Bobrovec - Jediný muzikantský cech na Slovensku založili pred 240 rokmi v Bobrovci. V tých časoch postavili v strede obce aj kaplnku Svätého kríža, ktorá stojí dodnes. V najbližších dňoch ju čaká rekonštrukcia.
„Nadácia jednej banky odštartovala program Poklady môjho srdca, ktorý má za cieľ záchranu kultúrneho dedičstva. Zapojila sa doň aj naša obec. Ľubica Póčová a Stanislav Glončák vypracovali podklady a podali sme projekt. Nadácia ho schválila v predloženej výške vyše 130 tisíc korún,“ povedal starosta Bobrovca Ladislav Sedlák. Podľa jeho slov by kaplnku muzikantského cechu chceli zrekonštruovať v priebehu najbližších dvoch mesiacov. Je na nej harfa a plánujú na ňu osadiť aj tabuľu s históriou muzikantského cechu. Nazývali ho aj Spolok muzikantov veľkobobroveckých alebo jednoducho Bratstvo. Pôvodne v ňom prevládali sláčikové nástroje, neskôr dychové. Bobrovecká dychovka vyhráva dodnes a zahrá aj 12. augusta na Dni radosti v Bobrovci, ktorý bude súčasne aj oslavou okrúhleho jubilea muzikantského cechu.
Ešte predtým, ako v Bobrovci založili svoj cech muzikanti, vznikol v obci tesársky (cermománsky) cech. Ten dal pre zmenu postaviť stĺp Svätého Jozefa, ktorý stojí neďaleko kaplnky muzikantského cechu. Aj ten by si zaslúžil rekonštrukciu, ale je v tom jeden háčik. „Je to kultúrna pamiatka, takže obec s tým nemôže nič robiť. Musia sa k tomu vyjadriť pamiatkári,“ skonštatoval starosta. Prezradil, že jeho snom je vybudovať v obci nájomné byty, ale najskôr treba vyhodnotiť miesto ich výstavby. „Do konca roka by sme chceli podať viacero projektov, ale niektoré môžeme podať až vtedy, keď budú vysporiadané pozemky. Chceme napríklad rekonštruovať školu, ktorá ju už potrebuje, materskú školu a školskú jedáleň, ako aj obnoviť miestne komunikácie. Ale kým pod školou nie sú vysporiadané pozemky a nemôžeme doložiť listy vlastníctva, nemôžeme podať projekt a žiadať peniaze. Máme spracovaný projekt na odkanalizovanie ďalšej časti obce, asi na osemdesiat percent je už obec odkanalizovaná. O plynofikácii neuvažujeme. Podľa posledného prieskumu nebol o ňu medzi občanmi záujem. Občania v posledných rokoch prechádzajú na vykurovanie pevným palivom, lebo pri neustálom zvyšovaní cien elektrickej energie je elektrické vykurovanie už dosť nákladné.“
Bobrovec má od minulého týždňa novú internetovú stránku s doménou eu, ktorú vytvorili členovia komisie pre informatiku a cestovný ruch. Okrem histórie obce, aktuálnych informácií, oznamov aj predpovede počasia je na nej aj anketa s otázkou, čo vám v obci najviac chýba. Z odpovedí vyplýva, že občanom najviac chýbajú kvalitné cesty a stavebné pozemky.
V Bobrovci žije 1780 obyvateľov. Niektorých, ktorí bývajú v časti Vyšné Sklady, trápi, že majú vo svojej elektrickej sieti nízke napätie. Riešením by mohol byť nový transformátor,ale nikto ho nechce mať umiestnený v blízkosti svojho domu. K tejto téme sa vrátime v niektorom z najbližších vydaní nášho týždenníka.