Ružomberok – „Hneď na začiatku sme prezentovali našu snahu hrať s jedným kádrom obe súťaže – Corgoň ligu i II. ligu. Napriek určitým „pôrodným bolestiam“, sa nový systém zabehol,“ vraví generálny riaditeľ MFK Ružomberok Jiří Steibroch. Ide o nóvum v slovenských končinách. A tak od leta už pod Čebraťom neexistuje seniorské béčko. Pod jeho hlavičkou budú v II. lige nastupovať tí hráči z 31–členného kádra, ktorí sa v danom týždni nedostanú do nominácie prvého mužstva.
Ako bude táto nová, u nás netradičná, koncepcia, vyzerať v praxi? – pýtame sa Viliama Hyravého, jedného z dvoch asistentov trénera Přemysla Bičovského, ktorý dostal do pracovnej náplne aj koučovanie rezervy.
Buď v piatok alebo sobotu ráno sa ako tréneri stretneme a padne rozhodnutie, s kým sa ráta pre prvé mužstvo. Ostatní hráči budú k dispozícii pre zápas béčka. Ak bude mať B-mužstvo zápas v nedeľu, deň predtým absolvuje táto skupina vlastný hodinový tréning, kým áčkari iba rozcvičku. Sobota závisí aj od toho, či sa bude hrať doma alebo vonku. Čo sa týka vyžrebovania, v jeseni len v štyroch prípadoch by oba tímy mali hrať v jeden deň.
Takže druholigový tím nebude mať, ako doposiaľ, svoju vlastnú kostru, základ.
Určite nie. Jeho zostava sa teoreticky môže vždy meniť. Pravidelne budeme jednotlivcov hodnotiť a z toho bude vyplývať aj ich najbližšie zaradenie. Môže sa stať, že z rôznych dôvodov nebude pre druholigový duel dostatok hráčov. Vtedy siahneme po dorastencoch.
Má B-mužstvo, ktoré bolo v uplynulej sezóne v semifinále Slovenského pohára a v II. lige tretie, určené konkrétne výkonnostné ciele?
Nie. Jednoznačne sme si zadefinovali, že béčko musí byť podriadené hlavným klubovým záujmom, čiže prvému mužstvu. Ide o to, aby sa v ňom chlapci ukázali a výkonmi si vypýtali nomináciu do prvoligového tímu. Pre mladých hráčov je to zbieranie skúseností i potrebné vyhratie sa. Nikto nehovorí, či máme skončiť prví, druhí, tretí... Chalani bojujú za seba, za miestenky v áčku. Takže motivácia im nemôže chýbať. V prípade, že to niekto nepochopí, zarúbe si cestu do ligy, alebo môže byť vymenený niekým iným.
Okrem asistentskej funkcii tak máte na hlavne aj druholigový tím. Napriek tomu meno Viliam Hyravý (nar. 26. 11. 1962) figuruje aj na súpiske OŠK Lisková, účastníka V. ligy. Viackrát ste ohlásili definitívny koniec hráčskej kariéry, ale opäť raz ste svoje slovo nedodržali.
Liskovčania sa na mňa obrátili s požiadavkou, aby som im ešte pomohol. Nepredpokladám, že sa tak bude diať príliš často. Pôjdem si zahrať, iba ak budem mať čas. Manželka sa aj tak bude hnevať. Ak to chlapcom pôjde a budú mať výsledky, nie je dôvod, aby som hrával.“
Máte k futbalu v Liskovej ako trvalý obyvateľ tejto obce veľmi blízky vzťah?
Ťažko to takto povedať. V prvom rade milujem futbal ako taký. Mám ho veľmi rád, so všetkým, čo k nemu patrí. Priznám sa bez mučenia, keď si ho aspoň sem-tam nezahrám, strašne mi chýba.