Nevedel, kde je Slovensko, ale obľúbil si Ružomberčanov

„V anglických táboroch pracujem ako dobrovoľníčka. Robím to veľmi rada, pretože vzťahy, ktoré máme s americkými lektormi, sú veľmi pevné. Priateľstvo je veľmi hlboké,“ skonštatovala na ôsmom ročníku anglického tábora v Základnej škole (ZŠ) Zarevúce v Ružomberku Anna Rajská, vedúca nadácie Integra. „Pre mňa má práca v tábore osobný význam. Je veľkým zážitokom vidieť, aké sú deti spokojné, ako prijímajú Američanov. Môj osobný benefit zo všetkého? My sa na táboroch podieľame celá rodina. Naše tri deti pred ôsmimi rokmi, keď sme začínali, tu boli ako študenti a teraz pracovali ako pomocníci. Vidím, že to má dobrý vplyv na celú našu rodinu.“
Prázdniny-neprázdniny, stoosemdesiatpäť detí vo veku šesť až štrnásť rokov absolvovalo dva júlové týždne v anglickom tábore v škole. Baptistický zbor v Ružomberku s kazateľom Igorom Čonkom v spolupráci s americkými lektormi z 1. baptistického zboru vo Virgínii pripravili pre ne zaujímavý program, ktorého ťažiskom bola konverzačná angličtina. „V tábore sme mali aj mladých pomocníkov z ružomberského zboru aj z ďalších slovenských zborov. Bolo ich tridsaťpäť a pomáhali najmä pri organizácii práce s deťmi a robili tlmočníkov v jednotlivých skupinách,“ vysvetlil kazateľ I. Čonka. „Mali sme však aj niekoľko zaujímavých osobností. Jednou z nich bola Anna Rajská, vedúca nadácie Integra, ktorá sa venuje práci so ženami-podnikateľkami. Druhým bol Peter Švankota, misijný pracovník v USA. Práve sa vrátil a pomáhal s plánovaním programov a organizoval činnosť detí. Výrazne sa však zapájali aj ostatní členovia zboru. Ubytovali u seba amerických lektorov, pomáhali s technickými vecami. Robili veci, ktoré nevidieť na prvý pohľad, ale bez ktorých by sa všetko zrútilo. Sme veľmi vďační riaditeľovi školy Michalovi Lazarovi, že umožňuje každý rok organizovať tento projekt v Základnej škole Zarevúca, že v jej priestoroch môžeme mať celý americký tábor.“
Každé ráno sa stretali deti so svojimi lektormi a tlmočníkmi v telocvični a spolu sa naladili na denný program. Kým sa rozdelili na dvadsaťdva skupín, spievali, hrali scénky, máličko súťažili a učili sa múdry veršík v angličtine na každý deň. Ťažiskom programu tábora však bolo vyučovanie angličtiny konverzačnou metódou. „Snažili sme sa maximálne deti zapojiť do rozhovorov tak, aby nabrali odvahu hovoriť po anglicky. Popoludnia patrili športu, ručným prácam, tvorivým hrám a príprave programu na záverečnú párty,“ doplnil I. Čonka.
Skupinu amerických lektorov po celé roky do Ružomberka vodieva Ralph Starling, kazateľ z 1. baptistického zboru z Virgínie. Virgínsky zbor je veľký, má štyritisíc členov a mnohí z nich chcú každý rok za vlastné peniaze stráviť v rámci svojej dovolenky dva týždne so slovenskými deťmi. O nezvyčajnom, ale medzi deťmi veľmi obľúbenom tábore sme sa rozprávali s americkým kazateľom Ralphom Starlingom.

SkryťVypnúť reklamu

Prečo sa práve Ružomberok stal miestom organizovania anglických táborov s americkými lektormi?
Baptisti vo Virgínii dostali pred ôsmimi rokmi prosbu od baptistov z Ružomberku, aby pomohli začať nejaký tábor angličtiny. Toto však bola len jedna z tisícok požiadaviek z celého sveta. Ani neviem presne, ako sa stalo, že som vybral práve Ružomberok. Povedal som si: No dobre, poďme do Ružomberka. Musím sa priznať k nevedomosti. Naozaj som nevedel, kde je Slovensko. Vedel som, že je to niekde v Európe, ale bol som neznalý európskej mapy. Nakontaktovali sme sa teda so zborom v Ružomberku a v USA sme dali dohromady kolektív piatich ľudí. V roku 2000 sme prišli na Slovensko po prvýkrát. Ani sme netušili, ako budeme robiť anglický kemp. Do tábora prvý rok prišlo tridsať detí. Robili sme konverzačnú angličtinu. To bol začiatok, ale my sme boli úplne nadšení z mesta, zo zboru... Rozhodli sme sa tábor zopakovať o rok. Boli sme úplne užastnutí pohostinnosťou a zaľúbili sme sa do vašich detí. Správajú sa oveľa lepšie ako deti v Amerike a bola radosť s nimi pracovať.
Každý rok potom prichádzalo s nami na Slovensko viac ľudí, viac dobrovoľníkov a stále sa zvyšoval aj počet detí.

SkryťVypnúť reklamu

S akou náplňou práce ste prichádzali a prichádzate k ružomberským deťom?
Každý rok mávame konverzačnú angličtinu. Potom sme pridávali rôzne iné aktivity, a tak sme pred niekoľkými rokmi začali s deťmi vyrábať bábky. Pridali sme ručné práce, spev a trochu sme začali aj športovať – americký futbal, basketbal, tenis.
Možno sa spýtate, prečo to robíme. Snažíme sa povzbudiť kresťanov v zbore k tomu, aby spravili nejakú zmenu vo svojom živote. Snažíme sa povzbudzovať ich v tom, aby milovali ľudí. Každý rok robíme rôzne projekty. Napríklad: posielame tím zdravotníkov do Indonézie, posielame tím stavbárov do Afriky a sú tímy, ktoré idú do Brazílie, Talianska, na rôzne miesta v Ázii a Číne. Snažíme sa povzbudiť našich ľudí, aby chápali iné kultúry na svete. Veríme, že máme spoločný cieľ a snažíme sa spolupracovať tak, aby sme urobili nejakú zmenu. A veríme v to, že všetci ľudia majú v zásade rovnaké potreby. Rovnako ako americké deti i slovenské potrebujú byť milované, potrebujú priateľov, rodinu a boha. Myslíme si, že vo svete je veľmi zložitý čas. My sa snažíme povzbudiť našich ľudí v USA, aby milovali ľudí v rôznosti, v tom, že aj keď hovoria iným jazykom, aj keď majú inú farbu pleti, aby ich milovali pre to, čo je v ich vnútri. Snažíme sa zmeniť svet a snažíme sa ukázať ľuďom, čo to znamená byť milovaný. Zistili sme, že to pomáha aj nám. Aj my zo stretnutia so slovenskými deťmi ťažíme. Vieme, že s nami sa deti naučia niečo po anglicky, ale my sa vraciame skutočne požehnaní, naplnení novými hodnotami. Napĺňa nás radosťou, že sme mohli byť tohto súčasťou. Po dvoch týždňoch práce v tábore sme mali veľkú párty – všetky deti sa stretli spolu, priviedli svojich rodičov, mali sme spoločné jedlo, žiaci prezentovali to, čo sa naučili. Hudobná skupina spievala, bábky mali svoj program, rodičia videli na výstavke výrobkov ručných prác, aké šikovné sú ich deti.

SkryťVypnúť reklamu

Aké profesie vykonávajú doma v USA ľudia, ktorí prišli ako lektori do tábora?
Je to zaujímavá skupina. Cesta na Slovensko sa v našom zbore stala veľmi populárnou. Možno je to najpopulárnejší projekt. Ako kazateľ pracujem väčšinou s dospelými slobodnými ľuďmi a s ľuďmi, ktorí prechádzajú rozvodom. Moja služba sa zameriava na pomoc ľuďom, ktorí sú v životnej kríze, ktorí prežívajú veľmi ťažko rozchod s partnerom. Niekedy sa tejto služby zúčastňuje stopäťdesiat až dvesto ľudí. Mnoho z týchto ľudí prišlo sem. Tento projekt im ukazuje, že majú v sebe niečo, o čo sa môžu podeliť. Veľa našich ľudí sa v minulosti vrátilo zo Slovenska s veľmi pozitívnými dojmami. Teraz sa veková skupina ľudí posunula od slobodných dospelých aj na seniorov a takisto aj na manželské páry. Máme medzi sebou niekoľko podnikateľov na dôchodku, zdravotné sestry, učiteľov, právnika, profesora, športovcov a ďalších z rôznych oblastí. Náš zbor je veľmi veľký, a tak ja mám šancu spoznať niektorých ľudí osobne práve na Slovensku. Myslím, že najviac si do Ameriky odnášame to, že sú naši ľudia príjemne prekvapení pohostinnosťou obyvateľov Ružomberka. Na záverečných párty každý rok vidíme slzy veľkých mužov, ktorí akoby sa zaľúbili do detí a hostiteľských rodín.

Autor: DagmaRA

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  4. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike?
  5. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  6. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu?
  7. Green Corner: zelené bývanie blízko centra s prvou splátkou 10 %
  8. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky
  1. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  2. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii
  3. Zlatý sen vo vzduchu
  4. Sapara a Nagy povzbudzovali malých futbalistov a futbalistky
  5. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  6. Pozvánka, ktorá sa neodmieta: oslávte 25 rokov s Kauflandom
  7. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  8. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia
  1. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 7 953
  2. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 5 512
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 5 462
  4. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 5 406
  5. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 3 595
  6. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 896
  7. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 2 653
  8. Slováci posielajú na MS mladíkov. Kedy hrajú a kde ich sledovať? 2 217
  1. Milan Buno: Čo keby ste si vybrali inak? Ako by potom vyzeral váš život? | 7 knižných tipov
  2. Radovan Čipka: Vnútený izolacionizmus alebo kam nás vedie vláda Róberta Tisa-Orbánsona
  3. Štefan Šturdzík: Pán Bartoška !!
  4. Martin Eštočák: Komentáre k petícii o MHD v Prešove: Ľudia hovoria jasne
  5. Patrik Benčík: Denník advokáta ŠPZ ADVOKÁT 2.0: Nie je ešpézetka ADVOKAT ako ADV0KAT
  6. Eva Gallova: Hrob neznámeho vojaka
  7. Martin Fronk: Strašidelné hradné podzemie, kde ozveny minulosti ešte stále šepkajú...
  8. Viktor Pamula: Obraz časti Slovenska
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 38 454
  2. Ivan Mlynár: Odpoveď Michalovi Šimečkovi na otázku, ktorú o Ficovi zrejme nikdy nepoloží 23 919
  3. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 20 556
  4. Vlado Jakubkovič: Vypískaný mr. Rudo a prezident mieru. 13 804
  5. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 12 674
  6. Ján Chomík: Liek na nespavosť 8 037
  7. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 8 005
  8. Ján Kukulský: Fiktívny otvorený list Roberta Fika, ktorý zaznel dňa 4.4.2025 na proteste v Bardejove 5 807
  1. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  2. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice
  3. Anna Brawne: Pridrahý Robert, najlepšia trasa z "Matičky Rusi" by bola cez Bermudy
  4. Marcel Rebro: Fico má strach z Ukrajiny, preto sa klania Putinovi
  5. Radko Mačuha: Fico ide na oslavu začiatku 3 svetovej vojny.
  6. Tupou Ceruzou: Dobre bude
  7. Post Bellum SK: Hlasy pamätníkov: Nedopusťme návrat vojny!
  8. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Nový pápež Lev XIV.

František by bol s nástupcom spokojný.


1

Všetci hasiči stáli a tlieskali jeho pamiatke.


Rudolf Huliak.

Slovenského skialpinistu privítala cigarová vôňa dymu.


5

V tomto roku je v regióne Liptova naplánovaných 21 bežeckých podujatí mimo dráhu. Jedno z nich, Charitatívny beh Liskovským chotárom má za sebou vydarený debut.


Ján Svrček

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

  1. Milan Buno: Čo keby ste si vybrali inak? Ako by potom vyzeral váš život? | 7 knižných tipov
  2. Radovan Čipka: Vnútený izolacionizmus alebo kam nás vedie vláda Róberta Tisa-Orbánsona
  3. Štefan Šturdzík: Pán Bartoška !!
  4. Martin Eštočák: Komentáre k petícii o MHD v Prešove: Ľudia hovoria jasne
  5. Patrik Benčík: Denník advokáta ŠPZ ADVOKÁT 2.0: Nie je ešpézetka ADVOKAT ako ADV0KAT
  6. Eva Gallova: Hrob neznámeho vojaka
  7. Martin Fronk: Strašidelné hradné podzemie, kde ozveny minulosti ešte stále šepkajú...
  8. Viktor Pamula: Obraz časti Slovenska
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 38 454
  2. Ivan Mlynár: Odpoveď Michalovi Šimečkovi na otázku, ktorú o Ficovi zrejme nikdy nepoloží 23 919
  3. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 20 556
  4. Vlado Jakubkovič: Vypískaný mr. Rudo a prezident mieru. 13 804
  5. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 12 674
  6. Ján Chomík: Liek na nespavosť 8 037
  7. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 8 005
  8. Ján Kukulský: Fiktívny otvorený list Roberta Fika, ktorý zaznel dňa 4.4.2025 na proteste v Bardejove 5 807
  1. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  2. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice
  3. Anna Brawne: Pridrahý Robert, najlepšia trasa z "Matičky Rusi" by bola cez Bermudy
  4. Marcel Rebro: Fico má strach z Ukrajiny, preto sa klania Putinovi
  5. Radko Mačuha: Fico ide na oslavu začiatku 3 svetovej vojny.
  6. Tupou Ceruzou: Dobre bude
  7. Post Bellum SK: Hlasy pamätníkov: Nedopusťme návrat vojny!
  8. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu