Sobota, 31. október, 2020 | Meniny má AurelaKrížovkyKrížovky

Ako sa žije v Liptákom v Írsku

Za posledné tri roky sa do mestečka Newcastle West (NCW) v grófstve Limerick na stredozápade Írska prisťahovalo do tridsať Slovákov z Ružomberka a okolitých obcí. 24. júna spoločne pokrstili maličkú Leu Sophiu O´Laughlin, prvé slovensko-írske dieťa Andrejky Struhárovej a námorníka Gerarda. Vycestovanie starých rodičov z Ružomberka za nimi bolo príležitosťou na získanie obrazu o živote v ďalekej cudzine. Fáilte go Ireland. Vitajte v Írsku.

Cesta do neznáma

Azda prvými odvážlivcami, ktorí do Írska pricestovali, boli Likavčania Slávo Colotka s Robom Rišom. „Najprv sme prišli do Dublinu.Tam sme robotu nenašli. Známy od Lučenca nám dal adresu mäsiara v NCW.Ten poslal SMS, že firma Pallas prijíma nových zamestnancov,“ spomínal Slávo. Robert dodal: „Najväčší problém bol anglický jazyk. Ten sme nevedeli. Výhodou bola naša prispôsobivosť a ochota robiť dobre čokoľvek. Teraz tu dokážem ušetriť z môjho týždenného toľko, že môžem prilepšovať mame k dôchodku.“ Dnes stretnete v meste dievčatá a chlapcov aj z Martinčeka, Ružomberka, Liptovskej Štiavnice alebo z Liptovských Sliačov.

Spolužitie

Komunita Liptákov je veľmi súdržná. Tvoria ostrovček medzi dvesto cudzincami. V stavebníctve, doprave, službách tu robia aj Trenčania, Oravci, Šarišania, z iných národov Poliaci, Litovci, Česi. Ružomberčanka Helena prišla za mužom aj s deťmi. Povedala: „Manžel Leonard prišiel robiť do Pallasu ako šofér. Svedomitou prácou si on aj náš najstarší syn získali takú dôveru zakladateľa firmy, že syn Martin bol vo februári v Bratislave na konkurze vyberať nových vodičov. Aj ja som zamestnaná v tejto firme. Náš spoločný zárobok umožňuje celej rodine bývať v peknej rodinnej vile. Mladší syn Tomáš chodí do tunajšej strednej školy.“ K rozhovoru sa pridal aj ich syn: „Už mám nových írskych priateľov, angličtina mi nerobí problémy. Chcem získať leaving certificate (maturitný list) a potom študovať doma alebo v Limericku hotelový manažment.“
Skoro všetci Liptáci boli na krste maličkej Ley. A ďalší Slováci v meste poslali šťastným rodičom štyristo euro! Čo k tomu dodať?

Historické mesto

Newcastle West má s okolitými farmami približne desaťtisíc obyvateľov. Vzniklo ako sídlo kráľa Desmonda v 13. storočí. Pôvodné ulice sú veľmi úzke, domy, obchodíky a malé bary jednoposchodové. Kráľovské výsady ho urobili trhovým mestom. Vstup Írska do EÚ spôsobil jeho nebývalý stavebný rozvoj. Doslova ako huby po daždi rastú po jeho okraji nové moderné štvrte, stavebný boom zasiahol aj individuálnu bytovú výstavbu. „Slováci majú veľkú výhodu. Kedykoľvek si môžu prenajať kompletne zariadený nový byt alebo dom. Íri stavajú domy veľmi rýchlo, nemajú tu pivnice ani garáže. Voda je zadarmo, drahá je elektrická energia a vykurovanie,“ vysvetľoval Helenin manžel Leonard. Liptáci si nemôžu privyknúť na chladné letá, sychravé morské ovzdušie a prívaly oceánskych lejakov s nápormi vetra, ktoré za minútu premočia každého do nitky.

Hudba a festivaly

Lein starý otec z Ružomberka sa venuje celý život hudbe. Každý pobyt v Írsku je pre neho príležitosťou na spoznávanie írskej hudby. „V Newcastli West majú výborný Pipe Band. V júni jeho osem bubeníkov získalo na Východoírskom šampionáte v Howthe tretie miesto a gajdoši s píšťalami obsadili druhé miesto,“ informoval Vladimír Struhár a pridáva: „Milo ma prekvapila starostlivosť oficiálnych miest o udržiavanie hudobných tradícií. Každému baru, kde sa hrá originálna írska hudba, sa udeľuje po prísnom výbere výročná cena, tzv. award. A túto veľkú okrúhlu bronzovú plaketu si umiestni majiteľ na stenu pri vchode. Niektoré bary majú aj niekoľko awardov.“ A festivaly? Folklórny festival Východná trvá tri dni a má celoslovenský charakter. V Newcastli Weste trvá aprílový Arts Festival až päť dní. Národný historický týždeň v septembri tiež. Okrem toho v meste bývajú v priebehu roka ďalšie festivaly a slávnosti. „Škoda, že nemôžeme všetci pre rôzny pracovný čas uvidieť všetky podujatia, lebo začínajú už dopoludnia,“ posťažovala sa Anička Ondrejková z Liptovských Sliačov.

Akí sú Íri?

Samozrejme, svojrázni. Do práce a na nákupy jazdia všetci na autách. Priemerná rodina má aj dva-tri. Ich súdržnosť sa prejavuje v oveľa väčšej úcte k rodičom. Široké príbuzenstvo s priateľmi oslavuje každé narodeniny a rodinné oslavy v bare. Ale každý si pitie platí sám. Svadba nie je špás - bežne stojí štrnásťtisíc euro! Ak prišlo na krstiny sto ľudí, na svadbe ich bolo isto vyše tristo. „Na írsku stravu si treba zvyknúť,“ pridala sa Eva Omastová z Liptovskej Štiavnice. A pokračuje: „Naše múčne jedlá, polievky a nebodaj halušky by im asi nechutili. V kuchyni používajú veľa polotovarov, najčastejšie rôzne mäsá s prílohami a pre nás neznámymi omáčkami.“ „Ale Gerard si už zvykol na slovenský guláš, a veru mu ho musím často variť!“ so smiechom dodala Andrejka, mama maličkej Ley. „No vie byť aj tvrdohlavý a mimoriadne hrdý na svoj írsky pôvod. Rod O´Laughlinovcov (preklad mena: tí, čo prišli od jazier z hôr) patrí medzi najstaršie historické rody v Írsku, majú krásny erb a certifikát z historického ústavu v Burnatty,“ dokončila rodinnú story.
Mimochodom, aj Gerard ako mladý chlapec hral na bubny v mestskom Pipe Bande.

Dobrí anjeli

Pallas je rodinná firma na juhu mesta. Z malej hydinárne dokázal od roku 1980 jeho zakladateľ Tim Geary postupne po celom Írsku vybudovať prioritnú dodávateľskú sieť čerstvých, mrazených potravín a polotovarov pre nemocnice, hypemarekty, letiská, reštauračné zariadenia... Sto kamiónov rozvezie každý týždeň výrobky pre osemnásťtisíc odberateľov. A prečo píšeme práve o Pallase? Milan Trečer z Likavky vysvetlil: „Väčšina Liptákov tu našla prácu. Doslova nás pri hľadaní zamestnania šokovali také skutočnosti, ktoré by sa na Slovensku nestali. Napríklad, keď sme blúdili večer po uliciach mesta, zastavilo pri nás auto a mladá matka s dieťaťom sa opýtala, ako nám môže pomôcť. Každý z Írov sa na ulici pozdraví. Šéfovia sú takí pozorní k nám, že ak sa niekto v práci necíti dobre, ponúknu možnosť na oddýchnutie alebo vypitie kávy.“ A Robo Grom z Ružomberka so Slávom dopovedali: „Personálny vedúci O´Brien nás každého dobre pozná. Obaja s majiteľom Gearym majú veľmi silné sociálne cítenie. Vedia, že dobré zaobchádzanie s pracovníkmi je zárukou kvalitnej práce. Zistili, že na nás sa môžu spoľahnúť a my im to vďačne oplácame. Naši šéfovia pomáhajú mnohým športovým klubom, školám, invalidom, nemocniciam, ba dokonca aj deťom z postihnutej školy v Černobyle na Ukrajine.“ Pointu rozhovor dal Robert Rišo: „Spomienky na prvé dojmy a prívetivé prijatie ma stále udržujú v tomto meste a v úplnej lojalite voči firme.“ Čudujete sa, že potom na priečelí vchodu do Pallasu povieva aj slovenská zástava?

O 41 km na sever

Tam sa nachádza sedemde­siatšesťtisícové sídlo Limerick. Historické sídlo kráľa Jána, významné stredisko priemyslu a dopravy. Nad úzkymi starými ulicami v city centre sa týčia mnohé výškové budovy. V ich tieni sa ukrýva odvrátená tvár mesta - po Dubline najvyššia kriminalita v Írsku! Tlač denne uverejňuje šokujúce správy: Šestnásťroční tínedžeri poškodili v kostole sochu sv. Jána. V poslednom desaťročí vrcholí na uliciach mesta rivalita medzi gangmi. Ide i miliónové zisky z predaja kokaínu. Narastá počet mladých drogových dílerov, znásilnení, únosov, prípadov podpaľačstva a vrážd. Vrahmi sa stávajú potetovaní mladíci do dvadsať rokov. Z vyše tridsať políciou hľadaných najväčších zločincov už bolo zastrelených šestnásť... Zatiaľ sa takýto život Newcastlu West vyhýba.

Plány a budúcnosť

Maličká Lea O´Laughlin bude vyrastať v Írsku aj v Ružomberku. Po nej príde na svet v Newcastli West na budúci rok potomok Lívie a Dávida, a potom ďalšie deti... Vstup do EÚ umožňuje mladým Slovákom prácovať aj vo veľmi vzdialených štátoch. Vďaka moderným lietadlám ste za tri hodiny z letiska pri Krakove v írskom Shannone.
Aké plány majú naši Dolnoliptáci? Milan Trečer povedal: „Ešte rok budem pracovať v Írsku, potom zostanem v Liptove. Ťahá ma za priateľkou.“ Evka Omastová má iné plány: „Po skončení základnej školy si zoberiem dcérku k sebe.Tu bude študovať, zdokonalí sa v angličtine. Vrátime sa najskôr za sedem či osem rokov, potom začnem podnikať.“ Robert Riša v Írsku zostane minimálne štyri roky. Prezieravo dáva percentá zo zárobku do tretieho dôchodkového piliera v Írsku, na čo mu prispieva aj Pallas. Vie, že jeho penzia bude bohatšia. Robert Grom uzatvára dnešný príbeh: „Asi zostanem v Írsku navždy. Je tu vysoká životná úroveň, krásne pláže. Večne zelený ostrov je pre mňa najkrajším na svete. A domov rád prídem pozrieť sa na rodičov, porozprávať sa s kamarátmi.“
Sláintá je prastarý keltský pozdrav. Íri ho vravia pri prípitku, pri želaní všetkého najlepšieho či dobrého zdravia. Sláintá.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 2. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 3. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 4. Pracujete? Vaše odvody zachraňujú podvýživené zdravotníctvo
 5. 1,6 milióna stavených na Trumpa! Kto bude mať pravdu?
 6. Koronakríza: Pomoc našej banky počas pandémie ocenili vo svete
 7. Magazín SME Ženy už v predaji
 8. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 9. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 10. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 1. Pracujete? Vaše odvody zachraňujú podvýživené zdravotníctvo
 2. 1,6 milióna stavených na Trumpa! Kto bude mať pravdu?
 3. O prenájom auta majú čoraz väčší záujem aj malé firmy. Ušetria
 4. Koronakríza: Pomoc našej banky počas pandémie ocenili vo svete
 5. Magazín SME Ženy už v predaji
 6. SPS ukončí rok miliónovými investíciami
 7. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 8. Trh s elektromobilmi stagnuje. Kríza by mu mohla pomôcť
 9. Fakulta drží tempo so súčasnými i budúcimi trendmi
 10. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 36 960
 2. Aplikáciu tohto Slováka používajú v 150 krajinách. Ako začínal? 25 102
 3. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej 17 857
 4. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 16 712
 5. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť 16 710
 6. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 16 535
 7. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi? 13 157
 8. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 12 493
 9. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 279
 10. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 11 097
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Podcast je náhrada miestneho rozhlasu

Správy z miestneho rozhlasu patria roky ku koloritu slovenských miesta obcí.

Jednou z hlavných výhod podcastov je, že ich môžete počúvať, keď vám to vyhovuje,“ povedal Jaroslav Kizek z agentúry M KREO.

V Liptovskom Mikuláši už pripravujú odberné miesta

Niektoré odberné tímy na jednotlivé odberné miesta v Liptovskom Mikuláši sú stále v štádiu tvorby.

Ružomberok je na testovanie pripravený, majú aj dostatok zdravotníkov

Do víkendového plošného testovania sa v Ružomberku zapojilo množstvo dobrovoľníkov. Všetko majú pripravené.

Ilustračné foto.

V ružomberskej nemocnici denne zomierajú pacienti s koronavírusom

Epidemiologická situácia sa prudko zhoršuje na Liptove, počet pozitívne testovaných obyvateľov oravských okresov klesá.

V nemocniciach zavádzajú zákaz návštev na lôžkových oddeleniach.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Na nitrianskom letisku núdzovo pristál vrtuľník americkej armády

Dôvodom neplánovaného pristátia bolo zlé počasie.

Pozitívne testovaný starosta: Najhoršia bola bolesť chrbta

Určite nepodceňujte situáciu. Toto nie je chrípka, odkazuje starosta kysuckej obce.

V niektorých obciach v okolí Trnavy testovanie nebude

Pôvodne začali v okrese Trnava s prípravami na testovanie všetky obce, niektoré však dostali informáciu o pričlenení ich odberových miest k susedným obciam.

Celoplošné testovanie: Fakty, pokyny, odporúčania, najčastejšie otázky

V sobotu a nedeľu sa na celom Slovensku uskutoční prvé kolo celoplošného testovania, ktoré má za cieľ pomôcť zachytiť skryté ohniská nákazy a spomaliť šírenie koronavírusu. Odberné miesta budú otvorené 31. októbra a 1. novembra 2020 od 7. - 22. h.

Už ste čítali?