Hovorkyni Stredoslovenskej energetiky (SSE) Radoslave Gbelskej sme položili niekoľko otázok, na ktoré poslala nasledujúce odpovede.
Aké napätie má byť podľa zákona v sieti a aká je tolerancia?
Kvalita napätia je určená normou STN – EN 50160, kde veľkosť napätia je 230 V plus - mínus desať percent. Mimo tohto rozsahu môže byť napätie v trvaní päť percent z celkovej doby merania, kde minimálna doba merania je sedem dní.
Čo môže spôsobiť trvalo nižšie napätie v sieti? Môžu sa následkom nižšieho napätia v sieti poškodiť elektrické spotrebiče, napríklad práčka, televízor, chladnička?
Existuje viacero dôvodov zníženej napäťovej úrovne v sieti. Patria medzi ne vyššie zaťaženie než to, pre ktoré bola domová prípojka navrhnutá, veľké dĺžky nízkonapäťových rozvodov najmä v oblastiach s nízkou hustotou klientov a pod. Obvykle sa zariadenia ako bežné domáce spotrebiče navrhujú tak, aby fungovali aj pri nie najlepších podmienkach ako sú napríklad zmeny v napätí. Takže toto zariadenie by malo vydržať aj pri nižšom napätí, než na ktoré bolo navrhnuté, no záleží od návrhu samotného zariadenia. Avšak dlhodobé prevádzkovanie zariadenia v takýchto podmienkach má obvykle za dôsledok kratšiu životnosť zariadenia.
Aj keď majú obyvatelia časti Vyšné Sklady nižšie napätie v sieti, platia tak isto, ako keby mali 230 voltov. Je to v poriadku? Nemali by platiť menej?
Cena za distribúciu elektrickej energie nezávisí od úrovne napätia. Cenu definuje uznesenie Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) a zákazníkom sa fakturuje podľa spomenutých pravidiel.
Obyvatelia nechcú mať transformátor pred domom, lebo je tam údajné poruchový vodovod. Boja sa, že zostanú bez elektriny aj bez vody a je to podľa nich nebezpečné. Ako ďaleko musí byť transformátor od domu a aké sú jeho riziká?
Osadenie trafostaníc býva na takom mieste, aby nemohlo dôjsť k obmedzovaniu prevádzkovania a odstránenia porúch iných inžinierskych sietí. Prevádzkovanie trafostaníc nie je zdraviu škodlivé a kioskové trafostanice môžu byť umiestnené aj takým spôsobom, že jedna stena trafostanice je spojená s vonkajším múrom objektu alebo rodinného domu.
Aké majú občania možnosti a vyhliadky na zlepšenie situácie? Čo by ste im poradili?
Bez priestoru (pozemku) na umiestnenie trafostanice sa nedá vylepšiť situácia v žiadnej lokalite tak, aby mohli byť splnené požiadavky žiadateľov na zvýšenie výkonu, respektíve pripojenie nového výkonu v lokalite, kde je v súčasnosti vyčerpaná kapacita jestvujúceho energetického zariadenia. Tu vidíme veľkú výhodu tých obcí a miest, ktoré majú schválený územný plán a výstavba prebieha podľa neho. Územný plán okrem iného musí riešiť aj položenie inžinierskych sietí nevyhnutných na prevádzkovanie plánovaných objektov, vrátane rodinných domov.
Občan si myslí, že najlepšie by bolo tri menšie transformátory v obci zrušiť a postaviť jeden veľký v školskej záhrade. Podľa jeho názoru by to však bolo nákladné a SSE na to nie je ochotná dať peniaze. Kto financuje stavbu transformátorov v obciach a kto rozhoduje, aký transformátor, za koľko peňazí a kde bude v obci stáť?
Riešenie možných problémov v dodávke elektrickej energie v danej oblasti závisí od viacerých okolností. Rozhodnutie o vybudovaní trafostanice je obvykle závislé od aktuálneho využívania sieťovej kapacity, profilu zaťaženia a prognózy ďalšieho vývoja danej oblasti. Systém zásobovania konkrétnej oblasti elektrinou musí rešpektovať technické, právne a ekonomické požiadavky, pretože ako regulovaný subjekt sme povinní využívať finančné zdroje určené na siete efektívne.
Z pohľadu zabezpečenia kvality dodávky elektrickej energie, minimalizovanie času nedodania elektrickej energie pri poruchách a minimalizovanie strát na elektrickom vedení je trend skôr opačný, než ako uvádza otázka. To znamená, že sa preferuje vybudovanie viacerých menších zdrojov (trafostaníc) a nie ich centralizácia do jedného veľkého zdroja.
V zmysle dnes platnej legislatívy, nové distribučné zariadenia na nové pripojenie alebo na zvýšenie výkonu na jestvujúcom odbernom mieste vybuduje v plnom rozsahu na svoje náklady SSE. Tento proces zaháji až po uzatvorení zmlúv o pripojení medzi SSE a žiadateľom o nové pripojenie, respektíve zvýšenie výkonu a naplnenie predmetu tejto zmluvy, čo je zaplatenie pripojovacieho poplatku. Výška tohto poplatku býva na základe rozhodnutia ÚRSO.