Ako sa žije v Liptákom v Írsku

Za posledné tri roky sa do mestečka Newcastle West (NCW) v grófstve Limerick na stredozápade Írska prisťahovalo do tridsať Slovákov z Ružomberka a okolitých obcí. 24. júna spoločne pokrstili maličkú Leu Sophiu O´Laughlin, prvé slovensko-írske dieťa Andrejky Struhárovej a námorníka Gerarda. Vycestovanie starých rodičov z Ružomberka za nimi bolo príležitosťou na získanie obrazu o živote v ďalekej cudzine. Fáilte go Ireland. Vitajte v Írsku.

Cesta do neznáma

Azda prvými odvážlivcami, ktorí do Írska pricestovali, boli Likavčania Slávo Colotka s Robom Rišom. „Najprv sme prišli do Dublinu.Tam sme robotu nenašli. Známy od Lučenca nám dal adresu mäsiara v NCW.Ten poslal SMS, že firma Pallas prijíma nových zamestnancov,“ spomínal Slávo. Robert dodal: „Najväčší problém bol anglický jazyk. Ten sme nevedeli. Výhodou bola naša prispôsobivosť a ochota robiť dobre čokoľvek. Teraz tu dokážem ušetriť z môjho týždenného toľko, že môžem prilepšovať mame k dôchodku.“ Dnes stretnete v meste dievčatá a chlapcov aj z Martinčeka, Ružomberka, Liptovskej Štiavnice alebo z Liptovských Sliačov.

Spolužitie

Komunita Liptákov je veľmi súdržná. Tvoria ostrovček medzi dvesto cudzincami. V stavebníctve, doprave, službách tu robia aj Trenčania, Oravci, Šarišania, z iných národov Poliaci, Litovci, Česi. Ružomberčanka Helena prišla za mužom aj s deťmi. Povedala: „Manžel Leonard prišiel robiť do Pallasu ako šofér. Svedomitou prácou si on aj náš najstarší syn získali takú dôveru zakladateľa firmy, že syn Martin bol vo februári v Bratislave na konkurze vyberať nových vodičov. Aj ja som zamestnaná v tejto firme. Náš spoločný zárobok umožňuje celej rodine bývať v peknej rodinnej vile. Mladší syn Tomáš chodí do tunajšej strednej školy.“ K rozhovoru sa pridal aj ich syn: „Už mám nových írskych priateľov, angličtina mi nerobí problémy. Chcem získať leaving certificate (maturitný list) a potom študovať doma alebo v Limericku hotelový manažment.“
Skoro všetci Liptáci boli na krste maličkej Ley. A ďalší Slováci v meste poslali šťastným rodičom štyristo euro! Čo k tomu dodať?

Historické mesto

Newcastle West má s okolitými farmami približne desaťtisíc obyvateľov. Vzniklo ako sídlo kráľa Desmonda v 13. storočí. Pôvodné ulice sú veľmi úzke, domy, obchodíky a malé bary jednoposchodové. Kráľovské výsady ho urobili trhovým mestom. Vstup Írska do EÚ spôsobil jeho nebývalý stavebný rozvoj. Doslova ako huby po daždi rastú po jeho okraji nové moderné štvrte, stavebný boom zasiahol aj individuálnu bytovú výstavbu. „Slováci majú veľkú výhodu. Kedykoľvek si môžu prenajať kompletne zariadený nový byt alebo dom. Íri stavajú domy veľmi rýchlo, nemajú tu pivnice ani garáže. Voda je zadarmo, drahá je elektrická energia a vykurovanie,“ vysvetľoval Helenin manžel Leonard. Liptáci si nemôžu privyknúť na chladné letá, sychravé morské ovzdušie a prívaly oceánskych lejakov s nápormi vetra, ktoré za minútu premočia každého do nitky.

Hudba a festivaly

Lein starý otec z Ružomberka sa venuje celý život hudbe. Každý pobyt v Írsku je pre neho príležitosťou na spoznávanie írskej hudby. „V Newcastli West majú výborný Pipe Band. V júni jeho osem bubeníkov získalo na Východoírskom šampionáte v Howthe tretie miesto a gajdoši s píšťalami obsadili druhé miesto,“ informoval Vladimír Struhár a pridáva: „Milo ma prekvapila starostlivosť oficiálnych miest o udržiavanie hudobných tradícií. Každému baru, kde sa hrá originálna írska hudba, sa udeľuje po prísnom výbere výročná cena, tzv. award. A túto veľkú okrúhlu bronzovú plaketu si umiestni majiteľ na stenu pri vchode. Niektoré bary majú aj niekoľko awardov.“ A festivaly? Folklórny festival Východná trvá tri dni a má celoslovenský charakter. V Newcastli Weste trvá aprílový Arts Festival až päť dní. Národný historický týždeň v septembri tiež. Okrem toho v meste bývajú v priebehu roka ďalšie festivaly a slávnosti. „Škoda, že nemôžeme všetci pre rôzny pracovný čas uvidieť všetky podujatia, lebo začínajú už dopoludnia,“ posťažovala sa Anička Ondrejková z Liptovských Sliačov.

Akí sú Íri?

Samozrejme, svojrázni. Do práce a na nákupy jazdia všetci na autách. Priemerná rodina má aj dva-tri. Ich súdržnosť sa prejavuje v oveľa väčšej úcte k rodičom. Široké príbuzenstvo s priateľmi oslavuje každé narodeniny a rodinné oslavy v bare. Ale každý si pitie platí sám. Svadba nie je špás - bežne stojí štrnásťtisíc euro! Ak prišlo na krstiny sto ľudí, na svadbe ich bolo isto vyše tristo. „Na írsku stravu si treba zvyknúť,“ pridala sa Eva Omastová z Liptovskej Štiavnice. A pokračuje: „Naše múčne jedlá, polievky a nebodaj halušky by im asi nechutili. V kuchyni používajú veľa polotovarov, najčastejšie rôzne mäsá s prílohami a pre nás neznámymi omáčkami.“ „Ale Gerard si už zvykol na slovenský guláš, a veru mu ho musím často variť!“ so smiechom dodala Andrejka, mama maličkej Ley. „No vie byť aj tvrdohlavý a mimoriadne hrdý na svoj írsky pôvod. Rod O´Laughlinovcov (preklad mena: tí, čo prišli od jazier z hôr) patrí medzi najstaršie historické rody v Írsku, majú krásny erb a certifikát z historického ústavu v Burnatty,“ dokončila rodinnú story.
Mimochodom, aj Gerard ako mladý chlapec hral na bubny v mestskom Pipe Bande.

Dobrí anjeli

Pallas je rodinná firma na juhu mesta. Z malej hydinárne dokázal od roku 1980 jeho zakladateľ Tim Geary postupne po celom Írsku vybudovať prioritnú dodávateľskú sieť čerstvých, mrazených potravín a polotovarov pre nemocnice, hypemarekty, letiská, reštauračné zariadenia... Sto kamiónov rozvezie každý týždeň výrobky pre osemnásťtisíc odberateľov. A prečo píšeme práve o Pallase? Milan Trečer z Likavky vysvetlil: „Väčšina Liptákov tu našla prácu. Doslova nás pri hľadaní zamestnania šokovali také skutočnosti, ktoré by sa na Slovensku nestali. Napríklad, keď sme blúdili večer po uliciach mesta, zastavilo pri nás auto a mladá matka s dieťaťom sa opýtala, ako nám môže pomôcť. Každý z Írov sa na ulici pozdraví. Šéfovia sú takí pozorní k nám, že ak sa niekto v práci necíti dobre, ponúknu možnosť na oddýchnutie alebo vypitie kávy.“ A Robo Grom z Ružomberka so Slávom dopovedali: „Personálny vedúci O´Brien nás každého dobre pozná. Obaja s majiteľom Gearym majú veľmi silné sociálne cítenie. Vedia, že dobré zaobchádzanie s pracovníkmi je zárukou kvalitnej práce. Zistili, že na nás sa môžu spoľahnúť a my im to vďačne oplácame. Naši šéfovia pomáhajú mnohým športovým klubom, školám, invalidom, nemocniciam, ba dokonca aj deťom z postihnutej školy v Černobyle na Ukrajine.“ Pointu rozhovor dal Robert Rišo: „Spomienky na prvé dojmy a prívetivé prijatie ma stále udržujú v tomto meste a v úplnej lojalite voči firme.“ Čudujete sa, že potom na priečelí vchodu do Pallasu povieva aj slovenská zástava?

O 41 km na sever

Tam sa nachádza sedemde­siatšesťtisícové sídlo Limerick. Historické sídlo kráľa Jána, významné stredisko priemyslu a dopravy. Nad úzkymi starými ulicami v city centre sa týčia mnohé výškové budovy. V ich tieni sa ukrýva odvrátená tvár mesta - po Dubline najvyššia kriminalita v Írsku! Tlač denne uverejňuje šokujúce správy: Šestnásťroční tínedžeri poškodili v kostole sochu sv. Jána. V poslednom desaťročí vrcholí na uliciach mesta rivalita medzi gangmi. Ide i miliónové zisky z predaja kokaínu. Narastá počet mladých drogových dílerov, znásilnení, únosov, prípadov podpaľačstva a vrážd. Vrahmi sa stávajú potetovaní mladíci do dvadsať rokov. Z vyše tridsať políciou hľadaných najväčších zločincov už bolo zastrelených šestnásť... Zatiaľ sa takýto život Newcastlu West vyhýba.

