Východná - „Mnohí vraj vravia, že amfiteáter nie je postavený vo východnianskom štýle. Áno, v mnohých detailoch nie je východniansky, ale určite liptovský je,“ začal rozhovor starosta obce Pavel Krupa. „My sme navrh amfiteátra hneď po predložení konzultovali s Igorom Karkošiakom, architektom na drevostavby. Podobné stavby sa v Liptove stavali v 17. a 18. storočí. Takže je to jednoznačne liptovský štýl.“ Po schválení projektu pozvali do Východnej nad plány amfiteátra folkloristov z Národného osvetového centra, ktorí pripomienkovali celý projekt po folklórnej stránke. Takýmto spôsobom vznikli paravány nástupných miest, režisérske miesto. Všetky pripomienky folkloristov dopracovali s výnimkou orchestriska. „To sme nedobudovali kvôli tomu, že už v minulosti sa objavovali snahy pôvodné orchestrisko zrušiť,“ vysvetlil starosta. „Bolo využívané azda len do roku 1989, potom nie. Občas ho používali len profesionálni fotografi.“
Pred výstavbou nového amfiteátra bolo v areáli množstvo drevených sôch rezbárov z celého Slovenska. V novom areáli sme počas Folklórneho festivalu Východná videli prácu piatich rezbárov na piatich obrovských sochách, ktoré ostanú vo Východnej. Kde sú však tie pôvodné? „Keďže prebiehala výstavba a v celom areáli sa pracovalo, sochy sme umiestnili na poľnohospodárskom družstve, aby boli pod strechou,“ odpovedal P. Krupa. „Do konca roka urobíme na nich ešte nátery, aby sme ich zachránili. Predsa len aj staré sochy sú umeleckým dielom ľudských rúk. Nie je to len kus topoľového dreva.“
Po skolaudovaní amfiteátra v júni boli posledné problémy s elektrickou energiou. „Ale vyriešili sme ich. Veď napríklad len Lúčnica mala tak náročný program na svetelné efekty a elektrickú energiu, že za ostatné dni sme nespotrebovali toľko energie, ako pri ich programe,“ povedal starosta. „A žiadne problémy neboli.“
Prírodný amfiteáter, na výstavbu ktorého zatiaľ preinvestovali takmer šesťdesiat miliónov, plánujú v obci využívať podľa počasia od mája do septembra. „V prvom rade návrh na využitie nám dávajú podmienky poskytnutia financií z európskych fondov,“ povedal P. Krupa. „Je pripravené prechodné obdobie piatich rokov, keď postupne musí byť celý projekt ukončený. Až do 2013 bude sledovacie obdobie. V tomto období bude musieť Východná uskutočniť minimálne sedem kultúrnych, či spoločenských podujatí v amfiteátri. To je minimálne stanovené. Osobne si myslím, že je to z EÚ normálna podmienka. Veď sme z nej dostali financie vo výške 95 miliónov! Máme predstavu, že okrem folklórnych súborov, budeme robiť napríklad aj rockové koncerty, pozveme populárne skupiny... Folklórny festival Východná vznikol ako dieťa Strážnice a pôvodne sa nazýval Slávnosti spevu a tanca. Uvažujeme vrátiť sa k pôvodu a dať nový rámec napríklad pre folklórne skupiny Liptova, Slovenska alebo Európskej únie. Prečo by to nemohol byť v budúcnosti multikulturálny festival?“