Vo Valašskom múzeu v prírode Rožnove pod Radhošťom pripravili v roku 2004 projekt Vzájomná prezentácia a propagácia kultúrneho dedičstva v partnerských múzeách. Projekt bol zaradený do programu Interreg v rámci česko-slovenskej spolupráce, ktorej cieľom je podpora hospodárskej a sociálnej integrácie susediacich regiónov oddelených štátnou hranicou. Za partnera si na Slovensku vybrali Liptovské múzeum v Ružomberku. O rok bol projekt schválený a tohtoročný júl i august priniesol konkrétne výsledky. Okrem slovensko – českých propagačných materiálov, v ktorých predstavili Liptov a okres Vsetín, najmä živú propagáciu v oboch múzeách v prírode.
„Projekt znamená cezhraničnú spoluprácu, propagáciu partnerských múzeí - Liptovského múzea v Ružomberku a Valašského múzea v prírode. Základným cieľom bola propagácia formou propagačných panelov. V Liptovskom múzeu už sú materiály o moravskom, na Morave o liptovskom. Začiatkom júla bol napríklad slovenský program vo valašskom múzeu pod názvom Na spoločnú nôtu, minulý víkend v pribylinskom pod názvom Hostia z Valašska,“ informovala Pavlína Křenková, vedúca propagačného oddelenia vo Valašskom múzeu v prírode. Riaditeľka Liptovského múzea v Ružomberku Iveta Zuskinová pridala: „Je pre nás cťou, že sme sa stali partnermi jedného z najvýznamnejších múzeí v Českej republike - Valašského múzea, ktoré je národnou kultúrnou pamiatkou. Naše múzeum je malé, regionálne, len jedno z desiatich na Slovensku. Je to pre nás česť, ocenenie našej práce a sme radi, že nám Moraváci dôverovali.“ Riaditeľ Valašského múzea v prírode z Rožňova pod Radhošťom okrem iného povedal, že mnohé múzea na Slovensku mu pripadajú veľmi skostnatené. „V Múzeu liptovskej dediny v Pribyline je však dynamika, tu to „odséjpá“ - ako my vravíme, a riaditeľka I. Zuskinová je budovateľ, ktorý dokáže zohnať peniaze a dokáže múzeum niekam viesť. Aj preto sme si vybrali Pribylinu, je naozaj dynamická.“
Projekt, na ktorý bolo určených viac ako osemstotisíc českých korún, nie je jediným dokladom spolupráce medzi liptovským a valašským múzeom z Rožnova pod Radhošťom. Na Morave námestník pre odbornú činnosť Radoslav Vlk, ktorý sa zaoberá problematikou chovu oviec, kôz a života chovateľov na salašoch a pastvinách, už pripravuje medzinárodnú putovnú výstavu. Téma blízka Liptovu – ovčiarstvo. „Pri kolonizácia karpatského oblúka pastieri z tých najchudobnejších častí Rumunska prechádzali podhorskými oblasťami a natrvalo svoje korene zapustili na Slovensku, Ukrajine, tiež na Valašsku. Životné podmienky, ľudová architektúra, folklór, názvoslovie tradičných predmetov, ktoré sa používali pri spracovaní ovčieho syra, mlieka, chove oviec, sú natoľko rovnaké, že vznikla myšlienka uskutočniť v spolupráci s Národopisným múzeom v Liptovskom Hrádku medzinárodnú putovnú výstavu, ktorá by problematiku ovčiarstva priblížila nielen v rámci múzeí v prírode, ale v rámci akejkoľvek kultúrnej akcii v danom regióne alebo v krajine.“ Výstava bude otvorená vo Valašskom múzeu v prírode na budúcu jeseň a začne putovať po krajinách, ktoré spája ovčiarstvo.