„Už viac ako osem rokov máme v Bobrovci v časti Vyšné sklady problémy s nízkym napätím v sieti, hlavne v zime. Kúrime elektrinou a radiátory sú niekedy len vlažné. Aj manželka sa hnevá, keď varí na elektrickom sporáku a voda prestane vrieť. Kúpil som si voltmeter, raz je napätie 190 voltov, raz 200, hoci podľa predpisov by malo byť 230. Ale elektrické hodiny idú hádam ešte rýchlejšie, ako keď je silný prúd,“ posťažoval sa Július Rusko z Bobrovca. Viackrát už adresoval svoju sťažnosť a žiadosť o nápravu Stredoslovenskej energetike (SSE) v Žiline. Už v roku 1998 sa stretli zástupcovia SSE, Rozvodného závodu (RZ) Liptovský Mikuláš a obce Bobrovec kvôli prešetreniu porúch v zásobovaní časti obce elektrickou energiou. Zo SSE prišla v apríli 1999 odpoveď, že „je potrebné zahustenie trafostanice Vyšné Sklady a na túto akciu je spracované zadanie. Po vyriešení vstupov na pozemky zo strany obecného úradu bude zahájená príprava projektovej dokumentácie.“
Namiesto odpovede dostal otázku
Ale roky ubiehali, nič sa nezmenilo a problémy pretrvávali. A tak pred troma rokmi Július Rusko opäť napísal list Stredoslovenskej energetike. Upozornil aj na to, že okrem nízkeho napätia bývajú dlhšie výluky elektrického prúdu. „Vypínali ho, kedy chceli a na dlhšie, ako určuje vyhláška. Keď som sa telefonicky pýtal na dispečingu, prečo, odpoveď som nedostal, ale otázku, odkiaľ mám ich telefónne číslo. Treba k tomu komentár? V určitom období elektrárne vyzývali dokonca občanov, ktorým sa kvôli nízkemu napätiu poškodil televízor, chladnička alebo práčka, aby sa prihlásili, že budú odškodnení. Nám sa našťastie nepokazilo nič. Ale je nespravodlivé, že za nekvalitné služby a nižšie napätie platíme takú istú sumu, ako za kvalitné služby, a pritom máme v dome zimu. Bol som aj za bývalým starostom a keď som sa ho pýtal, prečo to nevedia tak dlho vyriešiť, povedal, aby som si dal postaviť trafostanicu pred svojím domom. Nesúhlasil som, lebo tam ide vodovod, ktorý je stále poruchový. Čo keď zostaneme bez vody aj bez elektriky?“ obáva sa Július Rusko. Myslí si, že niekoľko malých transformátorov v okolí by mali zrušiť a namiesto nich postaviť väčšiu trafostanicu na konci školskej záhrady. „Je tam vysoké napätie, stačilo by kopať len dva metre a vec by bola vyriešená.“ Podľa odborníka to však nie je také jednoduché. Malé trafostanice dokážu napájať len niekoľko domov a keď vznikne porucha, dokážu ho nahradiť. Ale keby „skolaboval“ veľký transformátor, bez elektriky zostane pol dediny. Július Rusko navrhol aj druhú alternatívu - postaviť trafostanicu za humnami pri potoku, kadiaľ kedysi chodili ľudia do kapustných záhrad. Ani to však nie je také jednoduché, lebo na to treba súhlas majiteľov pozemkov.
Nikto nechce mať trafostanicu pred domom
Pôvodne chceli trafostanicu postaviť pred domom Štefana Hlavču, ale nemohli, lebo s tým nesúhlasil. Na stavbu totiž musia dať súhlas majitelia dotknutých pozemkov. Starosta Bobrovca Ladislav Sedlák preto požiadal pracovníka Rozvodného závodu v Liptovskom Mikuláši, aby navrhol inú lokalitu. „Za posledné dva mesiace som minimálne šesťkrát rokoval s pracovníkmi SSE v Žiline aj Rozvodného závodu v L. Mikuláši o možnostiach, kde postaviť trafostanicu. Na základe nimi navrhnutých lokalít som pozval na obecný úrad všetkých obyvateľov Vyšných skladov aj poslancov obecného zastupiteľstva. Vytipované lokality, kde by mohla trafostanica stáť, sa týkajú asi dvadsiatich občanov. Ale ani jeden z tých, ktorí prišli, nesúhlasil, aby trafostanica stála pred ich domom. Ukázali sme im niekoľko typov moderných, odhlučnených a bezpečných trafostaníc kioskového typu s rozmermi približne 1,5 krát 2,5 metra. Snažili sme sa im vysvetliť, že im nehrozí žiadne nebezpečenstvo a ich problém s napätím by sa vyriešil. Ale ani jeden z tých, ktorí prišli, nesúhlasil, aby trafostanica stála pred jeho domom. V perspektíve posilniť napätie v lokalite Vyšné sklady bola od obecného úradu po križovatku pri základnej škole položená do zeme chránička pre plánovanú trafostanicu. Je to vlastne potrubie, ktoré chráni káble pred porušením. Bola urobená stavebná časť rekonštrukcie vysokonapäťovej prípojky medzi obecným úradom a športovým klubom, kde sú už káble uložené do chráničky.“
Starosta je optimista, verí, že nájdu spoločnú reč
Na to, či bude alebo nebude vo Vyšných skladoch vyššie napätie už v zime a či obyvatelia budú mať v domoch teplejšie, starosta nevedel odpovedať. Záleží to od toho, či bude trafostanica. Tú však môžu postaviť až vtedy, keď bude jasný pozemok a jeho majiteľ aj majitelia susediacich pozemkov dajú na stavbu súhlas. Až potom môže projektant urobiť projekt, obec vydá stavebné povolenie a môže sa stavať a kopať, lebo k trafostanici treba priviesť káble. Na poslednom stretnutí obecného zastupiteľstva však majitelia susediacich pozemkov, kde môže byť osadená trafostanica, vyjadrili jednoznačný nesúhlas. Sú za osadenie trafostanice, ale inde. Otázka je, kde... „Každý problém je riešiteľný a dúfam, že do konca roku bude trafostanica stáť. Uvedomujem si, že všetky možné riešenia zasahujú nejakým spôsobom do vlastníctva našich občanov. Budeme rokovať a hľadať spoločne východisko. Ak nájdeme spoločnú reč, do položenej chráničky stačí vtiahnuť vysokonapäťový kábel na pripojenie trafostanice a dlhotrvajúci problém by mal byť vyriešený,“ optimisticky vyhlásil bobrovecký starosta.
Na názor sme sa spýtali aj pracovníka Rozvodného závodu v Liptovskom Mikuláši, ktorý nás odporučil na hovorcu SSE v Žiline.