Plány a budúcnosť

Maličká Lea O´Laughlin bude vyrastať v Írsku aj v Ružomberku. Po nej príde na svet v Newcastli West na budúci rok potomok Lívie a Dávida, a potom ďalšie deti... Vstup do EÚ umožňuje mladým Slovákom prácovať aj vo veľmi vzdialených štátoch. Vďaka moderným lietadlám ste za tri hodiny z letiska pri Krakove v írskom Shannone.
Aké plány majú naši Dolnoliptáci? Milan Trečer povedal: „Ešte rok budem pracovať v Írsku, potom zostanem v Liptove. Ťahá ma za priateľkou.“ Evka Omastová má iné plány: „Po skončení základnej školy si zoberiem dcérku k sebe.Tu bude študovať, zdokonalí sa v angličtine. Vrátime sa najskôr za sedem či osem rokov, potom začnem podnikať.“ Robert Riša v Írsku zostane minimálne štyri roky. Prezieravo dáva percentá zo zárobku do tretieho dôchodkového piliera v Írsku, na čo mu prispieva aj Pallas. Vie, že jeho penzia bude bohatšia. Robert Grom uzatvára dnešný príbeh: „Asi zostanem v Írsku navždy. Je tu vysoká životná úroveň, krásne pláže. Večne zelený ostrov je pre mňa najkrajším na svete. A domov rád prídem pozrieť sa na rodičov, porozprávať sa s kamarátmi.“
Sláintá je prastarý keltský pozdrav. Íri ho vravia pri prípitku, pri želaní všetkého najlepšieho či dobrého zdravia. Sláintá.

Autor: Vladimír Struhár

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Deň narcisov už po piatykrát v dm
  2. Nissan Qashqai: Facelift prináša množstvo inovatívnych vylepšení
  3. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  4. Gymnazisti z Nového Mesta nad Váhom sa h3kovali
  5. Aj jedenáste ocenenie Slovak Superbrands Award putuje do dm
  6. Autocentrá AAA AUTO už za prvý štvrťrok predali 26 000 vozidiel
  7. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  8. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 836
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 427
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 881
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 3 490
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 136
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 887
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 369
  8. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 1 860
  1. Michal Pavlík: Patrí k sebe šport a politika ?
  2. Peter Krivda Soliwarski: Túlačky CCXI - Daorson /BiH/
  3. Ondřej Havelka: Nazí adamité. Africké bohoslužby v rouše Evině
  4. Portu Fin Blog: Pri investovaní treba pamätať aj na poplatky, vedia si vypýtať tisíce eur
  5. Lucia Kleštincová: Prepíšme (inak dopredu istú) budúcnosť demokracie EÚ
  6. Viktor Pamula: Viceprimátor poslancom
  7. Danica Chames: Ako (ne)rozbehnúť malý online biznis
  8. Jozef Varga: Krkavci / 59. /
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 113 168
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi 75 006
  3. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 41 271
  4. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 697
  5. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 475
  6. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 582
  7. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí? 16 879
  8. Leonard Malacký: Kam z Bratislavy - na trip do najkrajšej obce na Dunaji 10 707
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Iveta Koreňová.

Predškoláci hovoria čoraz horšie.


Ružomberok s nečakanou prehrou.

Futbalistom MFK Ružomberok odvetný semifinálový zápas Slovnaft Cupu proti Odeve Lipany absolútne nevyšiel. Účastník našej najvyššej súťaže podľahol treťoligistovi 0:1.


Ján Svrček

Pamätnou medailou ministra obrany ocenili v stredu v Liptovskom Mikuláši desať bývalých príslušníkov pomocných technických práporov (PTP). Išlo o vojenské tábory nútených prác.


TASR
Vlkolínec je pamiatkovou rezerváciou ľudovej architektúry.

Dve kasy pred osadou plánujú zrušiť.


Najčítanejšie články MyRegiony.sk

  1. Michal Pavlík: Patrí k sebe šport a politika ?
  2. Peter Krivda Soliwarski: Túlačky CCXI - Daorson /BiH/
  3. Ondřej Havelka: Nazí adamité. Africké bohoslužby v rouše Evině
  4. Portu Fin Blog: Pri investovaní treba pamätať aj na poplatky, vedia si vypýtať tisíce eur
  5. Lucia Kleštincová: Prepíšme (inak dopredu istú) budúcnosť demokracie EÚ
  6. Viktor Pamula: Viceprimátor poslancom
  7. Danica Chames: Ako (ne)rozbehnúť malý online biznis
  8. Jozef Varga: Krkavci / 59. /
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 113 168
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi 75 006
  3. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 41 271
  4. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 697
  5. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 475
  6. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 582
  7. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí? 16 879
  8. Leonard Malacký: Kam z Bratislavy - na trip do najkrajšej obce na Dunaji 10 707
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu