kapušiansky hrad
 2. Marek Strapko: Toto sa stane, ak ustupujete primitivizmu
 3. Rudolf Pado: Keď je úradník človekom, chválime Medzilaborce
 4. Igor Múdry: Kľak
 5. Marek Mačuha: Viac technokracie do politiky
 6. Denis Jánošík: Október- mesiac úcty k starším
 7. Braňo Švec: Chyby sú fajn aj pri učení sa cudzích jazykov
 8. Marián Kozák: Hovoríme s prezidentom Národného nezávislého života v Anglicku Johnom Evansom
 1. Roland Vizner: Aký bude Váš dôchodok. Jednoduchý a vcelku presný návod ako ho vypočítať za 3 minúty. 18 772
 2. Tereza Krajčová: Anglický denník: 15. Ak vás anglické zdravotníctvo nezabije, tak aspoň prizabije 10 353
 3. Martin Kugla: Zachráňme Petržalku! 6 966
 4. Peter Chudý: Norbert Bödör je bezúhonný človek alebo čo mi povedal o svojom príbuznom Tibor Gašpar. 5 671
 5. Stanislav Martinčko: Chudoba v nedeľu na panské,do R.Soboty !!! 5 354
 6. Pavel Dvořák: Toto sú nepokojné časy 4 251
 7. Ústav aplikovanej psychológie FSEV UK: Homo Schizotikus alebo Ako sa mozog ľudský k schizofrénii dostal 3 799
 8. Stanislav Martinčko: Ide 17.10. Smer-SD do Rimavskej Soboty ďakovať sebe sám za dobre odvedenú robotu ?? 3 416
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 4. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Situácia v Ústrednej vojenskej nemocnici v Ružomberku v súvislosti s nedeľňajším požiarom v chirurgickom pavilóne je v súčasnosti pod kontrolou.


TASR 5 h

V sobotu 16. 10. 2021 sa opäť v priestoroch mikulášskej krytej plavárne uskutočnili plavecké preteky – 1. kolo Severoslovenskej ligy.


5 h
Majster Slovenska, kanoista Marko Mirgorodský.

Poslednými pretekmi vodných slalomárov v tohtoročnej sezóne boli majstrovstvá Slovenska, ktoré sa konali v bratislavskom Čunove. Liptovskí vodáci, samozrejme, neboli do počtu, ale brali tituly majstrov SR.


7 h

Otília Kadašiová zo Strečna tká na krosnách, ktoré majú takmer sto rokov. Keď si za ne sadá, pohladká ich akoby sa modlila – také sú pre ňu vzácne.


11 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Nemocnica začala očkovať medzi prvými.


MOJ a 1 ďalší 14. okt

Zhrnuli sme pre vás všetkých 37 kysuckých samospráv. Ako je na tom tá vaša?


17. okt

Má stredne ťažký priebeh ochorenia, pozitívny výsledok testu má aj jeho manželka.


SITA 13 h

Obmedzenia sa týkajú hlavne neočkovaných.


14 h

Blogy SME

 1. Irena Šimuneková: Po hradoch - 51 Kapušiansky hrad
 2. Marek Strapko: Toto sa stane, ak ustupujete primitivizmu
 3. Rudolf Pado: Keď je úradník človekom, chválime Medzilaborce
 4. Igor Múdry: Kľak
 5. Marek Mačuha: Viac technokracie do politiky
 6. Denis Jánošík: Október- mesiac úcty k starším
 7. Braňo Švec: Chyby sú fajn aj pri učení sa cudzích jazykov
 8. Marián Kozák: Hovoríme s prezidentom Národného nezávislého života v Anglicku Johnom Evansom
 1. Roland Vizner: Aký bude Váš dôchodok. Jednoduchý a vcelku presný návod ako ho vypočítať za 3 minúty. 18 772
 2. Tereza Krajčová: Anglický denník: 15. Ak vás anglické zdravotníctvo nezabije, tak aspoň prizabije 10 353
 3. Martin Kugla: Zachráňme Petržalku! 6 966
 4. Peter Chudý: Norbert Bödör je bezúhonný človek alebo čo mi povedal o svojom príbuznom Tibor Gašpar. 5 671
 5. Stanislav Martinčko: Chudoba v nedeľu na panské,do R.Soboty !!! 5 354
 6. Pavel Dvořák: Toto sú nepokojné časy 4 251
 7. Ústav aplikovanej psychológie FSEV UK: Homo Schizotikus alebo Ako sa mozog ľudský k schizofrénii dostal 3 799
 8. Stanislav Martinčko: Ide 17.10. Smer-SD do Rimavskej Soboty ďakovať sebe sám za dobre odvedenú robotu ?? 3 416
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 4. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu