Osemdesiate výročie založenia Hasičského zboru v Závažnej Porube bolo príležitosťou pripomenúť si rozsiahly lesný požiar nad obcou v polovici apríla. Oheň poškodil a zničil lesný porast na ploche tri hektáre, materiálna škoda predstavuje viac ako 300-tisíc korún. Ekologické dôsledky na flóre a faune možno len ťažko vyjadriť číslami: spálené vzácne druhy rastlín, uhorená lesná zver, zničené vtáčie hniezda, zhorený hmyz, plazy... Náklady na výjazdy profesionálnych, dobrovoľných hasičov a obetavosť desiatok dobrovoľníkov možno síce číselne vyjadriť, ale eticky nie.
Miroslav Iľanovský (na fotografii vľavo), predseda a Peter Kubovčík, veliteľ Obecného hasičského zboru v Závažnej Porube okolnosti požiaru zhrnuli odpoveďami na otázky.
Čo bolo bezprostrednou príčinou spomínaného lesného požiaru a kto zavolal hasičov?
Jednoducho možno povedať, že ľudský faktor. Nedbalosť, nezodpovednosť detí, ktoré si neuvedomovali dôsledky nebezpečnej hry so zápalkami. Požiar ohlásili, paradoxne tí, ktorí horu podpálili. O pätnásť minút boli na mieste profesionálni hasiči z Liptovského Mikuláša. Okoloidúci informovali starostu obce. Ten okamžite vyhlásil požiarny poplach. Onedlho boli pri mieste požiaru aj domáci dobrovoľníci. Prišlo šesť porubských hasičov, postupne pribúdali ďalší. Premysleným postupom profesionálov za pomoci ochotných a obetavých ľudí sa podarilo zastaviť šíreniu ohňa smerom na Liptovský Ján. Veľmi rýchlo sa k haseniu pridali aj dobrovoľní hasiči z Veternej Poruby, Smrečian, Žiaru a Liptovského Jána. Približne 50 až 80 ľudí z obce hasilo ručne, ale účinne.
Aké skúsenosti ste získali z tohto zásahu?
Ukázalo sa, že náš hasičský zbor je akcieschopný, členovia sú dobre vycvičení. Súhra profesionálov, dobrovoľníkov a občanov bola dobre koordinovaná a veľmi účinná. Potrebujeme však väčší počet požiarnych vakov. Zatiaľ vlastníme len jeden.
Čo robiť, aby sa podobný prípad nezopakoval?
Hlavne poučiť sa, aké nebezpečné je vypaľovanie trávy v jarných mesiacoch. Keď hovoríme o možnosti rozsiahleho požiaru, tak to myslíme vážne. A to najdôležitejšie: zápalky nepatria do rúk deťom. Rodičia si to musia uvedomiť. Najčastejšou príčinou požiarov sú práve deti a ich hry so zápalkami.