Utorok, 26. september, 2023 | Meniny má Edita

Nevedel, kde je Slovensko, ale obľúbil si Ružomberčanov

„V anglických táboroch pracujem ako dobrovoľníčka. Robím to veľmi rada, pretože vzťahy, ktoré máme s americkými lektormi, sú veľmi pevné. Priateľstvo je veľmi hlboké,“ skonštatovala na ôsmom ročníku anglického tábora v Základnej škole (ZŠ) Zarevúce v Ružomberku Anna Rajská, vedúca nadácie Integra. „Pre mňa má práca v tábore osobný význam. Je veľkým zážitokom vidieť, aké sú deti spokojné, ako prijímajú Američanov. Môj osobný benefit zo všetkého? My sa na táboroch podieľame celá rodina. Naše tri deti pred ôsmimi rokmi, keď sme začínali, tu boli ako študenti a teraz pracovali ako pomocníci. Vidím, že to má dobrý vplyv na celú našu rodinu.“
Prázdniny-neprázdniny, stoosemdesiatpäť detí vo veku šesť až štrnásť rokov absolvovalo dva júlové týždne v anglickom tábore v škole. Baptistický zbor v Ružomberku s kazateľom Igorom Čonkom v spolupráci s americkými lektormi z 1. baptistického zboru vo Virgínii pripravili pre ne zaujímavý program, ktorého ťažiskom bola konverzačná angličtina. „V tábore sme mali aj mladých pomocníkov z ružomberského zboru aj z ďalších slovenských zborov. Bolo ich tridsaťpäť a pomáhali najmä pri organizácii práce s deťmi a robili tlmočníkov v jednotlivých skupinách,“ vysvetlil kazateľ I. Čonka. „Mali sme však aj niekoľko zaujímavých osobností. Jednou z nich bola Anna Rajská, vedúca nadácie Integra, ktorá sa venuje práci so ženami-podnikateľkami. Druhým bol Peter Švankota, misijný pracovník v USA. Práve sa vrátil a pomáhal s plánovaním programov a organizoval činnosť detí. Výrazne sa však zapájali aj ostatní členovia zboru. Ubytovali u seba amerických lektorov, pomáhali s technickými vecami. Robili veci, ktoré nevidieť na prvý pohľad, ale bez ktorých by sa všetko zrútilo. Sme veľmi vďační riaditeľovi školy Michalovi Lazarovi, že umožňuje každý rok organizovať tento projekt v Základnej škole Zarevúca, že v jej priestoroch môžeme mať celý americký tábor.“
Každé ráno sa stretali deti so svojimi lektormi a tlmočníkmi v telocvični a spolu sa naladili na denný program. Kým sa rozdelili na dvadsaťdva skupín, spievali, hrali scénky, máličko súťažili a učili sa múdry veršík v angličtine na každý deň. Ťažiskom programu tábora však bolo vyučovanie angličtiny konverzačnou metódou. „Snažili sme sa maximálne deti zapojiť do rozhovorov tak, aby nabrali odvahu hovoriť po anglicky. Popoludnia patrili športu, ručným prácam, tvorivým hrám a príprave programu na záverečnú párty,“ doplnil I. Čonka.
Skupinu amerických lektorov po celé roky do Ružomberka vodieva Ralph Starling, kazateľ z 1. baptistického zboru z Virgínie. Virgínsky zbor je veľký, má štyritisíc členov a mnohí z nich chcú každý rok za vlastné peniaze stráviť v rámci svojej dovolenky dva týždne so slovenskými deťmi. O nezvyčajnom, ale medzi deťmi veľmi obľúbenom tábore sme sa rozprávali s americkým kazateľom Ralphom Starlingom.

Prečo sa práve Ružomberok stal miestom organizovania anglických táborov s americkými lektormi?
Baptisti vo Virgínii dostali pred ôsmimi rokmi prosbu od baptistov z Ružomberku, aby pomohli začať nejaký tábor angličtiny. Toto však bola len jedna z tisícok požiadaviek z celého sveta. Ani neviem presne, ako sa stalo, že som vybral práve Ružomberok. Povedal som si: No dobre, poďme do Ružomberka. Musím sa priznať k nevedomosti. Naozaj som nevedel, kde je Slovensko. Vedel som, že je to niekde v Európe, ale bol som neznalý európskej mapy. Nakontaktovali sme sa teda so zborom v Ružomberku a v USA sme dali dohromady kolektív piatich ľudí. V roku 2000 sme prišli na Slovensko po prvýkrát. Ani sme netušili, ako budeme robiť anglický kemp. Do tábora prvý rok prišlo tridsať detí. Robili sme konverzačnú angličtinu. To bol začiatok, ale my sme boli úplne nadšení z mesta, zo zboru... Rozhodli sme sa tábor zopakovať o rok. Boli sme úplne užastnutí pohostinnosťou a zaľúbili sme sa do vašich detí. Správajú sa oveľa lepšie ako deti v Amerike a bola radosť s nimi pracovať.
Každý rok potom prichádzalo s nami na Slovensko viac ľudí, viac dobrovoľníkov a stále sa zvyšoval aj počet detí.

S akou náplňou práce ste prichádzali a prichádzate k ružomberským deťom?
Každý rok mávame konverzačnú angličtinu. Potom sme pridávali rôzne iné aktivity, a tak sme pred niekoľkými rokmi začali s deťmi vyrábať bábky. Pridali sme ručné práce, spev a trochu sme začali aj športovať – americký futbal, basketbal, tenis.
Možno sa spýtate, prečo to robíme. Snažíme sa povzbudiť kresťanov v zbore k tomu, aby spravili nejakú zmenu vo svojom živote. Snažíme sa povzbudzovať ich v tom, aby milovali ľudí. Každý rok robíme rôzne projekty. Napríklad: posielame tím zdravotníkov do Indonézie, posielame tím stavbárov do Afriky a sú tímy, ktoré idú do Brazílie, Talianska, na rôzne miesta v Ázii a Číne. Snažíme sa povzbudiť našich ľudí, aby chápali iné kultúry na svete. Veríme, že máme spoločný cieľ a snažíme sa spolupracovať tak, aby sme urobili nejakú zmenu. A veríme v to, že všetci ľudia majú v zásade rovnaké potreby. Rovnako ako americké deti i slovenské potrebujú byť milované, potrebujú priateľov, rodinu a boha. Myslíme si, že vo svete je veľmi zložitý čas. My sa snažíme povzbudiť našich ľudí v USA, aby milovali ľudí v rôznosti, v tom, že aj keď hovoria iným jazykom, aj keď majú inú farbu pleti, aby ich milovali pre to, čo je v ich vnútri. Snažíme sa zmeniť svet a snažíme sa ukázať ľuďom, čo to znamená byť milovaný. Zistili sme, že to pomáha aj nám. Aj my zo stretnutia so slovenskými deťmi ťažíme. Vieme, že s nami sa deti naučia niečo po anglicky, ale my sa vraciame skutočne požehnaní, naplnení novými hodnotami. Napĺňa nás radosťou, že sme mohli byť tohto súčasťou. Po dvoch týždňoch práce v tábore sme mali veľkú párty – všetky deti sa stretli spolu, priviedli svojich rodičov, mali sme spoločné jedlo, žiaci prezentovali to, čo sa naučili. Hudobná skupina spievala, bábky mali svoj program, rodičia videli na výstavke výrobkov ručných prác, aké šikovné sú ich deti.

Aké profesie vykonávajú doma v USA ľudia, ktorí prišli ako lektori do tábora?
Je to zaujímavá skupina. Cesta na Slovensko sa v našom zbore stala veľmi populárnou. Možno je to najpopulárnejší projekt. Ako kazateľ pracujem väčšinou s dospelými slobodnými ľuďmi a s ľuďmi, ktorí prechádzajú rozvodom. Moja služba sa zameriava na pomoc ľuďom, ktorí sú v životnej kríze, ktorí prežívajú veľmi ťažko rozchod s partnerom. Niekedy sa tejto služby zúčastňuje stopäťdesiat až dvesto ľudí. Mnoho z týchto ľudí prišlo sem. Tento projekt im ukazuje, že majú v sebe niečo, o čo sa môžu podeliť. Veľa našich ľudí sa v minulosti vrátilo zo Slovenska s veľmi pozitívnými dojmami. Teraz sa veková skupina ľudí posunula od slobodných dospelých aj na seniorov a takisto aj na manželské páry. Máme medzi sebou niekoľko podnikateľov na dôchodku, zdravotné sestry, učiteľov, právnika, profesora, športovcov a ďalších z rôznych oblastí. Náš zbor je veľmi veľký, a tak ja mám šancu spoznať niektorých ľudí osobne práve na Slovensku. Myslím, že najviac si do Ameriky odnášame to, že sú naši ľudia príjemne prekvapení pohostinnosťou obyvateľov Ružomberka. Na záverečných párty každý rok vidíme slzy veľkých mužov, ktorí akoby sa zaľúbili do detí a hostiteľských rodín.

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

 1. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka
 2. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy?
 3. Potrebujeme sa zbaviť nálepky montážnej dielne
 4. Via Pribina spúšťa súťaž INOVÁTOR1
 5. Most nahradia v Trenčíne záhradou s kaviarňami
 6. Ak podceníte pri stavbe tento detail, pripravte sa na vyššie účty za kúrenie
 7. Na nechránenom školskom dvore namerali v lete až 60 stupňov
 8. Zamestnanci Mecomu súťažili na športových dňoch
 1. Služby na pohotovosti nikto nechcel. Postavili na nich biznis
 2. Tenisová zábava pre celú rodinu na Peugeot Tennis Day
 3. Nerovnováha v kontrole močového mechúra
 4. Najlepšie poviedky domácich autorov
 5. Košice budú vďaka tejto zmene fungovať efektívnejšie
 6. OMV Slovensko rozvíja svoju stratégiu pre elektromobilitu
 7. Helping business on a global scale
 8. The visionary origins and global ambitions of the FMCU
 1. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 15 810
 2. Hladinka smeruje do Košíc! 7 342
 3. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty 6 797
 4. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom 5 096
 5. Plánujete nové bývanie o pár rokov? Čas na jeho kúpu je teraz 3 146
 6. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 2 570
 7. Také veľké kníhkupectvo ako na Obchodnej už neotvoríme 2 440
 8. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 2 214

Blogy SME

 1. Vladimír Krátky: „ Pliaga “ ani TRT ... .
 2. Ivan Čáni: Kto skutočne najviac škodí pravici a pomáha Ficovi?
 3. Ján Šeďo: Silnú šnúrku v gatiach si viem predstaviť, ale silné Slovensko ?
 4. Julius Kravjar: Dimenzie vody
 5. Lukáš Čelinák: Anarchokapitalizmus, ekonomická kalkulácia a štíhly štát II.
 6. Ľudovít Paulis: Čo nájde študent na vysokej škole, ak SaS vráti na ministerstvo školstva?
 7. Kristína Rusnáková: Klamú, že bude dobre
 8. Zuzana Lukáčová: Kooperatívy: lepšie životy pre ľudí a spravodlivá ekonomika
 1. Ján Šeďo: Králi "F + K + G" sa postavili pred vypredanú sálu s plnými gaťami, ako lazníci. 64 496
 2. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 40 316
 3. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 36 622
 4. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 30 739
 5. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 30 296
 6. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 21 914
 7. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 19 410
 8. Pavel Macko: Fico je naničhodník, ktorý sa môže hanbiť! 15 079
 1. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
 5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
 6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
 8. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Ilustračné foto.

Liptovská Teplá na zápas nevycestovala, kvôli zlému terénu.


a 1 ďalší 13 h
Správa Národného parku Veľká Fatra zorganizovala sčítanie turistov, počas neho sa zapojili aj do dotazníkového prieskumu.

Šlo o prvé sčítanie turistov v národnom parku vôbec.


15 h
Horskú chatu na Smrekovici kúpila trojica turistov z Čiech.

Prvých hostí už ubytovali.


23. sep
Jarmok v Partizánskej Ľupči

Daždivé počasie ľudí neodradilo.


23. sep

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Blogy SME

 1. Vladimír Krátky: „ Pliaga “ ani TRT ... .
 2. Ivan Čáni: Kto skutočne najviac škodí pravici a pomáha Ficovi?
 3. Ján Šeďo: Silnú šnúrku v gatiach si viem predstaviť, ale silné Slovensko ?
 4. Julius Kravjar: Dimenzie vody
 5. Lukáš Čelinák: Anarchokapitalizmus, ekonomická kalkulácia a štíhly štát II.
 6. Ľudovít Paulis: Čo nájde študent na vysokej škole, ak SaS vráti na ministerstvo školstva?
 7. Kristína Rusnáková: Klamú, že bude dobre
 8. Zuzana Lukáčová: Kooperatívy: lepšie životy pre ľudí a spravodlivá ekonomika
 1. Ján Šeďo: Králi "F + K + G" sa postavili pred vypredanú sálu s plnými gaťami, ako lazníci. 64 496
 2. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 40 316
 3. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 36 622
 4. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 30 739
 5. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 30 296
 6. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 21 914
 7. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 19 410
 8. Pavel Macko: Fico je naničhodník, ktorý sa môže hanbiť! 15 079
 1. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
 5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
 6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
 8. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu