Liptovské Kľačany – Každé dva roky sa stretávajú obyvatelia Kľačian vždy v iných Kľačanoch. Na Slovensku je ich spolu trinásť – z toho sedem obcí a šesť miestnych alebo mestských častí. Koncom júna sa stretli už po ôsmy raz v Hronských Kľačanoch v levickom okrese.
„Bol nás plný autobus, mali sme aj harmonikára Andreja Moravčíka, ktorý vyhrával celou cestou. Viezli sme so sebou aj našu špecialitu - tri koše pletených fánočiek, ktoré už Kľačanci poznajú a tešia sa na ne, a asi desaťmetrový máj. Postavili sme ho v Hronských Kľačanoch vedľa tribúny, aby mali na nás nejakú pamiatku, keď odídeme,“ povedala starostka Liptovských Kľačian Viera Tomčíková a priblížila atmosféru podujatia. „Najskôr prešiel obcou sprievod všetkých Kľačancov s erbami aj zástavami, potom bola ekumenická bohoslužba. Po nej sa každá obec predstavila krátkym programom. Začali sme ho my stavaním mája, pri ktorom sme v krojoch zaspievali ľudovky. Všetci sme mali aj rovnaké tričká s logom obce. Popoludní bolo športové podujatie o Putovný pohár starostu. Súťažili futbalové a hasičské družstvá pri jazierku v strede dediny. Prihovorili sa všetci starostovia a Stanislav Bajaník z Matice slovenskej. Pochádza z Čiernych Kľačian a je zakladateľom a hlavným organizátorom kľačianskych stretnutí. Prvé bolo pred pätnástimi rokmi, takže sme oslavovali tak trochu okrúhle výročie. Malo ešte jednu zvlášnosť, lebo prvýkrát prišli zástupcovia všetkých trinástich Kľačian. Stanislav Bajaník prečítal aj list od prezidenta republiky Ivana Gašparoviča, ktorý mal tiež prísť, ale nemohol. Prisľúbil však, že nabudúce určite príde.“
Kľačanci sa vraj výborne zabávali až do rána. Domáci ich pohostili koláčmi a vínom, nadviazali nové priateľstvá, vymenili si navzájom skúsenosti. Domov si okrem pekných spomienok doniesli aj brožúru Kľačany na Slovensku s fotografiami a históriou všetkých trinástich Kľačian. Dozvedeli sme sa z nej, že Hronské Kľačany majú zo všetkých Kľačian najviac obyvateľov – takmer 1500. Najmenej – iba jeden, žije v horárni Kľačany v miestnej časť Velčíc.
Kvôli stretnutiu v Hronských Kľačanoch zapálili v Liptovských Kľačanoch na kopci zvanom Hôrka tradičnú jánsku vatru o týždeň neskôr. Bola vysoká údajne takmer desať metrov a zišlo sa pri nej pol dediny. Nechýbala harmonika ani dobrá nálada.