Sobota, 28. január, 2023 | Meniny má Alfonz

Ako sa žije v Liptákom v Írsku

Za posledné tri roky sa do mestečka Newcastle West (NCW) v grófstve Limerick na stredozápade Írska prisťahovalo do tridsať Slovákov z Ružomberka a okolitých obcí. 24. júna spoločne pokrstili maličkú Leu Sophiu O´Laughlin, prvé slovensko-írske dieťa Andrejky Struhárovej a námorníka Gerarda. Vycestovanie starých rodičov z Ružomberka za nimi bolo príležitosťou na získanie obrazu o živote v ďalekej cudzine. Fáilte go Ireland. Vitajte v Írsku.

Cesta do neznáma

Azda prvými odvážlivcami, ktorí do Írska pricestovali, boli Likavčania Slávo Colotka s Robom Rišom. „Najprv sme prišli do Dublinu.Tam sme robotu nenašli. Známy od Lučenca nám dal adresu mäsiara v NCW.Ten poslal SMS, že firma Pallas prijíma nových zamestnancov,“ spomínal Slávo. Robert dodal: „Najväčší problém bol anglický jazyk. Ten sme nevedeli. Výhodou bola naša prispôsobivosť a ochota robiť dobre čokoľvek. Teraz tu dokážem ušetriť z môjho týždenného toľko, že môžem prilepšovať mame k dôchodku.“ Dnes stretnete v meste dievčatá a chlapcov aj z Martinčeka, Ružomberka, Liptovskej Štiavnice alebo z Liptovských Sliačov.

Spolužitie

Komunita Liptákov je veľmi súdržná. Tvoria ostrovček medzi dvesto cudzincami. V stavebníctve, doprave, službách tu robia aj Trenčania, Oravci, Šarišania, z iných národov Poliaci, Litovci, Česi. Ružomberčanka Helena prišla za mužom aj s deťmi. Povedala: „Manžel Leonard prišiel robiť do Pallasu ako šofér. Svedomitou prácou si on aj náš najstarší syn získali takú dôveru zakladateľa firmy, že syn Martin bol vo februári v Bratislave na konkurze vyberať nových vodičov. Aj ja som zamestnaná v tejto firme. Náš spoločný zárobok umožňuje celej rodine bývať v peknej rodinnej vile. Mladší syn Tomáš chodí do tunajšej strednej školy.“ K rozhovoru sa pridal aj ich syn: „Už mám nových írskych priateľov, angličtina mi nerobí problémy. Chcem získať leaving certificate (maturitný list) a potom študovať doma alebo v Limericku hotelový manažment.“
Skoro všetci Liptáci boli na krste maličkej Ley. A ďalší Slováci v meste poslali šťastným rodičom štyristo euro! Čo k tomu dodať?

Historické mesto

Newcastle West má s okolitými farmami približne desaťtisíc obyvateľov. Vzniklo ako sídlo kráľa Desmonda v 13. storočí. Pôvodné ulice sú veľmi úzke, domy, obchodíky a malé bary jednoposchodové. Kráľovské výsady ho urobili trhovým mestom. Vstup Írska do EÚ spôsobil jeho nebývalý stavebný rozvoj. Doslova ako huby po daždi rastú po jeho okraji nové moderné štvrte, stavebný boom zasiahol aj individuálnu bytovú výstavbu. „Slováci majú veľkú výhodu. Kedykoľvek si môžu prenajať kompletne zariadený nový byt alebo dom. Íri stavajú domy veľmi rýchlo, nemajú tu pivnice ani garáže. Voda je zadarmo, drahá je elektrická energia a vykurovanie,“ vysvetľoval Helenin manžel Leonard. Liptáci si nemôžu privyknúť na chladné letá, sychravé morské ovzdušie a prívaly oceánskych lejakov s nápormi vetra, ktoré za minútu premočia každého do nitky.

Hudba a festivaly

Lein starý otec z Ružomberka sa venuje celý život hudbe. Každý pobyt v Írsku je pre neho príležitosťou na spoznávanie írskej hudby. „V Newcastli West majú výborný Pipe Band. V júni jeho osem bubeníkov získalo na Východoírskom šampionáte v Howthe tretie miesto a gajdoši s píšťalami obsadili druhé miesto,“ informoval Vladimír Struhár a pridáva: „Milo ma prekvapila starostlivosť oficiálnych miest o udržiavanie hudobných tradícií. Každému baru, kde sa hrá originálna írska hudba, sa udeľuje po prísnom výbere výročná cena, tzv. award. A túto veľkú okrúhlu bronzovú plaketu si umiestni majiteľ na stenu pri vchode. Niektoré bary majú aj niekoľko awardov.“ A festivaly? Folklórny festival Východná trvá tri dni a má celoslovenský charakter. V Newcastli Weste trvá aprílový Arts Festival až päť dní. Národný historický týždeň v septembri tiež. Okrem toho v meste bývajú v priebehu roka ďalšie festivaly a slávnosti. „Škoda, že nemôžeme všetci pre rôzny pracovný čas uvidieť všetky podujatia, lebo začínajú už dopoludnia,“ posťažovala sa Anička Ondrejková z Liptovských Sliačov.

Akí sú Íri?

Samozrejme, svojrázni. Do práce a na nákupy jazdia všetci na autách. Priemerná rodina má aj dva-tri. Ich súdržnosť sa prejavuje v oveľa väčšej úcte k rodičom. Široké príbuzenstvo s priateľmi oslavuje každé narodeniny a rodinné oslavy v bare. Ale každý si pitie platí sám. Svadba nie je špás - bežne stojí štrnásťtisíc euro! Ak prišlo na krstiny sto ľudí, na svadbe ich bolo isto vyše tristo. „Na írsku stravu si treba zvyknúť,“ pridala sa Eva Omastová z Liptovskej Štiavnice. A pokračuje: „Naše múčne jedlá, polievky a nebodaj halušky by im asi nechutili. V kuchyni používajú veľa polotovarov, najčastejšie rôzne mäsá s prílohami a pre nás neznámymi omáčkami.“ „Ale Gerard si už zvykol na slovenský guláš, a veru mu ho musím často variť!“ so smiechom dodala Andrejka, mama maličkej Ley. „No vie byť aj tvrdohlavý a mimoriadne hrdý na svoj írsky pôvod. Rod O´Laughlinovcov (preklad mena: tí, čo prišli od jazier z hôr) patrí medzi najstaršie historické rody v Írsku, majú krásny erb a certifikát z historického ústavu v Burnatty,“ dokončila rodinnú story.
Mimochodom, aj Gerard ako mladý chlapec hral na bubny v mestskom Pipe Bande.

Dobrí anjeli

Pallas je rodinná firma na juhu mesta. Z malej hydinárne dokázal od roku 1980 jeho zakladateľ Tim Geary postupne po celom Írsku vybudovať prioritnú dodávateľskú sieť čerstvých, mrazených potravín a polotovarov pre nemocnice, hypemarekty, letiská, reštauračné zariadenia... Sto kamiónov rozvezie každý týždeň výrobky pre osemnásťtisíc odberateľov. A prečo píšeme práve o Pallase? Milan Trečer z Likavky vysvetlil: „Väčšina Liptákov tu našla prácu. Doslova nás pri hľadaní zamestnania šokovali také skutočnosti, ktoré by sa na Slovensku nestali. Napríklad, keď sme blúdili večer po uliciach mesta, zastavilo pri nás auto a mladá matka s dieťaťom sa opýtala, ako nám môže pomôcť. Každý z Írov sa na ulici pozdraví. Šéfovia sú takí pozorní k nám, že ak sa niekto v práci necíti dobre, ponúknu možnosť na oddýchnutie alebo vypitie kávy.“ A Robo Grom z Ružomberka so Slávom dopovedali: „Personálny vedúci O´Brien nás každého dobre pozná. Obaja s majiteľom Gearym majú veľmi silné sociálne cítenie. Vedia, že dobré zaobchádzanie s pracovníkmi je zárukou kvalitnej práce. Zistili, že na nás sa môžu spoľahnúť a my im to vďačne oplácame. Naši šéfovia pomáhajú mnohým športovým klubom, školám, invalidom, nemocniciam, ba dokonca aj deťom z postihnutej školy v Černobyle na Ukrajine.“ Pointu rozhovor dal Robert Rišo: „Spomienky na prvé dojmy a prívetivé prijatie ma stále udržujú v tomto meste a v úplnej lojalite voči firme.“ Čudujete sa, že potom na priečelí vchodu do Pallasu povieva aj slovenská zástava?

