Istá Katarína zaniesla raz do komory hrniec so žeravým uhlím, aby jej nebolo zima. Dala ho pod posteľ, kde mala aj švábku, aby nezamrzla. Od žeravých uhlíkov začala horieť posteľ a možno by zhorela aj celá dedina, keby oheň včas nespozorovali a pohotovo neuhasili. Magistrát mestečka usúdil, že vinou a hlúposťou pani Kataríny mohlo dôjsť dokonca k úpadku mesta. Vyniesol rozsudok, aby „Katarína Kulich za tak hrozný a nebezpečný výstupok studne potrestána byla ku výstraze a na príklad druhým“ a nadelil jej 24 rán korbáčov na dereši. Tento prípad sa stal v Hybiach v novembri 1791 a je zaznamenaný aj v spisoch mestského magistrátu. Účastníkom osláv 80. výročie založenia hasičského zboru v Hybiach ho porozprával zástupca hybského starostu Stanislav Žiška, ktorý ich oboznámil aj históriou hybského hasičského zboru.
Oslavy okrúhlych narodenín Dobrovoľného hasičského zboru v Hybiach sa konali v poslednú júlovú sobotu. Začali sa slávnostným položením vencov na miestnom cintoríne. Účastníci pietnej spomienky si uctili pamiatku Jozefa Chrobáka, dlhoročného miestneho a okresného veliteľa hasičov, Bedricha Fišeru, zakladajúceho veliteľa hybského hasičského zboru a Júliusa Zvozila, ľudového rezbára a hasiča, ktorý rozvíjal dlhoročnú spoluprácu s moravskými hasičmi.
Po pietnej spomienke sa od hasičskej zbrojnice až k futbalovému ihrisku vydal dlhý sprievod. Vpredu kráčali hasiči a hasičky v parádnych modrých uniformách a v bielych rukavičkách držali zástavy – slovenskú, českú aj hasičské. Do kroku vyhrával Mestský dychový orchester z Liptovského Mikuláša, za ním išli hasiči z osemnástich dobrovoľných hasičských zborov z Liptova, zástupcovia veliteľstva z Liptovského Mikuláša aj Ružomberka, družobného hasičského zboru zo Žimrovíc v Sliezsku, hostia z Terchovej, Dyčky aj poľského Bojanova a starostovia viacerých liptovských obcí.
Kým začiatok sprievodu bol v znamení modrých uniforiem, na jeho konci prevládala červená. Takú farbu majú totiž hasičské autá, ktoré nemohli na slávnosti chýbať.
Keď sa hasičské družstvá zoradili na ihrisku, začal sa slávnostný ceremoniál. Prihovoril sa hybský starosta Martin Piovarči, viacerí hostia aj prezident Dobrovoľnej požiarnej ochrany Slovenskej republiky Jozef Minárik. Zagratuloval hybským hasičom k jubileu a starostovi odovzdal pamätný list. Obaja potom odovzdali medaily a pamätné listy zaslúžilým starším i mladším hybským hasičom. Jedným z ocenených bol aj dlhoročný veliteľ zboru Pavol Mlynár.
Hasiči zo Žimrovíc darovali hybským hasičom k okrúhlemu jubileu pohár a utužili tak dlhoročnú vzájomnú spoluprácu.
Po slávnostnej časti nasledovalo druhé kolo Hasičskej ligy a prvý ročník súťaže O pohár starostu obce. Vyhrali ho hasiči z Dyčky z Nitrianskeho okresu. Dozvedeli sme sa, že boli na dovolenke v Liptove, ale zrejme viac trénovali ako oddychovali, lebo si so sebou priviezli aj hasičskú „mašinu.“ Keď sa dopočuli o súťaži v Hybiach, prihlásili sa a vyhrali. Pohár im odovzdal starosta Martin Piovarči. Keď sme sa ho spýtali, či ho trochu nemrzí, že pohár nezostal v Liptove, s úsmevom odpovedal: „Hybenia sú dobrosrdeční a prajní ľudia, preto sme nechali vyhrať hostí, nech majú radosť. Ale nabudúce vyhráme my...“ Starosta svoj zmysel pre humor prejavil aj tým, že vyzval okresných hasičských funkcionárov, aby dokázali, či ešte nezabudli bežať s hadicou. Tí sa však nedali zaskočiť. Peter Hutka, Ladislav Hutka a Milan Trstenský si vyzuli topánky, vysúkali nohavice, nastúpili na štartovú čiaru a ukázali, že ešte nepatria do starého železa. S hadicou bežali ako zamlada, pospájali rozdeľovače a prúdom vody bezpečne zasiahli cieľ.
Súčasťou osláv bola aj praktická ukážka hasenia horiaceho vraku auta, ktorú predviedli profesionálni hasiči z Liptovského Hrádku.
Hasičom a všetkým, ktorí prišli na slávnosť do Hýb, dobre padol guláš, ktorý bol nielen výborný, ale aj zadarmo. Slávnosť sa skončila diskotékou, ktorá trvala do skorých ranných hodín. Patrónovi hasičov, svätému Floriánovi, ďakujú účastníci osláv za dobré počasie a hybským hasičom a ich kolegom za to, že sú pripravení kedykoľvek chrániť bezpečie našich domovov.
Autor: -kžch-