„Sem sa, remeselníci, sem sa, sem,“ niekoľkokrát za sebou zvolal bubeník a znovu začal bubnovať. Za jeho hlasom a bubnovaním spomedzi dreveničiek v Múzeu liptovskej dediny (MLD) v Pribyline vychádzali remeselníci. Niektorí v krojoch, iní v civile, hrnčiar v zahlinených nohaviciach, pernikárka s košíkom medovníčkov. Všetci sa zhromaždili okolo neho a spolu sa vydali v sprievode skanzenom v rámci Remeselníckej nedele. Nebola to však tradičná remeselnícka nedeľa. Táto bola darom Moravákov Liptovu. Hostí z Valašska. K slovenským remeselníkom sa pridali v skanzene aj remeselníci, folklórne skupiny i zamestnanci z Valašského múzea v prírode z Rožňova pod Radhošťom.
„Do našej dediny chýrni remeselníci zavítali. Ponúkať budú všakovaký tovar, krásu nevídanú: koberce, varešky, lyžičky, misky, hrnčeky, perníky, zvončeky, čačky rozmanité. Petra Mikulenková zručnosť na kolovrátku s ovčou vlnou ukáže…“ postupne bubeník predstavil všetkých slovenských i moravských remeselníkov. Pokračoval: „V našej dedine sú nielen čestní a pracovití ľudia, ale aj ctitelia vášho umu, vaši obdivovatelia sa tu schádzajú, a preto vrchnosť naša vyzýva vás, aby ste svoju zručnosť a umenie nášmu ľudu ukázali a svoje výrobky vo všetkej počestnosti predávali. Klamanie kupujúcich a predražovanie tovaru je prísne zakázané. Kto sa proti našim pravidlám prehreší, rukou dedinského richtára bude na tri dni k pranieru hanby v strede obce pripútaný. Punktum.“ Bubeník dohovoril. Keďže ním vyhlásené pravidlá všetci dodržali, nedeľa sa vydarila. Remeselníci navyše ukázali svoje zručnosti aj v tvorivých minidielničkách, a tak si návštevníci skúsili tkať na malých moravských krosnách, či vyzdobiť perníček, alebo vykrútiť na hrnčiarskom kruhu hrnčíček… Tým, že remeselníci boli aj spoza hraníc, Remeselnícka nedeľa sa pýšila inými výrobkami, novými zručnosťami. Prečo práve Valašské a Liptovské múzea sa rozozvučali jedným tónom? „Pretože Múzeum liptovskej dediny v Pribyline je jedno z najkrajších múzeí v prírode na Slovensku,“ zdôvodnil riaditeľ Valašského múzea v prírode z Rožňova pod Radhošťom Vítězslav Koukal. „Sme veľmi radi, že môžeme spolupracovať s Pribylinou a Liptovským múzeom v Ružomberku v rámci projektu Vzájomná prezentácia a propagácia kultúrneho dedičstva v partnerských múzeách.“
Pri jednej z návštev V. Koukala v Liptove mu vraj vyčítali Češi žijúci v Liptovskom Mikuláši, že Moraváci nepriviezli na Slovensko valašské vdolky, nazývané frgále. Odrazu jeden obrovský frngál sa objavil v jeho rukách a on ho odovzdal riaditeľke MLD Ivete Zuskinovej, aby ho všetkým rozdelila. A potom dva folklorné súbory z Valašska sa venovali návštevníkom po celý deň.