Aj v južných Čechách je dedina, ktorá je zapísaná v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Na rozdiel od Vlkolínca však nie je drevená, ale murovaná. Je v českobudejovickom okrese, volá sa Holašovice a je časťou obce Jankov.
Dedinu tvorí 23 pamiatkovo chránených usadlostí s celkovým počtom 120 budov. Domy v Holašoviciach sú postavené v štýle takzvaného sediackeho alebo ľudového baroka a pochádzajú z druhej polovice 19. storočia. Prevažná časť usadlostí je trvalo obývaná.
V Holašoviciach žije približne 140 obyvateľov. Každoročne sa tu konajú Sedliacke slávnosti s bohatým programom a jarmokom. Koncom júla bol už desiaty ročník. Počas dvoch dní na Sedliackych slávnostiach predviedli svoju zručnosť a výrobky mnohí remeselníci a vystúpilo asi tristo účinkujúcich z Čiech, Moravy aj Slovenska. Veľký úspech v Holašoviciach mal Folklórny súbor Liptov.
Do Holašovíc sa vybrala aj trojčlenná delegácia z Ružomberka s cieľom podpísať partnerskú zmluvu medzi oboma lokalitami UNESCO. Tvorili ju viceprimátorka Ružomberka Jana Halušková, referent pre Vlkolínec z ružomberského Mestského úradu Jozef Bašary a Daniela Sviteková z oddelenia kultúry. „Určité kontakty s Holašovicami už boli na neformálnej báze, ale chceli sme partnerstvu oboch obcí dať aj oficiálny rámec. Podpísali sme dekrét o vzájomnej spolupráci a veríme, že zmluva bude prospešná pre obe strany. Dohodli sme sa napríklad na predbežnej spolupráci pri získavaní grantov a čerpaní finančných prostriedkov na obnovu kultúrnych pamiatok. Chceli by sme vypracovať spoločný projekt, spolupracovať pri rôznych kultúrnych podujatiach, ale aj v iných oblastiach,“ povedal Jozef Bašary a pokračoval: „Máme veľa spoločných alebo podobných problémov, niekto má v určitej oblasti viac skúseností a druhému by mohol poradiť, pomôcť. Vymenili sme si propagačné materiály aj skúsenosti a pozvali partnerov z Holašovíc na návštevu do Vlkolínca začiatkom septembra. Počas nej by sme chceli načrtnúť konkrétnejšiu podobu našej spolupráce.“
Jozefa Bašaryho spýtali sme sa, čo sa mu v Holašoviciach najviac páčilo. „Ťažko povedať,veľa vecí. Najväčšou atrakciou bolo možno chytanie kapra v kadi. Bolo pri tom veľa smiechu a zábavy, všetci boli mokrí od hlavy po päty. Kto chcel kapra chytiť, musel sa totiž poriadne nahnúť cez okraj kade a strčiť hlavu pod vodu. Kto mal šťastie a kapra chytil, mohol si ho nechať.“
J. Bašary je projektový manažér a snaží sa prostredníctvom projektov a grantov získať pre Vlkolínčanov čo najviac finančných prostriedkov. Vypracoval aj projekt, vďaka ktorému sa podarilo získať 550-tisíc korún z environmentálneho fondu na kosenie lúk v okolí Vlkolínca. Zatiaľ dostali dotáciu na jeden rok, ale projekt je vypracovaný až na päť rokov. Ak bude úspešný, je veľká šanca získať peniaze na kosenie aj v budúcich rokoch. Nedávno sa podarilo zrealizovať aj výstavbu detského sadu s hojdačkami, preliezačkami a zaujímavými vyrezávanými lavičkami. Čoskoro pribudne aj náučný chodník. Mesto vlani objednalo projekt na jeho vybudovanie a dostalo naň grant od ministerstva kultúry. J. Bašary pomáha Vlkolínčanom vybaviť z ministerstva kultúry aj príspevky na opravy domov.