O 41 km na sever

Tam sa nachádza sedemde­siatšesťtisícové sídlo Limerick. Historické sídlo kráľa Jána, významné stredisko priemyslu a dopravy. Nad úzkymi starými ulicami v city centre sa týčia mnohé výškové budovy. V ich tieni sa ukrýva odvrátená tvár mesta - po Dubline najvyššia kriminalita v Írsku! Tlač denne uverejňuje šokujúce správy: Šestnásťroční tínedžeri poškodili v kostole sochu sv. Jána. V poslednom desaťročí vrcholí na uliciach mesta rivalita medzi gangmi. Ide i miliónové zisky z predaja kokaínu. Narastá počet mladých drogových dílerov, znásilnení, únosov, prípadov podpaľačstva a vrážd. Vrahmi sa stávajú potetovaní mladíci do dvadsať rokov. Z vyše tridsať políciou hľadaných najväčších zločincov už bolo zastrelených šestnásť... Zatiaľ sa takýto život Newcastlu West vyhýba.

Plány a budúcnosť

Maličká Lea O´Laughlin bude vyrastať v Írsku aj v Ružomberku. Po nej príde na svet v Newcastli West na budúci rok potomok Lívie a Dávida, a potom ďalšie deti... Vstup do EÚ umožňuje mladým Slovákom prácovať aj vo veľmi vzdialených štátoch. Vďaka moderným lietadlám ste za tri hodiny z letiska pri Krakove v írskom Shannone.
Aké plány majú naši Dolnoliptáci? Milan Trečer povedal: „Ešte rok budem pracovať v Írsku, potom zostanem v Liptove. Ťahá ma za priateľkou.“ Evka Omastová má iné plány: „Po skončení základnej školy si zoberiem dcérku k sebe.Tu bude študovať, zdokonalí sa v angličtine. Vrátime sa najskôr za sedem či osem rokov, potom začnem podnikať.“ Robert Riša v Írsku zostane minimálne štyri roky. Prezieravo dáva percentá zo zárobku do tretieho dôchodkového piliera v Írsku, na čo mu prispieva aj Pallas. Vie, že jeho penzia bude bohatšia. Robert Grom uzatvára dnešný príbeh: „Asi zostanem v Írsku navždy. Je tu vysoká životná úroveň, krásne pláže. Večne zelený ostrov je pre mňa najkrajším na svete. A domov rád prídem pozrieť sa na rodičov, porozprávať sa s kamarátmi.“
Sláintá je prastarý keltský pozdrav. Íri ho vravia pri prípitku, pri želaní všetkého najlepšieho či dobrého zdravia. Sláintá.

Najčítanejšie na My Liptov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi
 2. Trvalá udržateľnosť v obchode – prečo by vás mala zaujímať?
 3. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu
 4. Ako skĺbiť remeslo a moderné technológie? Inšpirujte sa Bajkery
 5. SCANDI 2023: prehliadka súčasného severského filmu
 6. Benátky a Verona: zažite pôsobivé kúsky mozaiky severu Talianska
 7. Stockerka štartuje predaj bytov s cenami, ktoré prekvapia
 8. Eurohub Rokycany posilňuje a zrýchľuje spojenie s Nemeckom
 1. Svalovice sa netreba obávať
 2. Students today, innovators tomorrow, learners forever
 3. Study program MANAGEMENT in English language
 4. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi
 5. Bude rok 2023 naozaj náročný na osobné financie?
 6. Nadácia COOP Jednota zatraktívňuje regióny
 7. Trvalá udržateľnosť v obchode – prečo by vás mala zaujímať?
 8. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu
 1. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi 7 267
 2. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu 5 617
 3. Benátky a Verona: zažite pôsobivé kúsky mozaiky severu Talianska 3 444
 4. Stockerka štartuje predaj bytov s cenami, ktoré prekvapia 2 277
 5. Trvalá udržateľnosť v obchode – prečo by vás mala zaujímať? 1 802
 6. Košičanom budeme dodávať teplo za tretinové ceny aj tento rok 1 523
 7. Radi čítate a ešte radšej tvoríte? Toto je 40 dôvodov pre Vás 1 390
 8. Sardínia ukáže iné Taliansko. Oviec má raz toľko než obyvateľov 1 374

Blogy SME

 1. Ctirad Klimčík: Od Havla do Pavla
 2. Tupou Ceruzou: Prezident Pavel
 3. Anna Miľanová: Konvencie a jednotlivec...
 4. Ján Škerko: Čo je hlavnou chybou Progresívneho Slovenska?
 5. Ján Šeďo: On to tak nemyslel, to médiá nepochopili...no nazdar.
 6. Ivan Mlynár: Ficov nebeský mandát deň po predčasných voľbách
 7. Ľuboš Vodička: Kostoly za hradbami: Malá Mača
 8. Dušan Koniar: Dzurindov projekt valcuje čítanosť aj diskusie
 1. Rastislav Puchala: Vraj je to sfetovaný trpaslík 30 474
 2. Peter Remeselník: Narazil autom do ľudí, zranil chodkyňu a ušiel ! 16 645
 3. Martin Plesch: Pán primátor, načo vlastne máme Mestskú políciu v Bratislave? 8 082
 4. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles 6 978
 5. Rastislav Čurma: Divotvorný Kráľovský Chlmec - Maďar, maďarský, najmaďarskejší 4 383
 6. Ján Šeďo: Sliepky na Ukrajine sú iné ako naše ? 3 754
 7. Tereza Kazdová: Fico má rád pekné ženy, Babiš je na blondíny. Verejný diskurz volá po feministoch 3 707
 8. Ján Valchár: Jedenásť mesiacov štvordňovej operácie (Moskvu ale ubránime!) 3 451
 1. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 55. - Antarktída - Ako sa vydali Vivian Fuchs a Edmund Hillary naprieč Antarktídou (1955-1958)
 3. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 54. - Antarktída - Posledné tri Byrdove expedície (1939 - 1956)
 5. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Potuluje sa tu starý blázon
 6. Jiří Ščobák: Tipovanie je cesta do pekla. Aj keď to robíte so štátnou firmou
 7. Jiří Ščobák: Avatar 2: Začátek nového příběhu
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 53. - Antarktída - Druhá Byrdova antarktická expedícia (1933 - 1935)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Príčina vzniku požiaru nie je známa.

Rodiny prišli za pár minút o strechu nad hlavou.


Romana Vicianová 27. jan
MY | TOP správy z regiónov

Pozrite si výber TOP správ z regiónov.


27. jan
Kúpeľný dom Choč tvorí dominantu kúpeľného areálu v Lúčkach.

Stáť bude pri kúpeľnom dome Choč.


Romana Vicianová 27. jan
Ilustračná fotografia.

Prinášame veľký prehľad rodičovských príspevkov a dávok.


27. jan

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Blogy SME

 1. Ctirad Klimčík: Od Havla do Pavla
 2. Tupou Ceruzou: Prezident Pavel
 3. Anna Miľanová: Konvencie a jednotlivec...
 4. Ján Škerko: Čo je hlavnou chybou Progresívneho Slovenska?
 5. Ján Šeďo: On to tak nemyslel, to médiá nepochopili...no nazdar.
 6. Ivan Mlynár: Ficov nebeský mandát deň po predčasných voľbách
 7. Ľuboš Vodička: Kostoly za hradbami: Malá Mača
 8. Dušan Koniar: Dzurindov projekt valcuje čítanosť aj diskusie
 1. Rastislav Puchala: Vraj je to sfetovaný trpaslík 30 474
 2. Peter Remeselník: Narazil autom do ľudí, zranil chodkyňu a ušiel ! 16 645
 3. Martin Plesch: Pán primátor, načo vlastne máme Mestskú políciu v Bratislave? 8 082
 4. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles 6 978
 5. Rastislav Čurma: Divotvorný Kráľovský Chlmec - Maďar, maďarský, najmaďarskejší 4 383
 6. Ján Šeďo: Sliepky na Ukrajine sú iné ako naše ? 3 754
 7. Tereza Kazdová: Fico má rád pekné ženy, Babiš je na blondíny. Verejný diskurz volá po feministoch 3 707
 8. Ján Valchár: Jedenásť mesiacov štvordňovej operácie (Moskvu ale ubránime!) 3 451
 1. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 55. - Antarktída - Ako sa vydali Vivian Fuchs a Edmund Hillary naprieč Antarktídou (1955-1958)
 3. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 54. - Antarktída - Posledné tri Byrdove expedície (1939 - 1956)
 5. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Potuluje sa tu starý blázon
 6. Jiří Ščobák: Tipovanie je cesta do pekla. Aj keď to robíte so štátnou firmou
 7. Jiří Ščobák: Avatar 2: Začátek nového příběhu
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 53. - Antarktída - Druhá Byrdova antarktická expedícia (1933 - 1935)

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu