Šanca pre nechcené deti dorazila už aj na Oravu. Má podobu inkubátora - Hniezda záchrany. Dolný Kubín je dvanástym mestom na Slovensku, kde bol verejný inkubátor zriadený. Dolnokubínska nemocnica je zároveň prvou nefakultnou nemocnicou, ktorá túto službu poskytuje.
Hniezda záchrany buduje po celom Slovensku Občianske združenie Šanca pre nechcených. Jeho prezidentkou je Anna Ghannamová. Hniezda záchrany môžu využiť ženy, ktoré sa nechcú, nemôžu alebo nedokážu postarať o svoje dieťa. Uchránia tak novorodenca pred smrťou a možno mu zabezpečia lepšiu budúcnosť, akú by mu dokázali vytvoriť ony samy. A. Ghannamová pokrstila dolnokubínske hniezdo záchrany perím červenej a bielej farby. „Perím preto, aby sa z nechcených detí nestávali predčasne anjeli. Červená farba symbolizuje život, biela nádej,“ vysvetlila.
Inkubátor je umiestnený pri vchode zadnej časti Nemocnice s poliklinikou L. N.-Jégé. Pred očami okoloidúcich je ukrytý za špeciálnou roletou. Ak sa žena rozhodne nechať novorodenca v hniezde záchrany, stlačí gombík, ktorý je zároveň časovým spínačom, a roleta sa vytiahne. Na správne uloženie bäbätka do inkubátora má päť minút. Potrebné inštrukcie sú jeho súčasťou. „Zamestnanci majú pokyn nevolať políciu, ani nijako neriešiť situáciu, ak pri hniezde záchrany niekoho uvidia. Po piatich minútach sa roleta stiahne a na to, že v inkubátore je dieťa, upozorní personál novorodeneckého oddelenia zvuková signalizácia. Zdravotníci poskytnú bábätku prvotné vyšetrenie a potrebnú starostlivosť. Potom informujú Annu Ghannamovú. Dieťa u nás zostáva 4-6 týždňov. Pokiaľ sa k nemu jeho biologická matka nevráti, poputuje na adopciu. V súčasnosti je v tomto smere veľa neuspokojených párov. Pohodené deti často končia v bohatých rodinách s dobrým zázemím,“ uviedol riaditeľ nemocnice Miloslav Ostrihoň.