Pondelok, 25. október, 2021 | Meniny má AurelKrížovkyKrížovky

Ako sa žije v Liptákom v Írsku

Za posledné tri roky sa do mestečka Newcastle West (NCW) v grófstve Limerick na stredozápade Írska prisťahovalo do tridsať Slovákov z Ružomberka a okolitých obcí. 24. júna spoločne pokrstili maličkú Leu Sophiu O´Laughlin, prvé slovensko-írske dieťa Andrejky Struhárovej a námorníka Gerarda. Vycestovanie starých rodičov z Ružomberka za nimi bolo príležitosťou na získanie obrazu o živote v ďalekej cudzine. Fáilte go Ireland. Vitajte v Írsku.

Cesta do neznáma

Azda prvými odvážlivcami, ktorí do Írska pricestovali, boli Likavčania Slávo Colotka s Robom Rišom. „Najprv sme prišli do Dublinu.Tam sme robotu nenašli. Známy od Lučenca nám dal adresu mäsiara v NCW.Ten poslal SMS, že firma Pallas prijíma nových zamestnancov,“ spomínal Slávo. Robert dodal: „Najväčší problém bol anglický jazyk. Ten sme nevedeli. Výhodou bola naša prispôsobivosť a ochota robiť dobre čokoľvek. Teraz tu dokážem ušetriť z môjho týždenného toľko, že môžem prilepšovať mame k dôchodku.“ Dnes stretnete v meste dievčatá a chlapcov aj z Martinčeka, Ružomberka, Liptovskej Štiavnice alebo z Liptovských Sliačov.

Spolužitie

Komunita Liptákov je veľmi súdržná. Tvoria ostrovček medzi dvesto cudzincami. V stavebníctve, doprave, službách tu robia aj Trenčania, Oravci, Šarišania, z iných národov Poliaci, Litovci, Česi. Ružomberčanka Helena prišla za mužom aj s deťmi. Povedala: „Manžel Leonard prišiel robiť do Pallasu ako šofér. Svedomitou prácou si on aj náš najstarší syn získali takú dôveru zakladateľa firmy, že syn Martin bol vo februári v Bratislave na konkurze vyberať nových vodičov. Aj ja som zamestnaná v tejto firme. Náš spoločný zárobok umožňuje celej rodine bývať v peknej rodinnej vile. Mladší syn Tomáš chodí do tunajšej strednej školy.“ K rozhovoru sa pridal aj ich syn: „Už mám nových írskych priateľov, angličtina mi nerobí problémy. Chcem získať leaving certificate (maturitný list) a potom študovať doma alebo v Limericku hotelový manažment.“
Skoro všetci Liptáci boli na krste maličkej Ley. A ďalší Slováci v meste poslali šťastným rodičom štyristo euro! Čo k tomu dodať?

Historické mesto

Newcastle West má s okolitými farmami približne desaťtisíc obyvateľov. Vzniklo ako sídlo kráľa Desmonda v 13. storočí. Pôvodné ulice sú veľmi úzke, domy, obchodíky a malé bary jednoposchodové. Kráľovské výsady ho urobili trhovým mestom. Vstup Írska do EÚ spôsobil jeho nebývalý stavebný rozvoj. Doslova ako huby po daždi rastú po jeho okraji nové moderné štvrte, stavebný boom zasiahol aj individuálnu bytovú výstavbu. „Slováci majú veľkú výhodu. Kedykoľvek si môžu prenajať kompletne zariadený nový byt alebo dom. Íri stavajú domy veľmi rýchlo, nemajú tu pivnice ani garáže. Voda je zadarmo, drahá je elektrická energia a vykurovanie,“ vysvetľoval Helenin manžel Leonard. Liptáci si nemôžu privyknúť na chladné letá, sychravé morské ovzdušie a prívaly oceánskych lejakov s nápormi vetra, ktoré za minútu premočia každého do nitky.

Hudba a festivaly

Lein starý otec z Ružomberka sa venuje celý život hudbe. Každý pobyt v Írsku je pre neho príležitosťou na spoznávanie írskej hudby. „V Newcastli West majú výborný Pipe Band. V júni jeho osem bubeníkov získalo na Východoírskom šampionáte v Howthe tretie miesto a gajdoši s píšťalami obsadili druhé miesto,“ informoval Vladimír Struhár a pridáva: „Milo ma prekvapila starostlivosť oficiálnych miest o udržiavanie hudobných tradícií. Každému baru, kde sa hrá originálna írska hudba, sa udeľuje po prísnom výbere výročná cena, tzv. award. A túto veľkú okrúhlu bronzovú plaketu si umiestni majiteľ na stenu pri vchode. Niektoré bary majú aj niekoľko awardov.“ A festivaly? Folklórny festival Východná trvá tri dni a má celoslovenský charakter. V Newcastli Weste trvá aprílový Arts Festival až päť dní. Národný historický týždeň v septembri tiež. Okrem toho v meste bývajú v priebehu roka ďalšie festivaly a slávnosti. „Škoda, že nemôžeme všetci pre rôzny pracovný čas uvidieť všetky podujatia, lebo začínajú už dopoludnia,“ posťažovala sa Anička Ondrejková z Liptovských Sliačov.

Akí sú Íri?

Samozrejme, svojrázni. Do práce a na nákupy jazdia všetci na autách. Priemerná rodina má aj dva-tri. Ich súdržnosť sa prejavuje v oveľa väčšej úcte k rodičom. Široké príbuzenstvo s priateľmi oslavuje každé narodeniny a rodinné oslavy v bare. Ale každý si pitie platí sám. Svadba nie je špás - bežne stojí štrnásťtisíc euro! Ak prišlo na krstiny sto ľudí, na svadbe ich bolo isto vyše tristo. „Na írsku stravu si treba zvyknúť,“ pridala sa Eva Omastová z Liptovskej Štiavnice. A pokračuje: „Naše múčne jedlá, polievky a nebodaj halušky by im asi nechutili. V kuchyni používajú veľa polotovarov, najčastejšie rôzne mäsá s prílohami a pre nás neznámymi omáčkami.“ „Ale Gerard si už zvykol na slovenský guláš, a veru mu ho musím často variť!“ so smiechom dodala Andrejka, mama maličkej Ley. „No vie byť aj tvrdohlavý a mimoriadne hrdý na svoj írsky pôvod. Rod O´Laughlinovcov (preklad mena: tí, čo prišli od jazier z hôr) patrí medzi najstaršie historické rody v Írsku, majú krásny erb a certifikát z historického ústavu v Burnatty,“ dokončila rodinnú story.
Mimochodom, aj Gerard ako mladý chlapec hral na bubny v mestskom Pipe Bande.

Dobrí anjeli

Pallas je rodinná firma na juhu mesta. Z malej hydinárne dokázal od roku 1980 jeho zakladateľ Tim Geary postupne po celom Írsku vybudovať prioritnú dodávateľskú sieť čerstvých, mrazených potravín a polotovarov pre nemocnice, hypemarekty, letiská, reštauračné zariadenia... Sto kamiónov rozvezie každý týždeň výrobky pre osemnásťtisíc odberateľov. A prečo píšeme práve o Pallase? Milan Trečer z Likavky vysvetlil: „Väčšina Liptákov tu našla prácu. Doslova nás pri hľadaní zamestnania šokovali také skutočnosti, ktoré by sa na Slovensku nestali. Napríklad, keď sme blúdili večer po uliciach mesta, zastavilo pri nás auto a mladá matka s dieťaťom sa opýtala, ako nám môže pomôcť. Každý z Írov sa na ulici pozdraví. Šéfovia sú takí pozorní k nám, že ak sa niekto v práci necíti dobre, ponúknu možnosť na oddýchnutie alebo vypitie kávy.“ A Robo Grom z Ružomberka so Slávom dopovedali: „Personálny vedúci O´Brien nás každého dobre pozná. Obaja s majiteľom Gearym majú veľmi silné sociálne cítenie. Vedia, že dobré zaobchádzanie s pracovníkmi je zárukou kvalitnej práce. Zistili, že na nás sa môžu spoľahnúť a my im to vďačne oplácame. Naši šéfovia pomáhajú mnohým športovým klubom, školám, invalidom, nemocniciam, ba dokonca aj deťom z postihnutej školy v Černobyle na Ukrajine.“ Pointu rozhovor dal Robert Rišo: „Spomienky na prvé dojmy a prívetivé prijatie ma stále udržujú v tomto meste a v úplnej lojalite voči firme.“ Čudujete sa, že potom na priečelí vchodu do Pallasu povieva aj slovenská zástava?

O 41 km na sever

Tam sa nachádza sedemde­siatšesťtisícové sídlo Limerick. Historické sídlo kráľa Jána, významné stredisko priemyslu a dopravy. Nad úzkymi starými ulicami v city centre sa týčia mnohé výškové budovy. V ich tieni sa ukrýva odvrátená tvár mesta - po Dubline najvyššia kriminalita v Írsku! Tlač denne uverejňuje šokujúce správy: Šestnásťroční tínedžeri poškodili v kostole sochu sv. Jána. V poslednom desaťročí vrcholí na uliciach mesta rivalita medzi gangmi. Ide i miliónové zisky z predaja kokaínu. Narastá počet mladých drogových dílerov, znásilnení, únosov, prípadov podpaľačstva a vrážd. Vrahmi sa stávajú potetovaní mladíci do dvadsať rokov. Z vyše tridsať políciou hľadaných najväčších zločincov už bolo zastrelených šestnásť... Zatiaľ sa takýto život Newcastlu West vyhýba.

Plány a budúcnosť

Maličká Lea O´Laughlin bude vyrastať v Írsku aj v Ružomberku. Po nej príde na svet v Newcastli West na budúci rok potomok Lívie a Dávida, a potom ďalšie deti... Vstup do EÚ umožňuje mladým Slovákom prácovať aj vo veľmi vzdialených štátoch. Vďaka moderným lietadlám ste za tri hodiny z letiska pri Krakove v írskom Shannone.
Aké plány majú naši Dolnoliptáci? Milan Trečer povedal: „Ešte rok budem pracovať v Írsku, potom zostanem v Liptove. Ťahá ma za priateľkou.“ Evka Omastová má iné plány: „Po skončení základnej školy si zoberiem dcérku k sebe.Tu bude študovať, zdokonalí sa v angličtine. Vrátime sa najskôr za sedem či osem rokov, potom začnem podnikať.“ Robert Riša v Írsku zostane minimálne štyri roky. Prezieravo dáva percentá zo zárobku do tretieho dôchodkového piliera v Írsku, na čo mu prispieva aj Pallas. Vie, že jeho penzia bude bohatšia. Robert Grom uzatvára dnešný príbeh: „Asi zostanem v Írsku navždy. Je tu vysoká životná úroveň, krásne pláže. Večne zelený ostrov je pre mňa najkrajším na svete. A domov rád prídem pozrieť sa na rodičov, porozprávať sa s kamarátmi.“
Sláintá je prastarý keltský pozdrav. Íri ho vravia pri prípitku, pri želaní všetkého najlepšieho či dobrého zdravia. Sláintá.

Najčítanejšie na My Liptov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch
 2. Ako sa technologické spoločnosti starajú o bezpečnosť platieb
 3. Nechajte kryptomeny na Fumbi
 4. Chcete ušetriť na aute? Namiesto kúpy si ho prenajmite
 5. Pandémia upozornila na automatizáciu. Nahradí ľudí technika?
 6. Ocenenie získali Innovatrics, Kellys Bicycles a Bivio
 7. Chladené halušky? Od tejto firmy si ich obľúbili na Slovensku
 8. Najtajnejšie ponuky módnych kúskov v Európe – iba na pozvanie
 9. Vraciame spoločnosti priazeň, ktorú nám už 30 rokov prejavuje
 10. Rebríček: Kto sú najlepší zamestnávatelia na svete podľa Forbes?
 1. Rebríček: Kto sú najlepší zamestnávatelia na svete podľa Forbes?
 2. Vraciame spoločnosti priazeň, ktorú nám už 30 rokov prejavuje
 3. Tristo nových lavičiek pre Bratislavu vďaka ČSOB nadácii
 4. Profesor Alexy: S plastmi sa musíme naučiť zaobchádzať
 5. Najtajnejšie ponuky módnych kúskov v Európe – iba na pozvanie
 6. Chladené halušky? Od tejto firmy si ich obľúbili na Slovensku
 7. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 8. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 9. Zánovné vozidlá na slovenskom trhu za rok zdraželi až o 15 %
 10. Oprášte cestovateľské plány, jeseň sa nesie v znamení poznávania
 1. Ako budú tento rok vyzerať vianočné dôchodky a kedy ich vyplatia 15 001
 2. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom 8 048
 3. Ako je na tom naša ekonomika? Začína sa konferencia #akonato 6 325
 4. Stravovacie zlozvyky Slovákov. Odborníci radia čomu sa vyvarovať 4 591
 5. Prichádzame o pamiatky? Obnoviť všetky by trvalo 180 rokov 3 635
 6. Oprášte cestovateľské plány, jeseň sa nesie v znamení poznávania 3 616
 7. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch 3 276
 8. Martinus vykupuje čítané knihy, spustil službu Knihovrátok 2 798
 9. Ako zamestnať cudzinca: Čo musíte vedieť a na čo si dať pozor 2 546
 10. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie 2 520

Blogy SME

 1. Miroslav Galovič: Stověžatá Praha trocha jinak aneb sedm pražských zastavení. Dnes čtvrté, "trip pěti mostů".
 2. Jozef Sitko: Je legitímna zmena volieb zmenou ústavy?
 3. Anton Kaiser: Florencia II.
 4. Pavol Jakubov: "Reformy" ministerky spravodlivosti
 5. Radoslav Medzihradský: Nádherné vyhliadky nad Hrhovom
 6. Soňa Fröhlichová: Švajčiarsky Pilatus (2132 m) – tajomná Dračia hora, opradená legendami a ako bonus slovenský personál
 7. Jaroslav Polaček: Odstránili sme už 15 billboardov, na ich mieste budú rásť stromy
 8. Jozef Sitko: Technicky (cenzúrou) mi pán správca už temer 2 hodiny nedovolí publikovať článok "Je legitimná zmena volieb zmenou Ústavy?" (čas 16.50 h. 24.10.)
 1. Robert Fico: Pán Kovačič z Markízy, ďakujem, vyhral som vďaka Vám 50 Eur! 32 623
 2. Matúš Lazúr: Neočkovaní dôchodcovia si vianočné príspevky nezaslúžia 16 470
 3. Věra Tepličková: Nepoškvrnené očkovanie - ďalší zázrak alebo zvrátenosť vlády neboráka Hegera? 11 667
 4. Jiří Ščobák: Paní Záborská, jste zbabělec! Dovedete cílit jen na nejsnadnější cíl - ženy 8 858
 5. Martina Hilbertová: Zomrela Gruberová, ktorú sme za komunizmu nemohli počúvať 6 298
 6. Rastislav Čurma: Kde zobrať vodičov kamiónov (Hommo na ceste zavadzalis) 5 971
 7. Stanislav Martinčko: Veno pre drahú nevestu z úradu práce v Pezinku?? 5 047
 8. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora) 4 821
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 4. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Mladí podnikatelia pestujú konopu uprostred liptovskej prírody. Vytvorili originálny projekt a s ním aj zdraviu prospešné produkty, ktoré teraz môžete vyhrať.


14. okt
Petra Vlhová skončila v úvodných pretekoch tretia.

Zatiaľ čo Rakúšankám to opäť nevyšlo, Vlhová v Söldene zopakovala tretie miesto spred roka a pripísala si do boja o veľký glóbus prvých 60 bodov.


SITA 23. okt
Architekt Ladislav Nagy hovorí, že ľudia si musia povedať, či chcú mať pod horou veľké hotely.

O tom ako by mali vyzerať horské strediská, kde robíme chyby a čo čaká naše horské strediská, sme sa rozprávali s architektom Ladislavom Nagyom.


23. okt
Liptáci vyhrávali 2:0, ale napokon body nebrali.

Hokejisti HC ‘05 Banská Bystrica otočili v zápase 10. kola Tipos extraligy duel na ľade MHK 32 Liptovský Mikuláš a zvíťazili 4:2. V tretej tretine dali všetky štyri góly.


TASR 22. okt

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

V nákupnom vozíku sa nachádzalo viac ako 150 položiek v hodnote takmer 500 eur.


SITA 23. okt

Ľuďom sa nepáčia najmä zjednosmernené ulice.


23. okt

Naháňačka a skrývačka po hornooravskom regióne trvala takmer týždeň. Viacerí chlapi si pri nej museli vyhrnúť rukávy.


23. okt

V bordových okresoch sú povinné respirátory a vonku rúška.


MOJ 20. okt

Blogy SME

 1. Miroslav Galovič: Stověžatá Praha trocha jinak aneb sedm pražských zastavení. Dnes čtvrté, "trip pěti mostů".
 2. Jozef Sitko: Je legitímna zmena volieb zmenou ústavy?
 3. Anton Kaiser: Florencia II.
 4. Pavol Jakubov: "Reformy" ministerky spravodlivosti
 5. Radoslav Medzihradský: Nádherné vyhliadky nad Hrhovom
 6. Soňa Fröhlichová: Švajčiarsky Pilatus (2132 m) – tajomná Dračia hora, opradená legendami a ako bonus slovenský personál
 7. Jaroslav Polaček: Odstránili sme už 15 billboardov, na ich mieste budú rásť stromy
 8. Jozef Sitko: Technicky (cenzúrou) mi pán správca už temer 2 hodiny nedovolí publikovať článok "Je legitimná zmena volieb zmenou Ústavy?" (čas 16.50 h. 24.10.)
 1. Robert Fico: Pán Kovačič z Markízy, ďakujem, vyhral som vďaka Vám 50 Eur! 32 623
 2. Matúš Lazúr: Neočkovaní dôchodcovia si vianočné príspevky nezaslúžia 16 470
 3. Věra Tepličková: Nepoškvrnené očkovanie - ďalší zázrak alebo zvrátenosť vlády neboráka Hegera? 11 667
 4. Jiří Ščobák: Paní Záborská, jste zbabělec! Dovedete cílit jen na nejsnadnější cíl - ženy 8 858
 5. Martina Hilbertová: Zomrela Gruberová, ktorú sme za komunizmu nemohli počúvať 6 298
 6. Rastislav Čurma: Kde zobrať vodičov kamiónov (Hommo na ceste zavadzalis) 5 971
 7. Stanislav Martinčko: Veno pre drahú nevestu z úradu práce v Pezinku?? 5 047
 8. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora) 4 821
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 4. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu